Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas MLP »

kakuke kirjutas:
jyri kirjutas:....Aga asjaolu,et Eestis ei või teisi hagijaid kasutada sõraliste jahiks on juba "teine ooper" ...

Mis mõttes teine ooper?
Eesti hagijast lähtudes, siis eluke on vahepeal edasi läinud, metsad teiste ulukitega täitunud. Kui selle asjaoluga ei arvesta, siis võib eesti hagijas teenimatult ka välja surra. Lihtsalt paindumatusest.


ärgu keegi sydamesse võtku nyyd eestlane on tõesti tore koer kena ja igatipidi ennast õigustatav hagija tõug,aga minu arust ta tegelt yhe pensionääri koer ikka ole kyll.noorele ja aktiivsele jahimehele alla soomalse pole isegi mõeldav...eestlase miinuseks ,siis lihtsalt see ,et ta on väike ja aeglane soomlane venelane see eest tugevad massiivsed kiired...mida teha näiteks eestlasega talvel viimsed 3a on näidanud ,et eestlasel paar aju ja laip ta ongi venelane see eest paneb ikka päeva väsimatult vastu...siin võibki olla põhjus miks eestlase populaarsus pole eestis nii suur kuigi neid loomi on meil tegelt kyllaga veel,et ära kaduma ta ei hakka kindlasti....
sinu nukker noku!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas andrus »

Mina eelistan jällegi eestlasega jahti iga kell soomlasele.Korduvalt ja korduvalt mõlemiga jahti teinud.Eestlane ajab ikka väga mõnusalt ja rahulikult.Soomlane jõuab tõesti palju aga aeglase ja rahuliku eestlasega on jahid olnud tunduvalt resultatiivsemad.
Eestlase aretuse nimel on piisavalt palju vaeva nähtud ja püütud hoida teda sellisena nagu ta on.
Võiks leppida sellega ja näidata välja austust meie oma koera vastu ning tema aretaja.On ju piisavalt teisi tõuge kes ajavad põdra pullist laululinnuni.
jahismurf
Kasutaja avatar
Marekp
Postitusi: 172
Liitunud: L Sept 06, 2008 6:40 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Marekp »

Mulle on kuskilt meelde jäänud, et hagijatega (loe: ajavate koertega) ei tohi sõralisi jahtida sellepärast, et nad hoiavad loomi kogu aeg jooksus ja asi võib lõppeda kollapsiga.
Lugesin hiljuti soome hagijate kohta, et algselt oli ta puhas jänesekoer ja rebase ajamist peeti veel lähimievikus tõuveaks.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas tony »

[quote="Marekp"]Mulle on kuskilt meelde jäänud, et hagijatega (loe: ajavate koertega) ei tohi sõralisi jahtida sellepärast, et nad hoiavad loomi kogu aeg jooksus ja asi võib lõppeda kollapsiga.


Omalgi sama asi kusagilt koidab.
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas MLP »

andrus kirjutas:Mina eelistan jällegi eestlasega jahti iga kell soomlasele.Korduvalt ja korduvalt mõlemiga jahti teinud.Eestlane ajab ikka väga mõnusalt ja rahulikult.Soomlane jõuab tõesti palju aga aeglase ja rahuliku eestlasega on jahid olnud tunduvalt resultatiivsemad.
Eestlase aretuse nimel on piisavalt palju vaeva nähtud ja püütud hoida teda sellisena nagu ta on.
Võiks leppida sellega ja näidata välja austust meie oma koera vastu ning tema aretaja.On ju piisavalt teisi tõuge kes ajavad põdra pullist laululinnuni.


nu mai tia minu jahid on soomlase ja venelasega olnud palju resultatiivsemad,aga ju ma olen siis lihtsalt hagija jahis pädevam kui sina kiirem ja täpsem ...pole veel olnud probleemi, et ei jõuaks ette ja ei suudaks tabada...minu jaoks peab jaht olema kiire ja tulemuslik seni kaua kuni eestlane metsas midagi ajab kylmuvad mehed ees ära :D ...siit ka omad eelistused....tegemist minu arvamusega :wink:
sinu nukker noku!
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas MLP »

Marekp kirjutas:Mulle on kuskilt meelde jäänud, et hagijatega (loe: ajavate koertega) ei tohi sõralisi jahtida sellepärast, et nad hoiavad loomi kogu aeg jooksus ja asi võib lõppeda kollapsiga.
Lugesin hiljuti soome hagijate kohta, et algselt oli ta puhas jänesekoer ja rebase ajamist peeti veel lähimievikus tõuveaks.

kas tõesti :D ?katsu sa metsas N; sigadele peale sattuvale hagijale selgeks teha ,et nii ei tohi ,et ära aja siga :D ja katsu mulle öelda kui mul luba taskus ja mu koer siga ajab , :D ,et ära lase? aastaid tagasi sõber võttis omale venelase,koer peale kitse suurt midagi ei ajanud ja kysi kas ei riku mehel tuju ära kui lähed metsa võetakse kits ja koer kogu päeva kadunud päev on lihtsalt p......s.... mees viimases hädas ostis elektri kaelarihma nii kui nägi,et kitsele läks pani litaka ära koerale.,koer pikali maas ja ainult vigises nii oli mõni kord...1x metsa minnes tõusis nina eest koeral kits mees pani litaka koer oli siruli maas karjus ja läks järgi polnud sellest rihmast sooja ega kylma....lugu lihtne kui on veres , siis läheb kitse, siga veel eriti lihtne ajad head tugevad magusad lõhnad ega selle eest ei päästa ei yks ega teine ....see mida räägib kirjandus on yks teine reaalne olukord metsas....
sinu nukker noku!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas rajaleidja »

MLP kirjutas: nu mai tia minu jahid on soomlase ja venelasega olnud palju resultatiivsemad,aga ju ma olen siis lihtsalt hagija jahis pädevam kui sina kiirem ja täpsem ...pole veel olnud probleemi, et ei jõuaks ette ja ei suudaks tabada...minu jaoks peab jaht olema kiire ja tulemuslik seni kaua kuni eestlane metsas midagi ajab kylmuvad mehed ees ära :D ...siit ka omad eelistused....tegemist minu arvamusega :wink:

Lase nüüd nina ikka vähe allapoole, kukud veel seliti :lol: :lol: :lol:
Aga mida sa teed selle hullult kiire hagijaga põdrajahis, kui ta põrutab kütiliinist üle ja pead teda teab kust taga otsima? Hagijad on ikkagi ajavad koerad, laikad ja teised püstkõrvad peatavad. Ja kui laika põtra pidama ei saa, siis suurem osa lõpetab suht kiiresti ajamise ja tuleb tagasi. Kui ajamise käigus aegajalt ikkagi looma pidama saavad, siis võivad muidugi suht pikki vahemaid liikuda.
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas MLP »

rajaleidja kirjutas:
MLP kirjutas: nu mai tia minu jahid on soomlase ja venelasega olnud palju resultatiivsemad,aga ju ma olen siis lihtsalt hagija jahis pädevam kui sina kiirem ja täpsem ...pole veel olnud probleemi, et ei jõuaks ette ja ei suudaks tabada...minu jaoks peab jaht olema kiire ja tulemuslik seni kaua kuni eestlane metsas midagi ajab kylmuvad mehed ees ära :D ...siit ka omad eelistused....tegemist minu arvamusega :wink:

Lase nüüd nina ikka vähe allapoole, kukud veel seliti :lol: :lol: :lol:
Aga mida sa teed selle hullult kiire hagijaga põdrajahis, kui ta põrutab kütiliinist üle ja pead teda teab kust taga otsima? Hagijad on ikkagi ajavad koerad, laikad ja teised püstkõrvad peatavad. Ja kui laika põtra pidama ei saa, siis suurem osa lõpetab suht kiiresti ajamise ja tuleb tagasi. Kui ajamise käigus aegajalt ikkagi looma pidama saavad, siis võivad muidugi suht pikki vahemaid liikuda.


ma ei olegi sihilikult oma koera yhegi põdra peale pannud ,aga usun ,et tema eest on lastud rohkem põtru kui paljude laikade eest....ja ma ei ole oma nina uppitanud eks igayks loeb ja näeb teise kirja ikka sellisena nagu ta tahab seda näha :o kõik ,mis räägite siin on õige ja ei viitsi selle teemal isegi väidelda kuigi võiks, eks pädevamad mehed teavad ise kuidas yks või teine asi mingisugustes erinevates oludes välja näeb.....ja pean siia lisama ,et enamus juhtudel saad hagijaga metsas põdrale ligi hiilida nagu laikaga ega põder sul koera karda looma panem liikuma siiski inimene kui loom tunnetab kuuleb haistab mida iganes...koera ta nyyd kindlasti ei karda...ja minu viimane venelane näiteks kitse yltse ei ajanud põtra kuskil lagi 20 minutit, seaga kui ei olnud kuldi mõõtu ,siis läks ja jäi suurega piirdus pool h...jänes,nugis rebane hauguti , ajati surmamiseni....
Viimati muutis MLP, K Veebr 08, 2012 10:08 pm, muudetud 1 kord kokku.
sinu nukker noku!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas andrus »

Vat MLP need hagijad kellega mul on olnud võimalus jahti teha ei tee välja ühegi sõralise jäljest.Soomlane teeb värskelt üle mineval kitse jäljel mõned sammud kõrvale ja jälle omal rajal tagasi.Ja need mehed nii mõnedki hagijad läbi pidanud.Pole olnud ühegiga probleemi,et läheks sõralise jäljele.Kui siis nooruses on püüdnud kitse ajada aga on ka sellest jamast lahti saadud.
Vägisi kisub sinna maale kus sa ühes teemas hõiskasid,et asi on kasvatuses. :lol: :lol: :lol:

Aga see on küll õige,et kui veres siis teha pole midagi.Eks selle pärast püütakse kõikide võimalustega ära hoida,et see ei tekkiks eestlase verre.
jahismurf
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas MLP »

andrus kirjutas:Vat MLP need hagijad kellega mul on olnud võimalus jahti teha ei tee välja ühegi sõralise jäljest.Soomlane teeb värskelt üle mineval kitse jäljel mõned sammud kõrvale ja jälle omal rajal tagasi.Ja need mehed nii mõnedki hagijad läbi pidanud.Pole olnud ühegiga probleemi,et läheks sõralise jäljele.Kui siis nooruses on püüdnud kitse ajada aga on ka sellest jamast lahti saadud.
Vägisi kisub sinna maale kus sa ühes teemas hõiskasid,et asi on kasvatuses. :lol: :lol: ... jh ja minul on ka kodus tank. meil jahtkonnas ka vähemasti 10 hagijat erinevate jäägrite käes mõnel mehel 20-nes koer elu jooksul nu nii super koera pole enne nähtud nagu sinu kirjeldusest lugeda võib,,,äsja lõpetasid äkki mingi raamatu? :D :lol:
...kui sa tähele pole pannud ,siis sinu postitusi lugedes, siis teie jahtkonnas ikka vahet pole, mis teemat keegi puudutab kõikse vägevamad jahid ,koerad ,autod ,naised, õlle ,suusad jne...mees kaua võib :D mine tee yks (b) ja rahune maha....
sinu nukker noku!
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas MLP »

andrus kirjutas:Vat MLP need hagijad kellega mul on olnud võimalus jahti teha ei tee välja ühegi sõralise jäljest.Soomlane teeb värskelt üle mineval kitse jäljel mõned sammud kõrvale ja jälle omal rajal tagasi.Ja need mehed nii mõnedki hagijad läbi pidanud.Pole olnud ühegiga probleemi,et läheks sõralise jäljele.Kui siis nooruses on püüdnud kitse ajada aga on ka sellest jamast lahti saadud.
Vägisi kisub sinna maale kus sa ühes teemas hõiskasid,et asi on kasvatuses. :lol: :lol: :lol:

Aga see on küll õige,et kui veres siis teha pole midagi.Eks selle pärast püütakse kõikide võimalustega ära hoida,et see ei tekkiks eestlase verre.

ja sinu jutust võiks järeldada,et ykski eestlane ei ajagi kitse....tean ka selliseid ja ooooo kui palju....
sinu nukker noku!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas rajaleidja »

MLP kirjutas:ja sinu jutust võiks järeldada,et ykski eestlane ei ajagi kitse....tean ka selliseid ja ooooo kui palju....

Keegi pole öelnud, et ükski eestlane ei aja. Küsimus ju rohkem selles, kas panna varstiks kõik eesti hagijad sigu ajama või säilitada algupärane tõuomadus. Koerad võtavad uued käitumisharjumused vägagi kiirelt omaks. Vaadake või Norra halle põdrakoeri. Esimesed pesakonnad, mis eestisse toodi, ei teinud sigadest suurt väljagi. Polnud neil lihtsalt kokkupuudet olnud sigadega. Kui siga ajasid, siis haukusid pikalt distantsilt. Aga mis praegu on? Norrakad on laikadega koos seajahti pikalt pidanud ja laikade käitumise omaks võtnud. Enne haukusid siga pikalt distantsilt, praegu lähevad kontakti ja norrakaid lapitake igal aastal aina enam kokku.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas andrus »

Ära nüüd ärritu.Ei ole meil ühtegi hagijat jahtkonnas ja nii vägev see värk,mida sa omale ette kujutad.
Lihtsalt jääb selline mulje,et sa ise ju lasedki hagijal ajada kõike ja seda mida ta tahab.Sellega ju rikutaksegi kõige ehedamalt algupärast koera tõuomadust.
Ja ma ei ole väitnud mitte midagi.Loe rahulikult,et ei tekiks olukorda nagu eetika teemas,et räägitakse aiast aga sina aia august. :wink:

ps.järgmine kord "ära topi oma sõnu minu suhu".
jahismurf
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas hundikütt »

Kui tohib,siis ütleks ka mõne sõna sekka.Olen ise kaks venelast ;;läbi pidanud;; ja arvan ,et midagi hagijatest ka tean.Ei pruugi küll paljudele meeldida,aga inimesele kellele meeldib hoogne ja hasartne jaht,see ärgu pidagu seda eestlasega.See koer on tõesti pensionäri koer ja üksi sellega mööda metsa lontida,kui muud teha pole,ok.Olen kohanud oma elus ka üht eestlast,kes minu ootustele enam vähem vastas aga see oli ka vähe väärakas :D ,standardist väljas,suurem ja üldse teist moodi.
Paari soomlast olen ka oma jahtkonnqas aastate jooksul näinud aga nendest ei tahaks nagu üldse rääkida.Üks oli nagu ka midagi,ajas vähe rebast ja muidugu kitse aga teine oli täis lontrus,kes kartis inimest ja teab mida veel,kätte ei andnud,lõhkus peremehe käed ära ja põgenes rapA.
Inimesele,kes aga soovib põnevat ,kiiret jahti,sellele soovitan tõesti ainult venelast.Suur tugev koer,kiire,ei peata ei lumi ei pori,ajab kõike.Kui oled vähegi osavam eristama hääle toone,saad varsti hääle järgi aru ,mida ajab.Oma koer ajas kõike ,mida eest lasid .Kitse ei lasknud ja selle järel läks hooaja alguses 100m ja tuli tagasi,hiljem ei teinud väljagi.Haukus väga hästi siga põtra,nugist,tõhku,rebast ,väga hästi võttis kährikut aga eriline oli muidugi jänes.Kusjuures otsimine oli ideaalne.ei olnud vaja omal metsa üldse minna,lasid koera metsa servas lahti,ise hoidsid õige koha peale ette,koer otsis ise.Kasutasin ka järelotsingul nii põdrale,seale ,sokule.Ajas väga hästi ka ilvest.
Kuna ise olen sellise hoogsa jahi austaja,kus kunagi ei tea,mis loom tulla võib ja kus kunagi tühja metsa ei tunnistata,siis paremat koera venelasest ei ole kohanud.
See küll minu arvamus asjast ja võin täie veendumusega väita,et ka terve meie sektsiooni arvamus,kuna momendil meil üks pensinärist venelane,kellest pole enam ajajat ja ka kaks parimais aastates eestlast,aga kambajahti praktiliselt ei peeta kuna keegi ei viitsi passida,kuniks midagi leitakse ja kitsed metsast välja aetakse.Väikeuluki jaht,mis oli venelastega väga populaarne on praegu täielikult soiku jäänud.
See lihtsalt minu arvamus,kuna ise suht kärsitu inimene ja ei kannata ka metsas mingit molutamist.Kui on aju,siis olgu ka kiire ja korralik :lol:
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Feen »

Ei teagi miks, aga Andrusega olen nüüd samas paadis. Ühest küljest läheb MLP jutt sinna enda varasema jutuga vastuollu, kuidas koerad kasvatatud ja koolitatud peaks olema. Teisest küljest, ma olen ka mõlema koeraga jahti pidanud. Hmmm, lisaks veel vene hagijaga. Võimalik, et asi on metsade ja piirkonna eripäras, aga meil on pisikesed tukad, kust loomad tulevad suht kiiresti välja. Küsimus on selles, et kas hagijas tuleb tagasi ja peab jahti samas metsas edasi või kaob nt rebasega päevaks minema. Eesti hagijas on selles osas parem, tuleb loom, lased ära või ei lase, tuleb koer, läheb laskmata loomaga 100 m, tuleb tagasi, tehakse jahti edasi. siis võtad järgmise tuka, järgmise ning kui jahimaadel pole 1 jänes või rebane ning jahis pole üksi (ehk siis pole oluline, et koer püsiks loomal päev järel ja ise vaata kas ainukesele jahimaa rebasele ette jõuad või mitte), siis on selline jaht produktiivsem.

Kui mainiti nina upitamist ja seda, et keegi seda teised välja ei loe, siis jääb mulje ikka selline, vähemalt mõnele kindlasti. Samas, tore on kui keegi omab koera mis jahis ennast õigustab ning peremehele ja tema jahikaaslastele meeldivaid elamusi pakub. Selle najal ei saa siiski tõugusid reastada, sest mina tean kindlasti ühte paremat (ok, teadsin, see koer jäi auto alla) eestlast, kes meie maadel oleks kordades parem rebase-jänesekoer kui sinu MLP oma. NB! Kitse ajas see koer ka siis kui selleks käsk anti. Ja MLP koera eest palju põtru lastud, hmmm... ka ju tore, aga sellest ei peaks vist avalikus foorumis hõiskama?
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Vasta