Praktilisi soovitusi metskitsejahiks

Allikas "Jahimehe käsiraamat" 1979

Varitsusjaht

Peamine jahipidamisviis metskitsedele on varitsusjaht.Varitsuskoha valikul tuleb arvestada tuule suunda ja loomade väljatuleku võimalust.Paikades,kus loomi ei häirita, väljuvad nad õhtupoolikul juba aegsasti.Looduslikest ja maapealsetest varitsuspaikadest jahti pidades tuleb need valida ulukite põhilisele liikumissuunale vastutuult.Kütt peab olema varitsuskohas liikumatult ja vaikselt.Paremaid tulemusi saame küttimisel kõrgistmelt või jahikantslilt, sest siis ei ole vaja arvestada tuule suunda, ülevaade on parem ja mugavat laskeasendit on kergem valida.Jahimehe varustuse hulka kuulub kindlasti binokkel.Varitsusjaht võimaldab teha huvitavaid vaatlusi ja valida lastava looma sugu ja vanust,s.o. lasta valikuliselt.

Varitsuskohas peab jahimees alati eeskujuks võtma hiiri varitseva kassi:kannatlikkus , enese igakülgne varjamine, tähelepanuvõime ja kiire reageerimine on varitsusjahi edu pant.

Varitsuskoht tuleb valida vaatlusandmetest lähtudes ja aegsasti korda seada ,sest ebamugav varitsuskoht sunnib aegajalt asendit vahetama, mis võib uluki eemale peletada.On ju toitumis- või muule paigale lähenev uluk alati ettevaatlikum kui sealt lahkuv uluk.

Varitsuskoha vahetamine jahi käigus ei ole soovitatav,sest iialgi pole teada, kas uluk ei viibi juba läheduses.Mida kiiremini jäädakse varitsuskohal vaikseks ja rahulikuks, seda parem.Algajatele omane kärsitus on vähese resultatiivsuse peapõhjus.

Uluki lähenemisel tuleb hoiduda järskudest liigutustest.Püss tõsta õlga ettevaatlikult ,hästi aeglaselt.Täpselt tuleb meelde jätta koht,kus uluk laskemomendil seisis, kasutades selleks kohalikke orientiire (puud,põõsad,kivid jne.) . Pärast lasku tuleb jääda paigale, mis võimaldab uuesti tulistada.

Muidugi tuleb valida sobiv laskekaugus. Et piiratud nähtavuse korral tunduvad objektid suuremad ja lähedasemad, siis tuleb maksimaalne tulistamiskaugus kohapealsete orientiiride järgi juba varem kindlaks määrata.

Suvel ära kasuta sääsetõrje vahendeid,riietus peaks olema selline,et sääsed liiga ei teeks ega sunniks nihelema.

Vaata lähemalt jahikantslitest ja kõrgistmetest.

 

Peibutusjaht

Peibutusjaht sokule on üks põnevamaid peibutusjahte.Tutvustame lähemalt peibutusvahendeid ja peibutamise tehnikat.

Kõrvalasuval fotol on niinimetatud kummipalliga peibutusvile,mida on suhteliselt mugav kasutada,sest annab alati ühepikkuse ja kindla tooniga vile.Vile toon on algselt valmistaja poolt häälestatud,kuid vajadusel reguleeritav .Loomulikuma tooni saamiseks suletakse näppudega üks või kaks vile ava, kui katta kinni kõik kolm ava,siis kostub väga nõrk ja summutatud vile.Algajad peibutajad peaksid võimaluse korral taskust peibutama või peibutaja räti sisse mähkima, et heli liiga kaugele kuulda ei oleks.

Kuula kummipalliga sokuvile helisi : vile 1 vile 2 vile 3

 

Järgmisena tutvustaks puidust valmistatud metallkeelekesega vilet.Vile tooni on vajadusel hõlpus reguleerida vile korpuse peal olevast kruvikesest,mis on hea selleks,et välitingimustes saaks ilma tööriistadeta tooni muuta.Pole olemas ju vilet,mis hooajast hooaega oma algse tooni säilitaks.Vilega saab kuuldavale tuua heli,mis sarnaneb kummipalliga sokuvile helile nr.1.

 

 

Järgmine vile kuulub eksklusiivsete vilede hulka.Vile on valmistatud käsitööna sokusarvest ja keelekese materjal ei ole enam metall,vaid kvaliteetne plastik,mis lisab toonile naturaalsust.Vile tooni saab reguleerida vahetult puhumisel huulte asendit muutes ning puhumistugevust ja -kestvust muutes saab kuuldavale tuua väga erinevaid häälitsusi.Selle vilega võid peale mõningast harjutamist peibutada kitse või sokku ,millist isendit parasjagu soovid.

Kuula selle vilega tehtavaid häälisusi : vile1 vile2 vile3

Vaata selle vilega peibutamise video klippi.

 

 

Sokuvile võib ka ise teha.Vile valmistatakse täiesti kuivast puust.Selleks võetakse10-12 cm pikkune puuklots, mille paksus on umbes 7mm ja laius 12mm.Klotsi keskele tehakse kuni 3cm pikkune ja 5mm sügavune lõige ning lõigatud kild võetakse klotsist välja.Seesama kild sobitatakse tagasi, kusjuure vastupuutuvatele külgedele voolitakse üsna väike puhumispilu.Kasetohu sisemisest või keskmisest osast võetakse pehmet tohukilet, kuivatatakse täiesti ära, et vile toon kuivamisel ei muutuks, ja paigutatakse selle kitsas riba hästi pingule kiilu alla.On tohukile liiga paks või lai,vahetatakse see kitsama vastu, kuni saadakse sobiv hääl.

 

 

Nüüd väike näide ,kuidas vilet puhuda.

Kasuta lühikesi vilesi .


vile 3sek paus vile 10/sek paus.......vile 3/s vile 3/s vile 10/s......vile 3/s vile 10/s......
vile 3/s vile 3/s vile 10/s........vile 3/s vile 10/s.......vile 3/s vile 3/s vile

Peale sellist vileseeriat peaks pidama pausi vähemalt 30 minutit,seejärel uuesti korrata.Hoidu ülepillitamisest,sest sokk võib olla läheduses ja jahimehe avastada.Kui peibutamisele reageerivad kitsed,siis on vilel liialt kõrge toon (reguleeri madalamaks).