Laika õpetamine

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
plaaster
Postitusi: 344
Liitunud: E Dets 19, 2005 10:32 am

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas plaaster »

puugi kirjutas:Keegi ju ei hakka tegema kutsikaid sellise laikaga kes ainult natuke töötab.

Normaalne jahimees/kasvataja mõtleb tõesti nii aga kahjuks on ka neid kes paaritavad selliseid koeri kes isegi natuke ei tööta. Ja sealt ilmselt tulebki see suur % mittetöötavaid koeri.
jyri

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas jyri »

Ma arvan, et arutusel on 3 erinevat koeratöö omadust, mis kõik ekslikkult ühte patta pandud. Üks on otsingu laius ( mida mina arvan optimaalselt mitte üle 500m)ja kasutegur( kas koer tuleb tagasi omi jälgipidi või teeb "kaheksaid") , teist nimetatakse katsetes " suhtumine jälge"(venemaal karukatsetel käies nägin,kuidas lasti koer risti karujäljele ja esimesed punktid anti just jäljele reageeringu eest). Ehk koera otsing võib olla 100m kõigest, aga "sööstud" ja silmsidelist ulukit jälitatakse kilomeetreid. Ehk see kolmas omadus siis "visaduse" all olev .
Siit ka võimalik "väärarusaam" koerast-arvatakse, et otsing lai, tegelikult on ta hoopiski "ülivisa" siis, kui leiab midagi/kedagi.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

jyri kirjutas:Ma arvan, et arutusel on 3 erinevat koeratöö omadust, mis kõik ekslikkult ühte patta pandud. Üks on otsingu laius ( mida mina arvan optimaalselt mitte üle 500m)ja kasutegur( kas koer tuleb tagasi omi jälgipidi või teeb "kaheksaid") , teist nimetatakse katsetes " suhtumine jälge"(venemaal karukatsetel käies nägin,kuidas lasti koer risti karujäljele ja esimesed punktid anti just jäljele reageeringu eest). Ehk koera otsing võib olla 100m kõigest, aga "sööstud" ja silmsidelist ulukit jälitatakse kilomeetreid. Ehk see kolmas omadus siis "visaduse" all olev .
Siit ka võimalik "väärarusaam" koerast-arvatakse, et otsing lai, tegelikult on ta hoopiski "ülivisa" siis, kui leiab midagi/kedagi.

Kuidas koer,siis looma leiab kui otsingut polegi?Praegu on koertel enamasti tehnika kaelas ja on kohe näha kui laialt otsib ja mida teeb.Midagi ei saa enam oletustele rajada,sest kõik on näha ja lumega eriliselt lihtne kontrollida.Ja ilma lumeta samuti,sest koer ju haugub ka.Lisaks on saadaval ka koertele lisatavad kaamerad jne...Ja osavus otsimisel tuleb välja musta maaga,sest lumega viiakse koer ikkagi kohta kus loomad on.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas rajaleidja »

jyri kirjutas:...Ehk koera otsing võib olla 100m kõigest...

Kas see on nali? Või saan ma millestki väga valesti aru
jyri

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas jyri »

rajaleidja kirjutas:
jyri kirjutas:...Ehk koera otsing võib olla 100m kõigest...

Kas see on nali? Või saan ma millestki väga valesti aru

Ei saa valesti.Otsib 100m, siis kui leiab jälje-sööstab veel 300m kontrollima ja tuleb tagasi. Kokku siis 400m ala.Aga selline laika, milliseid ka nähtud, küll taksist ei erine.
Kui otsing on 500m, mida ise arvan NÜÜD MINULE normaalne, siis paneme lisaks ca.700 kontrollsööst mööda jälge, ehk haukumise algus kuskil 1,2 km. Mina kaugemalt ei jaksa enam küll juurde joosta, sellepärast mulle nii sobibki.
Aga eelmise aasta ühisjahis mäletan, et minu mõlemad koerad läksid algul ca. 2km, oma rada kumbki, siis tulid kaarega tagasi ja päris lähedal "lähtekohast" võtsid seasd ülesse .
Siit ka minule suur mõistatus- kui koerad sisenesid metsa kahekesti, oli nooremal otsing 700-900m, vanem samakaugel teises suunas. Ehk nende omavaheline kaugus võis olla 1,5km. Nüüd kui käib üksi, on kauguse kõvasti maha võtnud. Ei oskagi arvata, miks? :M
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Võib olla koer lihtsalt tajub ,et kaaslase(teise koera) toetus on tunduvalt laiahaahardelisem kui peremehe toetus !?
Ühest asjast ei saa ma ka päris hästi aru,juhul kui te ikka koos mingi seltskonnaga jahti peate,üksinda arusaadav.Nimelt kui koer võtab looma peremehest kaugemal ,kas siis kõik peavad ootama millal peremees koerani jõuab? Kuna sidevahendid olemas ,siis mina olen küll praktiseerinud seda ,et koerale läheb appi ikka kõige lähemal olev mees,olgu siis kütiliinilt v ajaja abiline.Juhuks kui ajaja abil gepsu pole olen andnud ühe koera rihma mehele kaasa ,et saaks teda suunata koera juurde juhuks kui koer ei haugu v pole lihtsalt kuulda.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas rajaleidja »

Jäin ise detsembris vanemast koerast ilma ja noorem koer oli senimaani ainult vanemaga koos jahil käinud. Kutsikast saati ühes aias ja ühes kuudis. Noorema koera töö muutus peale paarilise kaotust kaootiliseks. Esimene jaht üksinda ühest ajust kaks põrsast kummuli. Järgmistes jahtides käis otsis sead ülesse, paar haugatust ja tagasi. Aktiveerus siis, kui teised koerad kisa lahti lõid. Polnud enne sellist asja olnud. Eks tundis, et tuge pole. Viimased 3-4 jahti aga jälle üksinda nagu ennemuiste. Pole vahet, kas põrsas või kult. Tundub, et on aru saanud, et saab ka üksi hakkama. Paarilise kaotus mõjutab koera ikka. Paaris töötades ikka omavahel mingi tööjaotus tekkinud. Vähemalt minu omadel oli.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Kui koertest üks ära kaob on ilmne,et sama tööd ta ei tee kohe.Aga ajaga loksub jälle kõik oma kohale.Sellepärast õpetasin ka oma koeri üksinda tööle,et üllatusi vanema koera kadumisel ei tuleks.Pärast pole suurt vahet kas üksi või kahekesi,aga kaks teevad alati paremat tööd kui üksikult.Koer on karja loom ja tavaliselt on liikmeteks peremees või teised koerad.
Viimati muutis puugi, N Veebr 28, 2013 2:03 pm, muudetud 1 kord kokku.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ega asjata ei õpetata ,et noor koer tuleks üksinda välja õpetada.Vähemalt esimesed tõsisemad kokkupuuted peaks üksinda läbi tegema.Kui on näha ,et kardab ja tuleb ruttu ära,siis võiks nagu teise koera võimalusel appi lasta,muidu vist õpibki selleks "väikese tuka "koeraks.Kahtlemata oleks ideaalne ,kui esimene tõsine kohtumine toimuks vere ja uluki tabamisega/vigase uluki küttimisega.
Endal ka momendil 3 -e kuune laika kasvamas,püüaks ka kõik õieti teha.Selge on juba autosse tulek, autosõit (istmetele ei roni),üksinda autos olemine ja kätte andmine. :)
jyri

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas jyri »

Ahto Kattai kirjutas:Võib olla koer lihtsalt tajub ,et kaaslase(teise koera) toetus on tunduvalt laiahaahardelisem kui peremehe toetus !?
Ühest asjast ei saa ma ka päris hästi aru,juhul kui te ikka koos mingi seltskonnaga jahti peate,üksinda arusaadav.Nimelt kui koer võtab looma peremehest kaugemal ,kas siis kõik peavad ootama millal peremees koerani jõuab? Kuna sidevahendid olemas ,siis mina olen küll praktiseerinud seda ,et koerale läheb appi ikka kõige lähemal olev mees,olgu siis kütiliinilt v ajaja abiline.Juhuks kui ajaja abil gepsu pole olen andnud ühe koera rihma mehele kaasa ,et saaks teda suunata koera juurde juhuks kui koer ei haugu v pole lihtsalt kuulda.

Su jutt on õige, paraku on selliseid seltse, kus enamuse jaoks elementaarne asjaajamine muutub arusaamatuks ja mõtetuks tegevuseks. Mina pean jahti kas täitsa üksi või on maksimaalselt kuni 3 kaaslast "kütiliinis" teineteisest kuni 1,5 km linnulennult.Või siis meestega, kes mu koeri(a) "külalisjahile" koos minuga kutsuvad. Oma seltsis on kombed sellised, et osa küttidest lahkub liinilt ajal, kui mingi osa ajajaid veel metsas, kusjuures igas ajus! Siis kui põder tabatud ja vajab metsast väljavedu, kaovad mõned tegelased sootuks ära ja ilmuvad uuesti välja siis, kui portsud jagatud ja maks praetud. Kuidas sellistele :VS koerjahi "peensusi" õpetada? Seepärast eelistan "omas seltsis" kas osaleda ilma koerata,ehk külmetada kütiliinis, või sootuks ühisjahtidest mitte osa võtma.
jyri

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas jyri »

Ahto Kattai kirjutas:Ega asjata ei õpetata ,et noor koer tuleks üksinda välja õpetada.Vähemalt esimesed tõsisemad kokkupuuted peaks üksinda läbi tegema.Kui on näha ,et kardab ja tuleb ruttu ära,siis võiks nagu teise koera võimalusel appi lasta,muidu vist õpibki selleks "väikese tuka "koeraks.Kahtlemata oleks ideaalne ,kui esimene tõsine kohtumine toimuks vere ja uluki tabamisega/vigase uluki küttimisega.
Endal ka momendil 3 -e kuune laika kasvamas,püüaks ka kõik õieti teha.Selge on juba autosse tulek, autosõit (istmetele ei roni),üksinda autos olemine ja kätte andmine. :)

Minu "noorem" teadis kah kutsikana, et istmetele ei tohi ronida. Aga kui läksin "nurga taha" sokku hiilima ja siis tagasi tulin, nägin binokliga miskipärast roolitagant kõrvu. Kui jõudsin juba autoni, istusid mõlemad "pagasnikus", nagu kord ja kohus (y)
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ma võin oma koerad rahumeeli tundideks autosse jätta,istmetele ei roni ja lärmi ei löö.Eks algul muidugi püüti ka ,aga sai ringi kasvatatud. :) Selle kutsikaga ongi kuidagi lihtsalt ja sõbralikult siiamaani läinud,algul võtsin koos emaga autosse,nüüd on juba üksi ja probleeme pole.
ennt
Postitusi: 28
Liitunud: P Juul 27, 2008 8:58 am

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas ennt »

Su jutt on õige, paraku on selliseid seltse, kus enamuse jaoks elementaarne asjaajamine muutub arusaamatuks ja mõtetuks tegevuseks. Mina pean jahti kas täitsa üksi või on maksimaalselt kuni 3 kaaslast "kütiliinis" teineteisest kuni 1,5 km linnulennult.Või siis meestega, kes mu koeri(a) "külalisjahile" koos minuga kutsuvad. Oma seltsis on kombed sellised, et osa küttidest lahkub liinilt ajal, kui mingi osa ajajaid veel metsas, kusjuures igas ajus! Siis kui põder tabatud ja vajab metsast väljavedu, kaovad mõned tegelased sootuks ära ja ilmuvad uuesti välja siis, kui portsud jagatud ja maks praetud. Kuidas sellistele koerjahi "peensusi" õpetada? Seepärast eelistan "omas seltsis" kas osaleda ilma koerata,ehk külmetada kütiliinis, või sootuks ühisjahtidest mitte osa võtma.
Kardan,et saan peale seda kirjutamist targemate ja teadjamate käest paraja ketuka.ja see üks põhjus miks eriti sõna ei võta siin foorumis.Ja arvata on et ma pole ainus.Kuna olen ka ise nii öelda koeramees siis arvata et mätas on natuke viltu ühele poole.Aga nüüd asja juurde.mis jutt see on ,et keegi enne aju lõpu oma kohalt lahkub?Ja miks sea jahti üksi pidada ??Mul ka suht normaalne seakoer,aga see pole ju see jaht Üksi ajan ma nugist ja kährikut!!Ja kui oleme koeraga kahekesi siis siga ja muud sõralised vaatamiseks.
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas MLP »

ennt kirjutas:Su jutt on õige, paraku on selliseid seltse, kus enamuse jaoks elementaarne asjaajamine muutub arusaamatuks ja mõtetuks tegevuseks. Mina pean jahti kas täitsa üksi või on maksimaalselt kuni 3 kaaslast "kütiliinis" teineteisest kuni 1,5 km linnulennult.Või siis meestega, kes mu koeri(a) "külalisjahile" koos minuga kutsuvad. Oma seltsis on kombed sellised, et osa küttidest lahkub liinilt ajal, kui mingi osa ajajaid veel metsas, kusjuures igas ajus! Siis kui põder tabatud ja vajab metsast väljavedu, kaovad mõned tegelased sootuks ära ja ilmuvad uuesti välja siis, kui portsud jagatud ja maks praetud. Kuidas sellistele koerjahi "peensusi" õpetada? Seepärast eelistan "omas seltsis" kas osaleda ilma koerata,ehk külmetada kütiliinis, või sootuks ühisjahtidest mitte osa võtma.
Kardan,et saan peale seda kirjutamist targemate ja teadjamate käest paraja ketuka.ja see üks põhjus miks eriti sõna ei võta siin foorumis.Ja arvata on et ma pole ainus.Kuna olen ka ise nii öelda koeramees siis arvata et mätas on natuke viltu ühele poole.Aga nüüd asja juurde.mis jutt see on ,et keegi enne aju lõpu oma kohalt lahkub?Ja miks sea jahti üksi pidada ??Mul ka suht normaalne seakoer,aga see pole ju see jaht Üksi ajan ma nugist ja kährikut!!Ja kui oleme koeraga kahekesi siis siga ja muud sõralised vaatamiseks.


kasuta nuppu tsiteeri!!

vahest on ka üksi väga põnev seajahti pidada ja kui luba taskus ,mis sellest seast ,siis seal metsas ikka vahtida ja siin kohal tuleb mängu ka koerte erinevus. mõni tõesti vahib lihtsalt seda siga teine see eest lõhna natukese tunneb ja kadunud ta ongi ja nii hiliste õhtu tundideni kui võimalus sellises olukorras,siis katsub ikka sea ära lasta ja nugist , kähra edasi ajada ,ega alati ei mindagi sihilikult seda siga otsima üksi koeraga või koertega, lähedki kähra või nugise järgi ,aga kahjuks magab kuskil seal lähedal ka siga ja nii see päev tehtud ongi....eks suuremad seajahid saavad ikka oluliselt suurema pundiga peetud mehi jahtkonnas palju ja kõik tahavad liha ju saada :D
sinu nukker noku!
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Ketukat pole küll vaja karta kellegil.Teema oli kuidas norm piirides kuulekas koer kasvatada.Kahju on muidugi kui kardetakse oma väärt kogemusi jagada ja see ei tohiks vabandus olla,et mõni kaagutama kukub!
Ja sellest saadakse ju aru kui kedagi põhjuseta nokitakse. (b)
Vasta