Laika õpetamine

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas kakuke »

Internetist leidsin hea jutu sellest. http://beira.edicypages.com/uudised/laika-kasvatamisest
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas andrus »

OT: Puugi.. kui sa kunagi sellise lehe valmis peaksid treima hakkad suht ruttu kahetsema,et puust majas elad. :wink:

all paremal nurgas on sul selleks võimalus :lol:
jahismurf
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Ja paneksin kassipoja õlale ning riputaks oma kasvandike omanike numbrid ja aadressid kuhugi vaatamiseks? :M Asjal oleks jumet kui muidu keegi kutsikaid ei tahaks.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Et kuidagi suuremat pilti koeramajandusest saada olen sunnitud teemat siin torkima.
Uurimus puudutab ainult laikasid.
Mida teeb aastane koer ja kuidas?Kui ulatuslik on otsing ja kui pikalt loomaga läheb?(km)
Ja,et asi selgem oleks,siis huvitab mind ainult üksiktöö.
Asi nimelt selles,et padratakse imelugusid,aga näha midagi ei saa kunagi. :VS
Kahe aastaste omanikud võiksid ka pajatada.
TRG
Postitusi: 284
Liitunud: L Apr 23, 2011 8:36 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas TRG »

Meie 3'me noore laika kohta sul ülevaade olemas (b) .
Õnne peab olema
jyri

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas jyri »

puugi kirjutas:Et kuidagi suuremat pilti koeramajandusest saada olen sunnitud teemat siin torkima.
Uurimus puudutab ainult laikasid.
Mida teeb aastane koer ja kuidas?Kui ulatuslik on otsing ja kui pikalt loomaga läheb?(km)
Ja,et asi selgem oleks,siis huvitab mind ainult üksiktöö.
Asi nimelt selles,et padratakse imelugusid,aga näha midagi ei saa kunagi. :VS
Kahe aastaste omanikud võiksid ka pajatada.

Kokku viie laika kutsikast kasvatamise kogemustega, kus 3 koera on eelmiste järglased eripõlvedes, julgen väita, et üksiktöö omadustest saab aimu juba 7-kuusel koeral. Vahel varemgi. Ja justnimelt otsingus ja justnimelt praegu, kus selleks GARMIN abiks.
Ise nüüd arvan, et "kasvatusega" suurt otsingu kaugust ja ka kvaliteeti muuta ei saa. Peab kasutama seda, mis on looduse poolt antud.Või koera vahetama, nagu Siberis tehakse. Järeldus tehtud mitte ainult oma tähelepanekutele tuginedes, vaid ka nende analüüsis ja konsultatsioonides spetsialistidega. Eestis ja kaugemalt.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Jyri Su jutt on õige,et mida esivanematel ei ole, seda pole kusagilt võtta ka.Aga kutsikad tehaksegi ainult selleks,et saada vanemate ja vanavanematega sarnanevaid koeri.6-7 kuuse kutsikaga saab teinekord ka jahti pidada.
Aga kui suured peaksid olema otsingul tehtavad ringid?Kui kaua peaks looma jälitama kui maha ei lasta?
jyri

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas jyri »

puugi kirjutas:Aga kui suured peaksid olema otsingul tehtavad ringid?Kui kaua peaks looma jälitama kui maha ei lasta?

Minu nüüdseks lahkunud "vanamees" tegi ringe 700-800m läbimõõduga.Kunagi ei läinud pikki juba käidud rada, ikka võttis kõrvalt juurde.Kui sattus näiteks minu jäljele, siis enne minu leidmist käis kindlasti kontrollimas, kust ma tulen ja mida seal tegin.Otsingu kasutegur ülimalt põhjalik ja minupoolt nimetatud lausa unikaalseks. Ulukit jälitades, eriti kui seda tulistati, polnud talle takistusi nagu kütiliin, jõgi, maantee jms, milledeni jõudes tema esivanem tagasi keeras alati. Nii et vahest kadus isegi suunatud antenniga Astrolt, ehk üle 6 km.Naabrite ja "ülenaabrite" maal.Jälitamine kestis tunde, ehk jaht selle koeraga oli sagedasti "tuksis".Tema poeg minul( ja teised pojad samalt emalt) on väiksema otsinguga, kõigest kuni 400m. Muidugi teeb "sööste" värskemate jälgede puhul.ca 1km. Ulukit, keda on võimeline peatama, ehk siis kesik, on jälitanud kuni 2,5 km. Kulti jälitab alla kilomeetri tundes selle mõttetust. Haugub ainult neid, kes teda ründab, muidu on vait.Ja nüüd, kus ma üksi jahti pean, on osutunud väga heaks ja piisavaks!
Üks erinevus veel- ainult minu esimene venest toodud laika, ilma õpetamata, istus pikalt leitud ( surmavalt haavatud, aga ära jooksnud) uluki kõrval ja iga u.15 sekundi tagant andis häälega märku.Peale teda pole ükski koer sedasi teinud- leiavad surnud uluki, paar korda rapsivad ja panevad edasi. Seda kohta ma näen Astrol sümboli vahetusena ja fikseeringi uluki asukohaks,
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas andrus »

aastaselt?
jahismurf
hunt-kriimsilm
Postitusi: 30
Liitunud: P Okt 14, 2012 7:27 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas hunt-kriimsilm »

Minu noor koer sai 12.10. aastaseks. Lääne-Siberi laika on meil väikest kasvu, väga aktiivne emane koer, kes praegu aktiivselt põdrajahil kaasas käib ja oma tööd teeb. Põdra ajujahi algusest on 2 nädalavahetust olnud, kui koer ei ole põtra leidnud. Kui üksinda metsas töötab (teisi koeri pean siin silmas), siis tiirutab ta peremehst ca 200-300m raadiuses, esimene kord , kui leidis põdra, jooksis haukudes koos põdraga kütiliini ning kui käis pauk ja loom kukkus, siis koer paugu peale ehmatas ja jooksis metsa meid otsima.Mina olin ju ajus alles tulemas kütiliini poole. Maha kukkunud põdrast polnud tal siis sooja ega külma.Ta arvatavasti ei saanud tookord arugi, et pauk ja saak käivad käsikäes. Tookord oli ta loomaga meist ka päris kaugel ca 500 m. Veidike ebakindlust paugu suhtes , oli ta ju üksinda , mind ei näinud ja ootamatu pauk. Kodus võid paugutada palju soovid, ei teinud väljagi. Pärast läksime küll koos vaatama, mis seal kraavis on. Siis oli juba julgust , sest seljatagune minu näol oli olemas, haukus põtra seal kraavis ilusti, katkuma ei läinud.Lasin tal 2-3 minutit looma haukuda , siis võtsin ta rihma otsa, kiitsin ja viisin autosse, sest tema jaoks oli see osa jahist läbi. Konsulteerisin ka kasvatajaga, et kuidas paugukartusest üle saada. Aga järjepidev jahilkäik ning head võimalused looma leida ja taga ajada teevad koerast õige jahikoera, sest instinktid kasvavad ja arusaam jahist süveneb iga korraga. Iga põdraga läks julgemaks ja viimane kord, kui leidis põrdavasika oli juba olukord selline, et lausa rippus põrdavasika kintsu küljes, kütt ütles, et lasta ei saa , koer on looma küljes , tookord oli ka veel 2 koera metsas, kes omamoodi tuge pakkusid.Ei teinud väljagi, kui lõpuks pauk käis ja loom kukkus. Ajasid looma ca 1,5 km kaugusele, kui loomani jõudsin, istusid kahekesi põdravasika kõrval ja valvasid oma saaki. Teine koer on ka noor emane laika, paar kuud vanem, hea sõbrast -jahimehe oma. Omavahel saavad väga hästi hakkama, kaklema ei lähe ja kui nad kahekesi metsas on, siis käituvad palju julgemalt.Kui looma ei tabata, siis ta tuleb tagasi umbes 1 km pealt. Ja igakord tuleb oma vana jälge mööda tagasi,Astro näitab tänapäeval kõike, otsib kohe oma inimese ülesse. Kodus on meie laika täiesti vabalt lahti, tal on küll oma aedik, aga sinna paneme ta ööseks, kusjuures kui ütlen, et nüüd lähevad kõik koerad magama, siis kohe saba liputades läheb oma aias olevasse kuuti. Kodus on tal veel 2 sõpra- saksalambakoera, nende kõigi kolmega püüame igal vabal momendil koos mängida, tegeleda, kõik kammimised, sügamised , koolitused teeme koos ja kuna sakslased on oma iseloomult täiesti teistsugused kui laika, siis uskuge või mitte, aga nad aitavad laikal edukalt kuulekust õpetada. Kõik lama, istu ja siia käsud on ta sakslaste pealt õppinud, sest kui teised lamavad, lamab laika ka kohe. Igale koeratõu esindajale meeldib tegelemine ja suhtlemine. kui vähegi aega on siis palun kasvõi 5 minutit igapäev kulutada oma neljajalgse jaoks ja tulemus ehk koostöö on super. Minu suureks rõõmuks on see, et kuigi elan metsa sees, siis ükski koer ei lähe üle oma piiri- isegi laika mitte, südamerahuga lasen hommikul ta aiast välja ja lähen tööle, pensionäärist ema on kodus ja pole ta veel kunagi öelnud, et laika või mis veel hullem ,kõik kolmekesi on hulkuma läinud. Pika jutu lõpuks võin seda kinnitada, et kui koeral hea ja õnnelik kutsikapõlv, hulgaliselt tegelemisi ja üheskoos olemisi, käimisi-ka linnas-sotsialiseerumist, siis aastane laika on täiesti arvestatav tegija. Kõige lõpuks tänan ja tervitan kavataja Jaanus Kuusikut, kellelt saime sellise ustava ja vahva pereliikme. Ja igaks juhuks tegin oma laikale täna kindlustuse, sest näha on, et looduse poolt antud kaasvara on sellel koeral päris suur.
jyri

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas jyri »

andrus kirjutas:aastaselt?

Mille kohta su küsimus on? :M
Mu "vanamees" sai esimese seadiplomi olles kõigest 10 kuud vana (y) !
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas andrus »

puugi kirjutas:Mida teeb aastane koer ja kuidas?Kui ulatuslik on otsing ja kui pikalt loomaga läheb?(km)
Ja,et asi selgem oleks,siis huvitab mind ainult üksiktöö.



Selle..
jahismurf
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Andrusel on veel tiba üle kahe kuu aega.Andruse koera aasta vanem vend tegi ka märtsis 10 kuusena sea 3.
TRG
Postitusi: 284
Liitunud: L Apr 23, 2011 8:36 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas TRG »

hunt-kriimsilm- Teie laika üks vendadest on meite pundis.Hakkas väga noorelt tööle ja nüüd töötab põtra ning siga ideaalselt (b) .
Õnne peab olema
hunt-kriimsilm
Postitusi: 30
Liitunud: P Okt 14, 2012 7:27 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas hunt-kriimsilm »

TRG-le. Hea kuulda-lugeda, et teised õed-vennad ka tublid on. Oleks väga huvitav lugeda teiste õdede-vendade tegudest. Usun, et enamus jahimehi seda foorumit ikka loevad ja vahel kommenteerivad.
Vasta