Kuidas teil kitsed söödal käivad ja millised tähelepanekud on? Praegu peaks vist talve kõige raskem aeg nende jaoks olema/tulema.
Kuskil siin oli juttu, et kitsed heina nagu ei taha. Sai käidud see suvi Tartust Võrumaale käsitsi heina tegemas, et oleks kas või ilu pärastki söödasõimes sületäis heina. Otsisin suhteliselt kena lehelise platsi ja niitsin mõned seljatäied maha. Nüüd on lugu selline, et söödasõim mille see aasta ise püsti panin, sealt on esimene täis ära söödud. Viisin siis teise täie veel sinna ja lähedal asuvasse söödasõime ja viimasest panid nädalaga söödasõimetäis heina nahka. Üllatus oli minu jaoks suur. Neisse kohtadesse olen ikka vilja ja puuvilja ka vedanud ja seda vist ei maksa mainidagi, et lähevad kui soe sai. Vihtu pistavad ka, need siis vaarikast tehtud ja soolvees eelnevalt leotanud pole. Viimati kui kuivikuid viisin siis need olid puutumata. Kas ei võta kitse hammas või on liialt uus asi.
Mina olen silo ikka viinud ja söövad tõesti nagu lehmad - kõik puhtaks.
Väiksemaid kartuleid ka ikka proovivad süüa aga need tükivad ka ära külmuma ja siis ei võta hammas neil. Aga söötade külastus on tihe küll, ju siis neil ikka mujalt toitu raske saada.
Viimane kord ei olnd nagu eriti käind, õunu ikka otsivad ja vilja, aga heina minimaalselt, nõgesevihtasid ka näksivad, aga mitte hirmsasti. Mõni nädal tagasi, suure külmaga, oli nagu sõime ümber jälgederikkam ...
Praegu meeldib kitsedele, jänestele ka haavakoor. Omal sai paar haaba metsaserval külili lükatud, kitsed nüüd päris tihti jaol. Nad pidid puukoorest miskit kasulikke aineid saama. Nüüd päris hea köögiaknast neid vahel vaadata kah
üllar003 kirjutas:Praegu meeldib kitsedele, jänestele ka haavakoor. Omal sai paar haaba metsaserval külili lükatud, kitsed nüüd päris tihti jaol. Nad pidid puukoorest miskit kasulikke aineid saama. Nüüd päris hea köögiaknast neid vahel vaadata kah
Haabadega tehke nii, et kusagil kesksuvel lõigake alt koor läbi (k.a. niineosa) Seda muidugi puudega, mis on plaanis talvel põtradele ja kitsedele langetada. Talveks on puudel kombeks suhkruid juurtesse koguda ja kui need "sooned läbi lõigata" siis jääb kõik hea ja parem koorde sisse.
Mina ka tegin just hiljuti kitseldele soolaku.Algul oli ainult soolak ja siis vaatasin et käivad seal soola lakkumas päris palju ja viisin sinna kõrvale ka heina ja õunu.Õunad olid ära söönud.Heina olid ka natukene näksinud küllap sai õuntest kõht täis.
Vist ei ole praegu (sel talvel vist üldse) kohane rääkida kitsedele raskest ajast. Käisin täna repsi kiusamas ja läbi optika sai möödaminnes jälgitud u 500m kaugusel oleva kitsekarja tegemisi. Lausa suu võttis muigvele, pole ammu NIIIII mänguhimulisi loomi näinud - lihtsalt lõbu pärast mängisid ja lollitasid ning jooksid paksus lumes suuri vahemaid edasi - tagasi.
Ps. On kindlalt teada, et sealkandis neile keegi lisasööta ei vii.
Viimati muutis kaliiber, T Veebr 28, 2006 9:34 am, muudetud 1 kord kokku.
kakuke kirjutas:Ise olen vaadanud, et nõgesevihad tikuvad seisma niisama.
See on jah, imelik asi nende vihtadega. Mõni aasta, kui on olnud hullemad lumeolud kui praegu ja sõimega metsatuka kõrval ei ole mingi õlitaime põldu, ei vaadatud vaarikavihtade poolegi. Praegu vii niipalju kui jõuad ja on viia, ikkagi õgitakse kõik ära. Kuigi sellelt põllult meeldib neile põllumajandusühistu toodet rohkem nosida.
Ma ei saa võimude loogikast hästi aru,räägitakse et kui kitse sõimesid ei tee on trahvid kaelas.Käisin hiljuti loengul kus väideti et kitsi nii palju, et kui ei küti on jälle sanksioonid!Ei saa aru miks neile lisasööta on vaja kui neid nii palju on! Käisin täna metsas ja nägin kokku ca 50 kitse!
LauriV kirjutas:meil söövad kitsed vilja ja õunu....vihtasid kahjuks pakkuda pole aga soolakut külastavad tihti.
heh, mul pole jälle soolaposti all jälgegi, tegelt vist asi selles, et post on kõrge ja sula pole olnd paar kuud ning sool ei sula ja ei tilgu mööda posti, aga ülevalt nad kätte ei saa...