.308 & 30-06

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Vasta
ninja
Postitusi: 327
Liitunud: P Mai 30, 2004 2:07 pm

Postitus Postitas ninja »

kuule ,,,ära rohkem peale võta :)
Weatherby Mark V Super Varmint Master 308 win
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: .308 & 30-06

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

v2ike p6rsas kirjutas:Kas keegi oskab mulle, noorele ja lollile, seletada miks on eestis suhteliselt populaarne .308 aga mitte oma näitajatelt parem 30-06? Kõvematega vist pole eesti oludes suurt midagi teha või mis? Need rohkem vist sellised safari või tasandiku püssid vms. :oops:


Me hakkasime juba siseballistikat lahkama aga küsimus oli oluliselt lihtsam!
Üks vana copy-paste:
otsingul noorjahimeestele olen alati valmis soovitama just 308 WIN kaliibrit ja mitte 30-06 Spr järgnevatel põhjustel:
1.Lasukartus. 308 Win kaliibrisest püssist on (eriti algajal)kergem, lihtsam ja täpsem lasta kui 30-06 Spr kaliibriga püssist, sest tagasilöökide erinevus on selgelt märgatav ja tajutav 30-06 kahjuks. Sellest võib tekkida "lasukartus", vastikult, laialt levinud paha harjumus mis "nullistab" paljude jahimeeste üritused kasvõi mõnele ulukile elu jooksul täpselt pihta saada!
2Laadimine. 308 Win on oluliselt kaasaegsem, moodsam kaliiber mida saab (käsitsilaadimise puhul) nii "alla laadida" näiteks 6,5 g HP kuuli kasutada laenguga 2,60 g Vihtavuori nr 133 püssirohuga spordilaskmisel seisvate siluettide ja väikeulukite jahiks (relva tagasilöök on pea olematu) kui ka "üles" laadida (NB! Ettevaatust, see näide on väga kvaliteetsete, massiivse rauaga ja korraliku lukuga sportrelvadele nagu näiteks Weatherby, Sako TRG, Varmint, lubatav, "tavalise" jahivintrelvaga sellist laengut kasutada ei tohi!!)tugeva laenguga näiteks kuul 9,7g (Lock Base; Nosler Ballistic Tip, Accubond, InterBond; Triple Shock, ) Vihtavuori nr 540 3,07 g, kuuli algkiirus 870-890 m/sek (võrdub 30-06 tavalise laengu energiaga). 30-06 ei saa oluliselt "alla" ega ka üldse "üles" laadida. Vana kaliiber.
3.Relva valik. Kui me eeldame ja teame, et enamus ulukeid tabatakse "mõistlikelt" distantsidelt, tulistades neid 60-80 m kauguselt, harvem 100-150 m kauguselt siis ülitäpsete laskude sooritajad/soovijad (näiteks 120 m kauguselt rebasele pähe või sokule kaela)hakkavad paratamatult kõigepealt valima täpsemat/paremat laskemoona siis ise padruneid laadima, valima paremaid sihikuid ja täpsemaid püsse siis paratamatult "põrgatakse" fakti ette, et "paksu rauaga" täpse tulega sportrelvi (tüüpiline mudel Weatherby SVM, Sako Varmint) tehakse küll kaliibris 308 Win aga mitte 30-06!
4.Sport. Ei Eestis ega ka kusagil välismaal ei kohta spordivõistlusel naljalt 30-06 kaliibrise püssiga laskurit. 10-15% rohkem energiat (308 on kuuli suudmeenergia 3500-3700 J, 30-06 on 3700-4000 J) tähendab ka erinevaid püssirohukoguseid, 308 on tavaliselt 2,6-2,8 g aga 30-06 on 3,3-3,7 g ja see on juba suur erinevus. 30-06 puhul väljendub see sporditulemust häirivaks, tuntavaks tagasilöögiks, lisaks kuumeneb relvaraud pärast 4-5 lasku niivõrd, et mõjutab juba lasu tulemust!
5.Padruni hind: 308 padrun on odavam.
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

Hästi öeldud

Postitus Postitas Arles »

Pihtas-põhjas!
Lisaks Kaupo tekstile ühe "pisiasja" - ega ikka ilma tiirus laskmas käimata laskmist selgeks ei saa ning selles mõttes on ka Kaupo toodud sport (lisaks originaalis toodud mõttele) lahtiseletatav kui treening oma laskeoskuse mingilgi tasemel hoidmiseks.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

Kui ka V2IKE PÕRSAS nüüd asja rahuldavaks hindab, siis võiks ju teema lukku panna! (ainult 8 lehte oligi sex vaja).
No ja teiseks võiks Kakuke enne Kadripäeva küsida midagist näiteks foorumi esimese (maikuus 2003a!) teema kohta (keegi külaline oli?), a ´la "JAHIKARABIIN VS POOLAUTOMAATNE..."

:lol: , sest ajad-olud ning käega katsutav-pakutav relvavalik on muutunud.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kogu oma autoriteeti mängu pannes ,olek see Kaupo pikk kiri juba ammu vajanud avaldamist :!: Muidu on tõesti nõnda ,et vaat Kaupo kiitis ikka seda ja seda (ikka magnumit muidugist) ja just see on mulle ainuõige püss. Siinkohal jäätakse aga arvestamatta mäekõrgune kogemuste erinevus! Ostetakse endale mingit eelnevat vindi kogemust omamata see võimas relv ära ja kergelt võibki juhtuda nii nagu Kaupo kirjutas -ei suudetagi sellega eladesgi looma tabada :wink:
Kivi kotti!
Oinanahk
Postitusi: 41
Liitunud: E Apr 26, 2004 11:35 pm

Postitus Postitas Oinanahk »

ma lisaks teema lõpusk kaks "paugu kartmise" lõiku.. :
http://www.hot.ee/suurpomm/Funny%20Clip ... ining.mpeg
ja
http://home.insightbb.com/~munke64/700_ ... xpress.mpg
ehk oleneb kes (kui kogenud) pauku teeb :twisted:
one life? - live it!
Kasutaja avatar
pri:t
Postitusi: 388
Liitunud: E Dets 01, 2003 5:55 pm

Re: .308 & 30-06

Postitus Postitas pri:t »

Kunagi ammu sai teema jah püstitatud....seda peamiselt lihtsast huvist. Eks kommentaaridest üht-teist kõrvade vahele tulnud kah, ent ostmise soovi ei ole. Mõte on sootuks peatunud .22lr peal.....et enne ikka harjutada....küll nende "kahuritega" aega on
Mine metsa!! ;)
Kasutaja avatar
Estlander
Postitusi: 338
Liitunud: K Nov 17, 2004 12:25 pm

Postitus Postitas Estlander »

See on hea mõte põssa, et algul .22-ga harjutad.Ei teki paugukartust, saad vabalt koduaias turvaliselt paigutatud märklehte lasta ja ei teki iga päästikuvajutusega tunnet, et jälle 5-10 krooni läks.
Hundist toakoera ei saa.
Ats
Postitusi: 933
Liitunud: R Aug 18, 2006 12:14 pm

Postitus Postitas Ats »

natuke vaidleks sellele paugukartusele vastu, kui ikka oled "noor ja roheline", ning ennem 308 lasknud pole ja lased kohe 30-06, siis ei oskagi seda tugevamat pauku karta. Ja kui üldse pauku ja tagasilööki kardad, siis on parem püss maha müüa ja kapidaga konutada. Kui rääkida tagasilöögist ja paugukartusest, siis katsuge kusagil lasta venelase SVD-d.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Ei ole see asi nii mustvalge midagi. Omal relvade järjekord selline: laste vibu, 12 kal. siledaraudne, .308 ja nüüd 7mm rem mag. Oleks ma sileda ja .308 vahele jätnud ja kohe 7mm mag. võtnud, siis oleks esimese hooga vist kogu aeg enne päästikule vajutamist silmad kinni pigistanud ja jäänud tagasilööki ootama. Aga eks see sõltub ikka palju ka inimesest ja tema kehakaalust. Kui 100 kilone poisike võtab esimese relvana 30-06 palge, siis pole see tema jaoks võibolla tõesti hirmus.
Ja teine asi. palju sõltub ka moonast, mida kasutad. Mõne moonaga võid magnum kaliibrist sama pehme paugu kätte saada nagu .308 puhul.
eeru
Postitusi: 246
Liitunud: N Veebr 26, 2004 9:17 am

Postitus Postitas eeru »

rajaleidja kirjutas:Ei ole see asi nii mustvalge midagi. Omal relvade järjekord selline: laste vibu, 12 kal. siledaraudne, .308 ja nüüd 7mm rem mag. Oleks ma sileda ja .308 vahele jätnud ja kohe 7mm mag. võtnud, siis oleks esimese hooga vist kogu aeg enne päästikule vajutamist silmad kinni pigistanud ja jäänud tagasilööki ootama. Aga eks see sõltub ikka palju ka inimesest ja tema kehakaalust. Kui 100 kilone poisike võtab esimese relvana 30-06 palge, siis pole see tema jaoks võibolla tõesti hirmus.

Aga ükskord annab tunda. Ärkad öösiti ja elistad viimases ädas parameedikust sõbrale. Sa rajaleidja võid temalt teinekord küsida, kui palju neid valuvaigistavaid süste mul vahepeal paremasse õlga kulus :cry: Amba lased ommikul välja tõmmata aga see õlg tuikas aastaid. Trapperi omad "kleepisid" :wink: vasakpoolse laminaatlae, et saaks vahepeal püssi õlga. Alustasin jah paremalt õlalt 20/70 ja JM jaoks oli 28/70. Siis päris oma 16/70 ja vanem 7.62x54R ja siis vasakult õlalt korralik paksuraualine 7.62x53R, mingi hetk olid .243win ja .308win aga päris omaks ei saanud/võõraks nad jäidki. Nüüd nagu tead juba aastaid .222rem. 400-500 matsu kannatab rahakott/õlg aastas ära ja laseb ommikuni magada :roll:
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Kuidagi kahe silma vahele on jäänud siiani 08.nov. postitus, mille autor on Oinanahk. Olen seda nüüd paar õhtut vaadanud, see ooh- pihh- pahh on minu meelest üks viimase aja naljakamatest lugudest.
Naera ribadeks - eit vaatab juba, et vanamees on lolliks läinud.
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

eeru kirjutas:Aga ükskord annab tunda. Ärkad öösiti ja elistad viimases ädas parameedikust sõbrale....
...

Aga võib ka juhtuda nii. Et plõksid mõnuga omalaetud 6,5- sele moona, mida neli kuud poolväljaravimata õlg välja kannab. Lähed siis mõni päev hiljem sedasama toimingut 7 rem mag-iga tegema (võtsin paksu õlakuga kamsunigi ligi), et enne suurt jahti oma laskmisvilumust lihvida ja hommikuks täitsa välja maganud :shock:
Naisel polnudki õlataguseid tekkivaid munakaid vaja maha masseerida :idea:
Õlg paigas mis paigas.
Haruldane raviviis, kui nüüd lisaks seda 08 nov Oinanaha postitust kiibitsen. Soovitada võin vaid iseendale. :lol:
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Mina olen aru saanud sedasi! On kahte liiki magnum kaliibrite omanike. Ühel juhul oskab mees tõesti lasta ja tavalisest relvast jääb vajaka ,et oma ja relva potensiaal ühitada.Teisalt oskab mees ainult relvaga kõva kärakat teha ja on arvamusel ,et enda kehvade oskuste kompenseerimiseks on tal just neid samuseid jõhkramaid kaliibreid vaja :wink: Minu elu esimiseks relvaks oli vana puulaega õhukas ja vatti sai see kõvasti,igaqljuhul julges sõber näpuvahel hoida pudelikorki,kus see siis ära sai lastud.(ei soovita kellegil poisikese tempe järel hakata tegema :!: ) Ja just seda tahan õelda,et mida väiksemast alustad seda selgemaks on võimalik asi saada.Neid tühja kiitlejaid kes väidavad ,et ei mina karda mingit pauku ja kohe lasin selle magnumiga,ei mingit põrutust........ :wink:
Kivi kotti!
robi1
Postitusi: 299
Liitunud: K Nov 30, 2005 12:46 pm

Postitus Postitas robi1 »

Esimene püss oli 30-06,ei saa aru küll mis tagasilöögist siin räägitakse.
metsas käi tasa tasa.....
Vasta