Ringvaade 8.veebr 2013

Vibudest, nooltest ja kõigest sinna juurde kuuluvast ...
Suletud
Kasutaja avatar
Mägilanna
Postitusi: 197
Liitunud: L Mär 03, 2012 10:39 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Mägilanna »

Ain Aaviku manitsus meid maha rahustada ei õnnestunud ning antud teema algataja ja võõrustajana pean ma ise kuidagi püüdma seda kokku võtta.
Mõistlik oleks teema lukku panna, sest asi hakkab kiskuma inetuks ja isiklikuks. On suur vahe, kas inimene tahab asjast tõesti aru saada või tema ainus soov on teise arvamust maha teha ning halvustada.
Siinne vestluse üleehitus on solvav nii mulle kui kaasjahimeestele, kuna küsimärgi alla seatakse sõna otseses mõttes nende eetika ja jahipidamisväärtused. Vastaspoole argumentatsiooni on juba eos sisse arvestatud jahipraak kehva laskeoskuse ning vastutustundetu käitumise näol.
Kurb lihtsalt, et paari jobu pärast (kus neid poleks), kes on oma jahipraagi Youtube riputanud, hakkame siin automaatselt järeldama, et eesti (vibu)jahimees on automaatselt eetika ja autundeta kodanik, kes ootab ainult hetke, et vibujaht legaliseeritaks ning saaks metsa massimõrva sooritama... Huvitav, ka seni on teda tõesti ainult seaduse puudumine seda takistanud?!
Legaalne võimalus vibujahiks ei kohusta mitte kedagi vibuga jahti pidada.
Senine vestlus oma case-studyde näol ei ole mulle küll tõestanud, et vibu ei ole tõhus jahipidamisvahend, pigem andnud mulle ülevaate, kuidas me üksteist (jahimees jahimeest) näeme ja hindame.
Taani uuring näitas, et haavamis% oli 4,99, aga meie eeldame, et meie meestel on korraliku lasu sooritus% sama; Soome ja suurem osa teisi riike ei nõua oma jahimeestelt mingeid laskekatseid ega isegi mitte kohustuslikku koolitust :!: Soome Metsahallitysest ma ei räägigi, sest nemad on teinud vibujahilitsentsi 50% odavamaks..
USA uuringus selgus, et maaomanikud ei näe haavatud loomades probleemi, kuna pole neid lihtsalt näinud.
Äkki me just seepärast vibujahikoolitusi korraldamegi, et jahimees saaks aru, kui "ebakindla jahipidamisviisiga" tegu ning saaks endasse vaadates otsustada, et "jah, see ei sobi mulle, ma pole selleks piisavalt hea ega valmis" ja ei peaks leppima foorumist leitud küsitava väärtusega infokildudega.
"The more you practice the luckier you get!"
Fred Bear
Kasutaja avatar
Mägilanna
Postitusi: 197
Liitunud: L Mär 03, 2012 10:39 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Mägilanna »

Muideks, Hundikütt - Eesti on väga väike ja mina tean, kellest Sa räägid ja ilmselt on siin teisigi - et kas inetu ei ole niimoodi isiklikule tasandile laskuda?! Kui teil konkreetse isikuga on probleeme, siis see teema ei ole kindlasti koht, kus seda niimoodi tõstatada. Seda enam, et tegemist ei ole vibujahiga seotud probleemidega.
Mina võin ju vastukaaluks tuua jahimehed, kes on oma jahiseltsis väga lugupeetud ja austatud ning toetavad vibu. Et siis kaalume, kelle sõna ja hinnang kaalub rohkem?!
Liivakastimängudeks kipub asi.
Üks asi, mida mina olen jahil käies õppinud - musta pesu pestakse ikka jahiseltsi sees..
"The more you practice the luckier you get!"
Fred Bear
VR
Postitusi: 233
Liitunud: K Juul 20, 2005 9:05 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas VR »

Hästi panete! ;-)
Kuidas selle delfiefekti kohta öeldigi - tühjendage end netti, selle asemel et naisi-lapsi peksma lähete... (Optimisti maailmanägemus)

Ma tooks siia kaks olulist erinevust tulirelva ja vibu kohta.
- vibu nn. nööri tõmme on puhtalt inimese teha, tulirelvas kasutatakse padrunit, milles kuuli väljumise energia on üldjuhul alati samasugune (s.t. ei sõltu inimese jõu olemasolust. Ok, tõrge võib esineda)
- 90..95 % puhul saab tulirelva tabamusega uluk närvisüsteemishoki, mõistagi ka (kuuli)haava.
Noole puhul ainult viimase. Ise ei ole näinud noolega haavatud, kuid veel ringi vaatavat looma. Samas olen kindel, olles näinud kehvasti lastud loomi, et küttimiskohalt lahkunud ulukite protsent on kõrgem, kui tulirelva puhul.

Mul oleks palve kõigile 25m distansi esile tõstjatele, seda teha äärmisel vajadusel ainult tasase häälega.
Sileraudse püssi 70mm kestaga padruni efektiivse (loe: piisava alles jäänud energiaga) nr. 0 haavlite tabamisulatuseks loetakse 30-40m. Ma arvan, et ENAMUS laseb näiteks jänest rahumeeli 50m pealt. See, kui jänes edasi jookseb, ei tähenda et üks-kaks haavlit kuskil nahavahel ei ole.
Kui nooleots jänesel esijala koos veerandi kõhunahaga ära rebib, ei tähenda kindlasi looma kohest maha jäämist.
Minu jaoks ongi kõige suuremaks probleemiks distants. Muide, see on samamoodi tulirelvade puhul - tunnistan. Tänane Eesti ei ole veel nii euroopalik, et KÕIK jahimehed oleksid nii enesekriitilised, et jätta lask tegemata.
Võrdluseks näiteks Rootsi relvapoodnik ei küsi padrunite ostmisel relvaluba - keegi ju ei tule selle peale, et osta padruneid mida ta kasutada ei saa, veel vähem ilma relvaoata.

Isiklikult arvan, et tooks tasa ja targu meie maale neid teiste veidrusi (loodan siiralt, et mõnd mitte iial!). Alati saab ju tuline fänn käia mujal oma kirgi rahuldamas (Holland, Tai oma erisustega inimeste vahelistes suhetes ja kus iganes need nuia ja noole jahid lubatud on).

On ainult üks pluss minu silmis vibu versus tulirelv - nool ei oma rikoshetiohtu. Nii, et kui meil küülikud-rebased linnades hakkavad probleemseks muutuma - palun.

Tervitades,
Villem Reinaas
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kakuke »

Rita, ei tasu minust valesti aru saada. Ma ei tee kedagi maha nagu ei tee ka maha vibujahti tegelikult. On asju, millest tuleb rääkida ja on vaja rääkida (juba selleks, et müüte kummutada). Kõik paraku on nii kaua ilus, kui läheb nagu vaja. Paraku inimesed on inimesed ja eksivad, ka seda poolt on vaja lahata. :)
Aga verejäljekoera kohustuslikkusest vibujahi juures ei arva midagi?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kaliiber »

Ainuke mõte mis mul tekkis peale Mägilanna järjekordseid postitusi lugedes, et antud kodanik sobiks hästi poliitikuks. St on võimeline rääkima palju ja kaasahaaravalt, aga kahjuks ilma igasuguse sisuta. (palun mitte võtta solvanguna, see oli tegelikult omamoodi kompliment).

Loomulikult sobiks Mägilannale selle teema lukkupanemine väga hästi, sest tema suurim õudusunenägu on ilmselt see, et mõni reaalne otsustaja (kelle sõna vibujahi legaliseerimise protsessis maksab) satub siia jahimeeste arvamusi lugema ja näeb siin tõstatatud kitsaskohti.

NB. Ma ei ole vibujahi vastane. Lihtsalt häirib jabur olukord, mis tekib kui vibujaht legaliseerida, aga summuti on keelatud.
Olen maininud tihti 22lr, aga seda ainult põhjusel, et ka siin on olukord vildakas, aga keegi teine seda eriti mainida ei julge.
Viimati muutis kaliiber, T Veebr 12, 2013 10:32 am, muudetud 1 kord kokku.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas andrus »

Ma ei näinud ühtegi kitsaskohta mis erineks praegugi kasutusel olevatest jahipidamis vahenditest.
Kui sa omale aru ei anna mida sa teed on jama kerge tekkima.
jahismurf
Kasutaja avatar
Mägilanna
Postitusi: 197
Liitunud: L Mär 03, 2012 10:39 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Mägilanna »

Villem - plokkvibul ei sõltu noole energia sellest, milline on laskja tuju või väljatõmme, vaid see on ikka kindel suurus, mis on seotud vibu väljatõmbetugevusega ja noole kaaluga :)
Väikeuluki tabamiseks on vajalik vibu tugevus vähemalt 180N ehk 40,5 naela.
valgesabahirve küttimiseks peab noole energia olema vähemalt 40 dzauli, kopra, ilvese, hundi küttimiseks vähemalt 45dzauli, metsea, karu küttimiseks 50 dzauli, põdra küttimiseks 60 dzauli.
Noole energia sõltub noole kaalust, vibu tugevusest ja noole algkiirusest.
Möödalask ja jahipraak - eks meil rahakotid on kõigil erinevad, aga möödalask (eriti pikemalt distantsilt) tähendab ka reeglina kadunud/katkist noolt, mille hind keskmiselt nii 20-25 eurot, nii et eetilised valikud mõjutavad igal juhul meie jahihooaja eelarvet.
Kakuke - koerte osa järelotsingul on igas jahis (tungivalt) soovituslik :)
Verejäljest - ühest küljest on verekaotus oluline argument looma liikumisraadiusele ja kiirusele, teiseks teeb lõikurotsa haava eripära verejälje hästi jälitatavaks.
"The more you practice the luckier you get!"
Fred Bear
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kaliiber »

Ain Aavik kirjutas:Praktilise kogemuse puudumise tõttu puuduv ebakompententsus riivab ''kallibri'' puhul valusalt silma igas postituses.
Õieti öeldes, rahunege maha ja uurige maailma praktikat rahulikult edasi ... päris tühja koha pealt sõna ei võta ja eip soovita ka teistele, eriti ''kaliibrile'' :!:


Tore kui sa päris tühja koha pealt sõna ei võta. Kuigi ausaltöeldes jäi su jutu põhjal mulje kergestimõjutatavast tegelasest, kes Mägilanna poolt uimaseks on räägitud.
Ehk peaksid seletama milles seisneb sinu kompetentsus ja minu ebakompetentsus, mis veel pealegi riivab valusalt silma igas postituses. Konkreetsed näited palun, kus olen eksinud, mida valesti öelnud?
Kasutaja avatar
Mägilanna
Postitusi: 197
Liitunud: L Mär 03, 2012 10:39 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Mägilanna »

Kaliiber - summutist rääkides - ega Sa minu Terevisiooni intervjuud vist ei näinud?! ütlesin selge sõnaga välja mõtte, et on KAHETSUSVÄÄRNE, et summutit ei lubata. Igal juhul olen ma toetaja ning loomasõbrana jääb arusaamatuks, miks peavad meie koerad ja teised jahiulukid pidevalt "vastu kõrvu" saama.
Vibujahi kitsaskohtadele viitamine ei ole minu "konnasilmale" astumine, vaid täiesti normaalne tegevus, peabki küsima ja uurima, kui midagi segaseks jääb. Aga palun ilma halvustamata :!:
Aga minu poliitikuomadused - ei ole nad sugugi kõige paremad, kui ma ei suuda teaduslikel uuringutel ning maailmas levinud üldpraktikale toetudes selgitada vibujahi olemust ning eeliseid teatud olukordades :(
Tahan lihtsalt meenutada siinkohal, et umbes aasta tagasi lõid siin foorumis taas lained samal teemal üle pea ning organiseerisin Tartus vibujahi infoõhtu Juhaga, kus kõik huvilised said esitada vibujahialaseid küsimus (tabuteemasid polnud). Ei jäänud ükski küsimus vastuseta - Juha 2-tunnine esitlus oli muide juba nii ülesse ehitatud, et vastas ise kõige tavapärasematele küsimustele :)
"The more you practice the luckier you get!"
Fred Bear
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas andrus »

kaliiber kirjutas:
Ain Aavik kirjutas:Praktilise kogemuse puudumise tõttu puuduv ebakompententsus riivab ''kallibri'' puhul valusalt silma igas postituses.
Õieti öeldes, rahunege maha ja uurige maailma praktikat rahulikult edasi ... päris tühja koha pealt sõna ei võta ja eip soovita ka teistele, eriti ''kaliibrile'' :!:


Tore kui sa päris tühja koha pealt sõna ei võta. Kuigi ausaltöeldes jäi su jutu põhjal mulje kergestimõjutatavast tegelasest, kes Mägilanna poolt uimaseks on räägitud.
Ehk peaksid seletama milles seisneb sinu kompetentsus ja minu ebakompetentsus, mis veel pealegi riivab valusalt silma igas postituses. Konkreetsed näited palun, kus olen eksinud, mida valesti öelnud?



Sa Kaliiber kohe ei saa ilma torkimata? Sa nagu ootad kohe,et keegi sulle "jalaga makku"(ära võta seda nüüd sõna-sõnalt) annaks. :lol: :lol:
jahismurf
ninja
Postitusi: 327
Liitunud: P Mai 30, 2004 2:07 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas ninja »

Üks pisike asi veel. Nimelt kui on toimunud looma haavamine noolega, siis haav ilusti sile ja kasvab ka paremini kokku! Kuuli tabamuse jälgi (hakkliha) aga oleme me ise näinud ja need juba ilma abita kokku ei kasva!!!
Vibu noole ja 22LR kuuli energiat võrreldes on nad väga lähedased kuid siin tuleb mängu pikki telge rakendatav kineetiline energia. Vaevalt suudab keegi lasta 22LR kuuli läbi liivapange.
Weatherby Mark V Super Varmint Master 308 win
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kaliiber »

Mägilanna kirjutas:Villem - plokkvibul ei sõltu noole energia sellest, milline on laskja tuju või väljatõmme, vaid see on ikka kindel suurus, mis on seotud vibu väljatõmbetugevusega ja noole kaaluga :)
Väikeuluki tabamiseks on vajalik vibu tugevus vähemalt 180N ehk 40,5 naela.
valgesabahirve küttimiseks peab noole energia olema vähemalt 40 dzauli, kopra, ilvese, hundi küttimiseks vähemalt 45dzauli, metsea, karu küttimiseks 50 dzauli, põdra küttimiseks 60 dzauli.
Noole energia sõltub noole kaalust, vibu tugevusest ja noole algkiirusest.
Möödalask ja jahipraak - eks meil rahakotid on kõigil erinevad, aga möödalask (eriti pikemalt distantsilt) tähendab ka reeglina kadunud/katkist noolt, mille hind keskmiselt nii 20-25 eurot, nii et eetilised valikud mõjutavad igal juhul meie jahihooaja eelarvet.
Kakuke - koerte osa järelotsingul on igas jahis (tungivalt) soovituslik :)
Verejäljest - ühest küljest on verekaotus oluline argument looma liikumisraadiusele ja kiirusele, teiseks teeb lõikurotsa haava eripära verejälje hästi jälitatavaks.


Lõpuks hakkab ka kohati konkreetset ja peaaegu asjalikku juttu tulema. :P
Eriti meeldis mulle igati loogiline ja asistel faktidel põhinev möödalasu/jahipraagi selgitus.

Esimene osa paraku niiväga veenev ei olnud.
Ehk viitsid selgitada, et miks oleks noolega (millel on konkreetne dzaulides mõõdetav energia) rebase laskmine ok, aga sama looma laskmine 22lr vintrelvaga (avaneva jahikuuliga, millel on samuti konkreetne energia, ainult suurem kui noolel) ei ole ok?

Ja lõpetuseks, kas sulle omale ei tundu kuritegelikult totter olukord, kus vibu on jahis lubatud, aga summuti mitte? Minu seisukoht oleks siin küll, et kas kõik või mitte midagi.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas andrus »

Ilus lask ja on ka näha milline on loomal vere kaotus.
http://www.youtube.com/watch?v=7oAWI12tTz0

Selliste laskude puhul on hiljem ka ilus vaadata tabatud looma liha keha.
Mitte nagu purustatud pea ja siis sõrgadeni verd täis valgunud lihased.


Üks oluline nüanss on minu arust vibu juures see,et see toob jahimehe loodusele veel lähemale ja sunnib teda mõtlema ennem kui päästab.
Üks asi on tulistada uluki poole kuskilt kaugusest läbi optika, teine asi on tunda looma ja tema käitumist,kavaldada teda üle ning siis sooritada tabav lask nii,et sa hingad ja mõtled praktiliselt temaga ühes.
Vat see on JAHT.
Viimati muutis andrus, T Veebr 12, 2013 11:19 am, muudetud 1 kord kokku.
jahismurf
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kaliiber »

andrus kirjutas:
kaliiber kirjutas:
Ain Aavik kirjutas:Praktilise kogemuse puudumise tõttu puuduv ebakompententsus riivab ''kallibri'' puhul valusalt silma igas postituses.
Õieti öeldes, rahunege maha ja uurige maailma praktikat rahulikult edasi ... päris tühja koha pealt sõna ei võta ja eip soovita ka teistele, eriti ''kaliibrile'' :!:


Tore kui sa päris tühja koha pealt sõna ei võta. Kuigi ausaltöeldes jäi su jutu põhjal mulje kergestimõjutatavast tegelasest, kes Mägilanna poolt uimaseks on räägitud.
Ehk peaksid seletama milles seisneb sinu kompetentsus ja minu ebakompetentsus, mis veel pealegi riivab valusalt silma igas postituses. Konkreetsed näited palun, kus olen eksinud, mida valesti öelnud?



Sa Kaliiber kohe ei saa ilma torkimata? Sa nagu ootad kohe,et keegi sulle "jalaga makku"(ära võta seda nüüd sõna-sõnalt) annaks. :lol: :lol:


Sina oled üritanud oma parimate vaimsete võimete kohaselt mulle siin "jalaga makku" anda i.....i järjekindlusega, aga paraku oled ise narriks jäänud.
Ehk Ain Aavik suudab faktidel põhinevat mõtestatud juttu kirjutades seda paremini... Ootan seda igaljuhul põnevusega ja kui peaks selguma, et millegis eksinud olen, siis tunnistan seda (erinevalt mõnest) pärast heameelega, kuna sain ju jälle veidi targemaks.
Kasutaja avatar
Mägilanna
Postitusi: 197
Liitunud: L Mär 03, 2012 10:39 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Mägilanna »

Kaliiber - asi, millele ma viitasin juba esimeses postituses- mina propageerin ja tean oma valdkonda puudutavat - vibujahiklubi Mägilased põhikirjajärgsed tegevused :) Seega põhimõtteliselt ei hakka võrdlema ega halvustama teisi jahipidamisvahendeid, kuid samas ei oska ka nende eest seista. Sellest ka minu soovitus avada selleks uus teema.
Vibujahi alal olen alati olnud kättesaadav ja avatud - aastaid olen koos praktikutest vibujahimeestega olnud nõus külastama erinevaid jahiseltse, organiseerinud infoõhtuid ja koolitusi, kirjutanud artikleid, esinenud TV-s ja ka EJS kokkutulekul olime olemas :D
Kes asjasse süvenenud, teavad, et mul ei ole isiklikku vibujahikogemust vaid olen aastaid olnud avalik kõneisik, kes ei räägi ma "omaenese tarkusest" - minu selja taga on Euroopa parimad vibujahimehed :)
"The more you practice the luckier you get!"
Fred Bear
Suletud