Ringvaade 8.veebr 2013

Vibudest, nooltest ja kõigest sinna juurde kuuluvast ...
Suletud
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas peepk »

Kunagi kaasfoorumlane kirjutas varesest, kel (vist)kuus 22 lr kuuli rinnus ja hüples oksalt otsale ja ei mõelnudki alla kukkuda. :M . Kuue rinnust välja tolkneva noolega ei kujuta varest küll ette.
Viimati muutis peepk, E Veebr 11, 2013 6:01 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Mägilanna
Postitusi: 197
Liitunud: L Mär 03, 2012 10:39 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Mägilanna »

Tänud kõigile toetajatele! :D
Aga Sina Kaliiber - kas Sa ise ka tead, mida ja milleks Sa siin öelda tahad?!
Mis on Sinu postituse eesmärk? Suhelda, vett segada, sportvibu propageerida, vibujahti maha teha?
Mina muide ei hakanud isegi tsiteerima ega viitama oma vastuses Su esimesele tekstile, sest sel polnud saba-ega-sarvi.. :shock:
See, et Sa oled lapsepõlves vibu lasknud - tegemist ilmselgelt sportvibuga - ei tee Sinus vibujahi spetsialisti. Kui soovid tõesti midagi teada, siis esita palun selged ja lihtsad küsimused - näiteks vibu väljatõmbejõu kohta, noole kaalu ja energia kohta jne.
Kui Sa soovid aga sportpüssist rääkida, siis ava palun selleks oma teema :!:
Tänan tähelepanu eest! :)
"The more you practice the luckier you get!"
Fred Bear
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kaliiber »

andrus kirjutas:Viimane lõik on kahjuks su enda postitus,seega vaidle endale vastu kui soovi on. :wink:

Tutvu eelnevalt iseseisvalt vibujahi kui sellisega ja ära kuula liialt palju vanade salaküttide jutte. Kuskil keegi rääkis. :lol:
Keeratkse kops tuksi ja jäädakse vaikselt ootama.... :lol: Korralik nool,korralik vibu ja pole vaja sadu meetreid tallata,põtra otsides.
Kobrast vibuga lastes on noolel taga nöörike millega on kopra kätte saamine kordades tõenäolisem vette lastes kui seda teha tulirelvast.

Olen kah omanud(enam ei oma) spordikat nii mõnedki aastad ja teinud temaga igat sorti katseid,lähedalt ja kaugelt ja erinevate objektide pihta.Varesest suuremat pole torkinud ja ei julgeks kah kuna ta lihtsalt on nõrk.



Jah, eks meil kõigil oleks rohkem vaja teada erinevatest jahtidest, aga siiski olen üpris veendunud et nii vibujahist kui 22lr jahist tean teatud asjaoludel veidi rohkem kui sina.

Väljendusid nagu ma oleks midagi rumalat öelnud põdra kopsu tuksikeeramise ja vaikselt ootama jäämise kohta ning see valmistas sulle veel palju nalja.
Reaalsus: Täpselt nii ongi nagu ütlesin, peale lasku ei tohi hingata ka mitte natuke aega, rääkimata relva langetamisest. Kui põder juba veidi eemal siis võid vaikselt hingama ja veel vaiksemalt relva langetama asuda. Ainult sellisel juhul on põder poole tunni pärast paarisaja (heal juhul 50-100m) kaugusel maas.

Veel 1 pärl: Korralik nool,korralik vibu ja pole vaja sadu meetreid tallata,põtra otsides.
Reaalsus: On küll vaja reeglina sadu meetreid põtra otsida, ükskõik kui hea vibu ja nool ka ei ole. Ainult hea õnne (ja küti ülivaikselt püsimise) korral on vahest 50-100m peal maas.
Aga kui satud kuidagigi peale lasku põdrale endast märku andma, siis läheb kilomeetreid sellesama kopsuhaavaga, millega muidu suht sinnasamasse maha oleks jäänud.

Koprast kirjutasid et: Kobrast vibuga lastes on noolel taga nöörike millega on kopra kätte saamine kordades tõenäolisem vette lastes kui seda teha tulirelvast.
Minu arvamus mis põhineb kogemustel (mõistagi ei saa ma siin avalikult öelda, et oma kogemustel): Kui laskeoskus on elementaarne (st et tabad spordikaga ujuvat kobrast silma ja kõrva vahele, ehk siis ajju, kuni 15m kauguselt), siis on täpselt 100% kopraid ka käes. Nii 50% jäävad pinnale ulpima, teine 50% vajuvad põhja, kust tema väljaõngitsemiseks on olemas vajalik tööriist.

Pean tunnistama, et kuigi minu valulävi jahieetika seisukohalt on üsna kõrge, siis ainuüksi mõeldes kopra jahile vibunooltega, kuhu taha nöör on kinnitatud, lähevad mul seljakarvad turri.
Esiteks ei hakata siis suure tõenäosusega kobrast ainult pähe (nagu spordikaga on "kohustuslik", sest muidu lihtsalt ei saa looma kätte) laskma, vaid enamus ujuvaid loomi saab ilmselt noole kuskile selja ja tagumiku vahepeale, sest see osa paistab veest sarnaselt peaga rohkem välja, aga on peast suurem.
Loom, kes on ainult üsna kergelt, aga see-eest väga valulikult haavatud selle peale muidugi sukeldub ja poeb kuskile urgu, kust teda siis nüüd noole otsas olevat nööri pidi välja sikutama üritama hakatakse. Nool on sisse tunginud looma alaselga ja kui nöörist seda sikutada siis välja ta ei tule, kuna seda takistavad noole otsas olevad kidad, mis kopra paksust nahast tagurpidi juba läbi ei tule, lisaks takerdub nöör/nool kuskile juurikate vahele. Mida võib loom selle mitte just lühikese protsessi käigus tunda tunda... :M
Kaldal olevat looma ei hakka samuti suht suure tõenäosusega ükski vibujahiline pähe laskma, ikka kuhugi kehasse, millele järgneb eelkirjeldatud protsess.
Ilma nöörita noolega koprajaht oleks veel kuidagi tolereeritav, kuna see paneks laskja enne poolebakindlat lasku mõtlema, et kas ikka lasta. Nööriga noole puhul pole selleks tarvidust - loom on varem või hiljem käes nagunii.


Viimane pärl: Varesest suuremat pole torkinud ja ei julgeks kah kuna ta lihtsalt on nõrk.

Mis mõttes nõrk? Et ei saa metskitse, põdrast rääkimata, kohe suvalisse kohta lastes maha, vaid peab vaatama kuhu lasta ja peale lasku veel tükk aega hiirvaikselt püsima?
Vibuga jaht käib muide täpselt samamoodi, ainult distantsid on spordikaga võrreldes väiksemad.
Nii vibu kui spordikaga kukub nugisest suurem loom kohe ainult juhul kui on tabatud selgroogu või aju.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas andrus »

Vabandan väga kõigi teiste foorumlase ees aga mees ära puhu p.ska. Silma ja kuhu veel???

See sinu jahi kogemus lapsepõlves piirdub suure tõenäosusega puu noolte ja vanaisa püksikummist vibu nöörist.

Nagu ennem ütlesin tutvu vibude,noolte ja üldse vibujahiga kui sellisega. Tra sa räägid mingist eetikast siin üldse kui ise oled selle spordikaga üks suurimaid loomapiinajaid. :VS

Pea oma jahte selle spordikaga edasi aga ole PALUN hea ära jaga teistele oma lolluseid!!!


Veel kord vabandan teiste foorumlaste ees aga selline tegelane ajab natuke s.ta keema.
jahismurf
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kaliiber »

Mägilanna kirjutas:Tänud kõigile toetajatele! :D
Aga Sina Kaliiber - kas Sa ise ka tead, mida ja milleks Sa siin öelda tahad?!
Mis on Sinu postituse eesmärk? Suhelda, vett segada, sportvibu propageerida, vibujahti maha teha?
Mina muide ei hakanud isegi tsiteerima ega viitama oma vastuses Su esimesele tekstile, sest sel polnud saba-ega-sarvi.. :shock:
See, et Sa oled lapsepõlves vibu lasknud - tegemist ilmselgelt sportvibuga - ei tee Sinus vibujahi spetsialisti. Kui soovid tõesti midagi teada, siis esita palun selged ja lihtsad küsimused - näiteks vibu väljatõmbejõu kohta, noole kaalu ja energia kohta jne.
Kui Sa soovid aga sportpüssist rääkida, siis ava palun selleks oma teema :!:
Tänan tähelepanu eest! :)



Astusin vist valusa konnasilma peale :D

Lühidalt kokku võttes siis nagu palutud:

Vibujahti üritad propageerida lihtsameelsetele suunatud argumentidega, mis pole ei liha ega kala.

Lisaks õiglustunde riive.
St kui vibujaht saab seaduslikuks jahipidamisviisiks kõikidele väikeulukitele, aga keelatuks jääb summuti kasutamine jahis ning 22lr kasutamine on keelatud mitme väikeuluki puhul, milleks ta reaalsuses vägagi asjalikuks on kujunenud, siis on midagi mäda.

Kuna sa lahkesti tahtsid noole energiast rääkida, siis palun, siin küsimus: Kas sinu andmed on erinevad minu omadest, mille kohaselt noole kineetiline energia massiühiku kohta (J/kg) on oluliselt väiksem 22lr vintpüssi omast? Ja kuidas sellisel juhul põhjendaksid seda, et vibu kasutamine on lubatud kõikidele väikeulukitele, nimetatud vintrelv aga ainult osadele?
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kaliiber »

andrus kirjutas:Vabandan väga kõigi teiste foorumlase ees aga mees ära puhu p.ska. Silma ja kuhu veel???

See sinu jahi kogemus lapsepõlves piirdub suure tõenäosusega puu noolte ja vanaisa püksikummist vibu nöörist.

Nagu ennem ütlesin tutvu vibude,noolte ja üldse vibujahiga kui sellisega. Tra sa räägid mingist eetikast siin üldse kui ise oled selle spordikaga üks suurimaid loomapiinajaid. :VS

Pea oma jahte selle spordikaga edasi aga ole PALUN hea ära jaga teistele oma lolluseid!!!


Veel kord vabandan teiste foorumlaste ees aga selline tegelane ajab natuke s.ta keema.


Kas sa äkki poleks pidanud oma delfi kommentaaridega delfisse jääma. Ülla ülla, aga tead siin liigub ka veidi teistsuguse tasemega inimesi.
Vabandada võiksid enda eest, kuna sa lihtsalt ei tea mida suust välja ajad.

Muide silma ja kõrva vahele käsib ujuvat kobrast lasta juba N. Laanetu oma teoses Kobraste loendus ja püük.

Muud sinu kirjutises ei vaevu kommenteerima, ehk oleks aeg modedel sellisel tasemel foorumlasega tegelema hakata, see siin ei ole kalale jee jee.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas andrus »

Lisaks kineetlisele energiale on noolel olemas veel lõike terad mis tekitavad loomale ohtra verejooksu erinevalt sinu promotud 22Lr-ist.
jahismurf
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kaliiber »

andrus kirjutas:Lisaks kineetlisele energiale on noolel olemas veel lõike terad mis tekitavad loomale ohtra verejooksu erinevalt sinu promotud 22Lr-ist.


Esiteks ma ei promo 22lr, ega ole mingi selle kaliibri fänn. Jahil on mu põhikaliibriteks 7mm RemMag ja 12 sile.

Lihtsalt väidan, et ilma vettpidavate põhjendusteta ei ole aktsepteeritav olukord, kus nii summuti üldjahil kui 22lr osade väikeulukite puhul jätkuvalt mängust välja jäävad, samas kui vibujaht kõigile väikeulukitele on legaalne.

Sry, aga see lõiketeradest põhjustatud ohtra verejooksu jutt on samuti mõeldud lihtsameelsetele, kes reaalse jahiga eriti sinapeal ei kipu olema.
Oled kunagi jälitanud täiskaliibrilisest vintrelvast pärilt jalaveresoone tabamusega põtra? Ilmselt ei ole, kui ohtra verejooksu argumenti usud. Mina olen, aga sulle seletada ei viitsi, vastu tuleb nagunii delfisse sobiv sõim, nagu alati kui sul argumendid otsa lõpevad.
Uuri parem mõne tuttava kogenuma jahimehe käest, et kaugele põder on võimeline minema isegi juhul kui verd jala veresoonest tuleb nagu kraanist.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas andrus »

Kes see põtra jalast surmama hakkab?? Räägime ikka konkreetselt surmavatest piirkondadest mitte haavamistest. JA kui haavamisest rääkima hakkame siis sinu spordika tina plönn on põdra kintsus süütuke eks.
jahismurf
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kaliiber »

andrus kirjutas:Kes see põtra jalast surmama hakkab?? Räägime ikka konkreetselt surmavatest piirkondadest mitte haavamistest. JA kui haavamisest rääkima hakkame siis sinu spordika tina plönn on põdra kintsus süütuke eks.



Eks vist oligi liiga palju oodatud, kui eeldasin et asjale pihta saad. Vabandan.
Puust ja punaseks: Tõin jalaveresoone haavaga põdra üle mõistuse suure liikumisulatuse (ajujahil tekkiv praak, mida aegajalt tuleb ette igas jahtkonnas) näiteks seetõttu, et saaksid aru kui naeruväärne on eeldada, et kehva lasu aga suure verejooksuga loom ruttu lõpeb.

PS. Ja miks peaksin "oma spordika plönni" laskma põtra või põdra kintsu? Ennem olen maininud lihtsalt, et olen teadlik, et spordika kopsupauk võtab laskja õige tegutsemise korral põdra sama hästi (ainult kaugemalt) maha kui vibunool.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Välek »

Kaliiber, sinuga pole mõtet vaielda- oled valmis siin hommikuni raiuma, et vibu tapab kehvemini, kui 22lr. Tohib küsida, millel põhinevad sinu väited? Ma pole seda si..rahehunnikut läbi sorteerinud ja seega küsin, kas oled vibu omanud ja sellega jahti pidanud?
Kasutaja avatar
Ain Aavik
Postitusi: 842
Liitunud: R Okt 03, 2008 12:13 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Ain Aavik »

Kas ''kaliiber'' esitab siin vastuväiteid maailmapraktika kohaste väidetega ... või lahmib oma isikliku praktika kohaselt, pole esialgu teada.
Mägilanna vastused pole lambist võetud ja ega Juha Külmä pole meitel siin foorumis mainituna miskit niisama inimene...
Praktilise kogemuse puudumise tõttu puuduv ebakompententsus riivab ''kallibri'' puhul valusalt silma igas postituses.

Õieti öeldes, rahunege maha ja uurige maailma praktikat rahulikult edasi ... päris tühja koha pealt sõna ei võta ja eip soovita ka teistele, eriti ''kaliibrile'' :!:
Mida rohkem olen inimeste loomust tundma õppinud, seda rohkem kuulub mu poolehoid metsale ja metsaelanikele.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kakuke »

Kusjuures, kui lugeda rahulikult kaliibri jutt läbi (tõsi, algul olin samal arvamusel, mis Andrus), siis väga valet juttu ta ei aja. Kahjuks või õnneks olen ise komistanud youtubes video otsa, kus lastakse kobrast vibuga, nöör järel. Ma arvan ka, et minu valulävi pole just väga madal, aga see mis nägin, pole minu jaoks. Ka pole tegelikult utoopia jutt piirkonnast, silma ja kõrva vahel, kuhu vintrelvast kobrast lastakse, st ujuvat looma pähe. Sinna lasen ise ka alati. Kuigi nn rahvakeeli spordikas on keelatud riistapuu, rahulikult kuulates ja mitte kohe ise kisama hakates, kuuleb siit ja sealt, et ikka kasutatakse seda ja edukalt just sedasi, st lastes kuul silma ja kõrva vahele st ajju. Ise ei ole seda kunagi julenud järgi proovida, aga samas ei kahtle, et see ei toimiks sedasi praktikas. Ka olen vähemalt paaril korral ajanud taga tugevalt läbi lastud esijalahaavaga põtra. Tean, mis tähendab tugev verejooks. Siit tegelikult minu mõte, et äkki võiks/peaks vibujahi korral olema kohustuslik element selle juures verejäljekoer, kuna kogu vibu olemus rõhub korralikule verekaotusele ja selle olemusel looma surmale?
Näiteks võib ju Juhat tuua, aga kas kõik, kes sellega tegelema hakkavad, hakkavad olema samal tasemel laskjad või hakkavad ikka oma kooliraha mingil hetkel maksma. Ja ei tasu tulla ütlema, et miskit nihu ei või jahis minna.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas andrus »

Kobras kopraks keda nokitakse suht lähedalt OK. Aga vaadata juutuubist 22ga 300yardi laskmist ja siis saada hoogu kinnitamaks,et kannatab lasta kõike ja kõikjale.......nu see on ikka saatanast.Üks asi on auk sisse teha,teine asi on seda teha efektiivselt ning surmavalt.


Nöör ja nool.....kas väriseva käega minema lastud pool kolpa või nina on teie meelest humaansem urus mädanevale ja nälgivale koprale kui halvimal juhul minutikene või paar noole ja nööri otsas oleval loomal :?: :?:
Haavamine on üldse teine tee,kuigi jah juhtub seda nii tulirelva kui vibuga.

Mul ei ole midagi selle vastu kui inimesele ei sobi vibujaht ja ta peab tulirelva asisemaks.Aga hakata rääkima,et 22lr on tapab kõike ja oluliselt kaugemalt kui vibu...... :P

Vsjoo enam ei taha "kakelda" teemal vibu versust 22Lr jäägu igale ühele oma aga kõval häälel oma sigadustest rääkida ei ole vaja.Teada on,et kui üks kiidab siis on ka koheselt järgijaid.
jahismurf
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas hundikütt »

Tubli Kakuke,tegid selle poole mõtlejate otsa ka lahti. :) Ka mina olen Kaliibriga enamuses ühel meelel.Kuigi Mägilanna teeb oma tööd väga hästi,ei ole mind see vibujahi pooldajate leeri suutnud tuua.Kui inimkonna arenedes on arenenud ka relvandus,miks siis peaksime relvade osas tagasi pöörduma vibu juurde mis kohe kindlasti ei ole parem ja efektiivsem relv.
Viimati muutis hundikütt, T Veebr 12, 2013 10:13 am, muudetud 1 kord kokku.
Suletud