Lasin kevadel kuldi, kellel oli tagakints praktiliselt samasugune mädapaise ja loom ise samasugune kont. Mujal ka mädapaiseid. Seda minu looma oli kindlasti lastud. Ka olid sooled sellel loomal kõhuõõne külge kinni kasvanud.
Krt. ega lihtne öelda,et laske maha! Põrsad ju sees praegu ja tahaks tüüpi näha kelle käsi tõuseb... Samas siuke paise-muna või mis iganes ühel ilusti näha teised niisama lombakad vist?!? Samas kui jätta võib ju kevadel paraja karja põrsaid saada ja siis hiljem kui põrsad suuremad kõrvaldada siukesed vigased.
Kroonilist kulgu iseloomustavad kasvupeetus, depressioon ja vahelduv palavik. Liigeste ning näo- ja alalõuapiirkonnas võivad tekkida tursed (Alaots jt, 2006). Samuti võib täheldada keratiiti, naha nekroosi, köha, abortide esinemist, diarröad ja oksendamist. Kõhnumine ja kängumine võivad olla ainukesedsümptomid. Haigestunud loomade surma põhjus SAK kroonilise kulu korral on kopsupõletik. Suurem osa paranenud loomadest jääb viirusekandjaks (CESPH, 2006).
Ehk oleks mõttekas katsuda vähemalt üks selline isend kätte saada ja uuringule saata?
Talvel jooksis meediast läbi uudis, et Lätis Valgevene piiri ääres avastati metssigadel mingi paha ja nakkav haigus, vist mingi katk. Hetkel ei meenu täpselt, millega tegu oli. Selliste loomade uurimisele peaks küll pädevad spetsialistid tähelepanu pöörama. Harska, kus kandis Lõunas tegutsed?
Küsimus Harskale. Kus kandis (hea oleks jahipiirkonna täpsusega) on need pildid tehtud. Küsimus tekkis seoses metsseal oleva kasvajataolise moodustise vaatlusega. Üritan veterinaaride abiga selgust majja saada.
Vaatamata sellele, et Harskalt infot ei saanud haigustunnustega sigade asukohast, sain veterinaaridelt järgmise vastuse: "Ainult video põhjal on väga raske öelda, millega täpselt tegu on. Väliselt näib kui kasvaja. Aga loomulikult oleks hea, kui mõne sellise isendi saaks laborisse uuringutele saata."