Millist sihikut valida?

Vibudest, nooltest ja kõigest sinna juurde kuuluvast ...
Vasta
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Millist sihikut valida?

Postitus Postitas Mart »

Mis vahe on 3, 5, 7 pinniga sihikul. Millist eelistada jahiks, millist maastikuvõistlustel?
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Re: Millist sihikut valida?

Postitus Postitas Andrus Michelis »

Mina jahis pole vibuga käinud. Nii palju, kui ma lasknud olen ja mõned sihikud vahetand siis mulle on tundunud, et kõige praktilisem on 6 pinni. Sisse lasen 20...70 meetrit 10 m sammuga. Praeguseks olen pidama jäänud süsteemile et on pinnidest 2 valgusfoori(punane, kollane, roheline) üksteise peal. Mulle tundub, et see lihtsustab õige pinni otsimist vastavalt distantsile. Aga ega ma pole miski ekspert ja keegi teine võib ka vabalt teisiti arvata.
Ma ei kuuluta tõde. Avaldan vaid arvamust.
priitorm
Postitusi: 72
Liitunud: N Aug 21, 2008 11:06 am

Re: Millist sihikut valida?

Postitus Postitas priitorm »

Jahis kasutatakse tavaliselt 3 pinniga sihikut. Sisse lastakse tavaliselt 20-30-40 yardi või meetrit.
Pikemalt distantsilt väikeuluki jahtimiseks peab olema ülihea laskja.
Vahepealsete sihikute (näiteks 25 ja 35 y või m) sisselaskmisel pole minu arust mõtet, kuna jahivibud on üsna kiired ja pinnide vahed üsna väikesed, saab vabalt silma järgi sihtida näiteks esimese ja teise pinni vahelise alaga.
Sõltuvalt dioptri kõrgusest tuleb plokkvibudega tavaliselt 15-20 yardist väiksema distantsi puhul hakata sihtima taas pikema distantsi sihikutega, näiteks minul on kõige nö. väiksem sihik 15 yardi, 10 y distantsi pean sihtima taas 20 y sihikuga, 7 y distantsi 30 y sihikuga ja 5 y distantsi 40 y sihikuga. Sihik muutub reeglina 15-25 y vahel üsna vähe.

Võstlustel laskmiseks on IFAA formaadis (http://www.ifaa-archery.org/ , nn. maastikulaskmine) lubatud jahivibuga (BU-Bowhunter Unlimited) kasutada kõigil võistlustel 4 või 5 horisontaalset pinni, sihik ei tohi olla võistluse käigus reguleeritav, ei tohi kasutada sihiku loodi ega ka vertikaalselt üksteise taga asuvaid pinne.
7 pinniga sihikuga oleks hea lasta küll maastikuvõistlusi saaks kõik distantsid sisse lasta 20-30-40-50-60-70-80 yardi, kuid reeglid seda seni ei ole lubanud.

WA formaadis (http://www.archery.org/ , nn. platsi- või olümpialaskmine) on maastiku ja 3D võitlustel aga lubatud vaid 1 pinn, sihikut võib reguleerida, platsil lastes võib minu mälu järgi lasta ka suvalise arvu pinnidega.

Lühidalt võiks siis soovitada:
- jahiks 3 pinniga
- maastiku- või 3D võistlusteks 5 pinniga
- kui on üks vibu ja tahtmine mõlemat proovida, siis 4 või 5 pinniga, ega need 1-2 pikama distantsi pinni jahil väga sega või kui segavad saab need ka küljest ära kruvida.
Värvid on jah mõistlik asetada selliselt, et kahte sama värvi poleks kõrvuti, võib segamini ajada.

Sihikute juures on veel üks üsna oluline näitaja see on pinni avas oleva valgust juhtiva fiiberkaabli läbimõõt, sellest sõltub siis, kui nö. jämeda punktina näed seda valgustäppi sihtides.
Kõige peenem tavaliselt .010 järgmine .019 ja jämedam .029.
Nende valik sõltub pisut harjumusest ja maitsest. Kui on vaja sihtida lühikese maa pealt üsna väikest objekti (näiteks 3D loomale märgitud väike südame ala, vms), siis on jämeda pinniga keerulinsem. Samas poolpimedas metsas kährikut või kobrast ehk pisut jämedamaga parem, samas võib see jäme pinn vahel otsese päikese käes üsna suurelt ja eredalt särada.
Vasta