Jahinoad

Õnnestunud jaht on hea eeltöö tulemus , kuidas teha ettevalmistusi ja mida jahil abivahenditena kasutada.
Vasta
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Ramamix kirjutas:
Kaupo Kindsigo kirjutas:
Ramamix kirjutas:
Taevas, kui lihtne on öelda et nanoosakesi pole olemas...Dresdeni Tehnikaülikooli teadlased leiavad vastupidist:

Võtsin esimese lingi lahti ja lugesin esimese lause. Seal räägitakse ju sellest päris Damaskusest ehk "woods" terasest. Sellel ei ole mingit pistmist praegu toodetavate terastega.



Loe nüüd ilusasti läbi ja kui oled läbi lugenud, äkki saad aru millest jutt. Kui aru ei saa siis hakkavadki tulema: "ei ole olemas" ja "ei ole mingit pistmist"..... http://en.wikipedia.org/wiki/Wootz_steel


Damaskuse teras on kokkuleppeline nimetus, püüa aru saada...

Jahirelv on ka kokkuleppeline nimetus, ütle näiteks kas Sako TRG-22 on sportrelv, militaar-snaiperirelv, politsei snaiperirelv või jahirelv?
Ramamix
Postitusi: 18
Liitunud: T Aug 15, 2006 1:21 am

Postitus Postitas Ramamix »

Kaupo Kindsigo kirjutas:
Ramamix kirjutas:
Kaupo Kindsigo kirjutas:
Ramamix kirjutas:
Loe nüüd ilusasti läbi ja kui oled läbi lugenud, äkki saad aru millest jutt. Kui aru ei saa siis hakkavadki tulema: "ei ole olemas" ja "ei ole mingit pistmist"..... http://en.wikipedia.org/wiki/Wootz_steel


Damaskuse teras on kokkuleppeline nimetus, püüa aru saada...

Jahirelv on ka kokkuleppeline nimetus, ütle näiteks kas Sako TRG-22 on sportrelv, militaar-snaiperirelv, politsei snaiperirelv või jahirelv?


No nõus, et kokkulepeline nimetus. Mis edasi olen piisavalt palju selle Wootz steele kohta lugenud. Mis sellest? Samahästi võivad teadlased ka Strativariuse kohta midagi arvata. Mis sest arvamisest kasu on neid on loetud hulk pille ja juurde neid ei tule. Lugemine ja arvamine ei tee ka uut viiulit paremaks ega halvemaks. Räägime kahest väga erinevast asjast ja see kokkuleppeline nimetus ei muuda neid samaks.
Priit Roostfeldt
Postitusi: 156
Liitunud: N Veebr 03, 2005 1:59 pm

Postitus Postitas Priit Roostfeldt »

tervist härrased
Viiulite ja peitlite jaoks on teine foorum, ma loodan :wink:
Ja tundub, et keegi meist ei oska vist inglise keelt. Aga üldiselt on vaidlus muutunud mõtetuks. Kaupo, see on nagu külma ilmaga vastu tuult pissimine.Vaevast saad lahti, aga püksid on märjad ja jääs. :lol: :D :wink: :roll:
Ramamix
Postitusi: 18
Liitunud: T Aug 15, 2006 1:21 am

Postitus Postitas Ramamix »

Priit kirjutas:tervist härrased
Viiulite ja peitlite jaoks on teine foorum, ma loodan :wink:
Ja tundub, et keegi meist ei oska vist inglise keelt. Aga üldiselt on vaidlus muutunud mõtetuks. Kaupo, see on nagu külma ilmaga vastu tuult pissimine.Vaevast saad lahti, aga püksid on märjad ja jääs. :lol: :D :wink: :roll:

Oskan väga hästi. Pillinäite tõin sellepärast, et ei saa võrrelda asju mis on muuseumis ja seda mida sa saad osta poest.
Keegi võib osta seda sama tööriista terast ja maksta selle eest hinge hinda ja uskuda, et see on 3saj. damaskus. Ja veel võib uskuda, et see 3saj damaskus on tänapäeva mõistes mingi hüper super asi. Ma ei keela seda. Ega mulle juba ammu tundub, et selle legendi kustutamine on pigem halb kui hea. ;)
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Ramamix, sa ei vastanud minu küsimusele:

Jahirelv on ka kokkuleppeline nimetus, ütle näiteks kas Sako TRG-22 on sportrelv, militaar-snaiperirelv, politsei snaiperirelv või jahirelv?[/quote]




Väga korralik link enamlevinud noaterastest:

http://www.primosknives.com/articles/steelcmp.htm




Kokkuvõtteks, sul võib olla jahinuga millel korralik AUS-8 või Sandvik või VG-10 terasest tera aga tahaks veel paremat...
Ühel päeval lähed meistri juurde ja palud teha endale nuga kus lõiketera on näiteks terastest M4 ja 1060 kokku joodetud ja 256 kihti keeratud (ma ei räägi näiteks hullumeelselt lõikavast HI- Speed Rex AAA terasest millega võiks tavalisele roostevabale noale oma nime kirjutada, Eestis on selle terase termilise töötlemise võimalused ahtakesed ja toasuurust ahju ei hakka keegi ühe tera pärast kuumaks ajama...) "põsed" lased mingist kenast sepaterasest kokku joota. Vat sellise tera kokku jootmine/sepistamine ongi põhimõtteliselt Damaskuse terase põhimõttel tera valmistamine...Kui lõiketeras korralikult karastada ja mõistlikult järele lasta hakkab see nuga lõikama nagu unistus... Ja seda ju ongi vaja! :lol:


Kaunis veel pealekauba!

Ükski tööstus ei hakka ka sinu ettepanekul mingeid erinevaid teraseid kokku jootma/sepistama ega erinevate plokkide kaupa karastama... See jääbki keeruliseks ja aeganõudvaks käsitööks.
Kes ei taha raha noa peale panna, no teeb selle rahaga midagi muud mõistlikku, paljude jahimeeste jaoks ongi nuga lihtne tööriist mis ei pea kallis olema...
Ramamix
Postitusi: 18
Liitunud: T Aug 15, 2006 1:21 am

Postitus Postitas Ramamix »

Kaupo Kindsigo kirjutas:Ramamix, sa ei vastanud minu küsimusele:

Jahirelv on ka kokkuleppeline nimetus, ütle näiteks kas Sako TRG-22 on sportrelv, militaar-snaiperirelv, politsei snaiperirelv või jahirelv?



Mul läks küsimus küll kõrvust mööda. :shock: Ja seda kuidas nn. damaskust tänapäeval tehakse olen ma ka raamatust lugenud koos piltidega. Pole vaja seda siin sada korda ülekorrutada.
Kui juba norimiseks läks siis see Wootz terasest tehti ainult mõõku. Tänapäevasest jaapani terasest tehakse nii mõõku, peitleid, kööginuge, jahinuge, höövliterasid jne. Kusjuures protsentuaalselt on mõõgas seda terast kõige vähem.
Ramamix
Postitusi: 18
Liitunud: T Aug 15, 2006 1:21 am

Postitus Postitas Ramamix »

Ramamix kirjutas:
Kaupo Kindsigo kirjutas:Ramamix, sa ei vastanud minu küsimusele:

Jahirelv on ka kokkuleppeline nimetus, ütle näiteks kas Sako TRG-22 on sportrelv, militaar-snaiperirelv, politsei snaiperirelv või jahirelv?


Õigupoolest ma ei tea küsimuse vastust. :( Aga ma ei saa ka aru mis see antud teemasse puutub? See on ikka pigem mingi tarbeese onju? Aga on vaks vahet kas asi tehakse sajast kihist tavalisest tööriista terasest või tehakse asi ühest metall kamakast mille saamiseks peab isiklik terasesulatusahi olema. Seda pole isegi ühelgi noa tootjal. See ei tasuks ennast elusees ära. Seda enam kui seda juttu siin lugeda siis pole selle järgi ka mingisugust vajadust. :)
Kasutaja avatar
Eraser
Postitusi: 400
Liitunud: E Veebr 05, 2007 4:34 pm

Postitus Postitas Eraser »

Ma ei saa sama ka aru miks ei saaks te oma vaidlusi Privaatsõnumi teel lahendatud.

Vabandust OT pärast.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Miks privas?Väga huvitav lugeda.Kui kaks tarka vaidlevad,siis minusugusel võhikul hea teemat jälgida ja omi järeldusi teha.Nii et härrased andke tuld.
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Postitus Postitas Joosep Käba »

Ma ka loen päris huviga seda teemat. Põnev tundub.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Mina loen ka huviga, erit huvitab mind kuhu me välja jõuame. Kui sinul Ramamix on mõni jahinuga, äkki räägid, mis terasest, mis koostis, kui kõva (HRC) kes on noa tootja, mis on tema head omadused ja miks ta sulle meeldib. Meil oleks ju huvitav teada mida keegi eelistab. Teistele oleks kasulik teada kuidas "töötab" üks või teine nuga. Kõiki nugasid ei jõua ju osta ja ise katsetada...
Kasutaja avatar
Eraser
Postitusi: 400
Liitunud: E Veebr 05, 2007 4:34 pm

Postitus Postitas Eraser »

Vabandust siis,lihtsalt tundus mulel natuke ,et asi kisub vaidluseks.Kohati päris huvitav teema.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Jah, tarkust noatera kohta tuleb lausa kapaga ja huvitav lugeda kui kaks asjatunjat vaidlevad.Ise pean nuga tööriistaks(nagu Kaupogi ütles) ja on aint see tähtis,et töö ära teeb.Sellepärast neid kalleid poenuge ei tarvitagi.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
Eraser
Postitusi: 400
Liitunud: E Veebr 05, 2007 4:34 pm

Postitus Postitas Eraser »

Sama siin .Endal ca 800-900 kroonin Soome sepa nuga(Sepa nime jään siinkohal võlgu aga annan teada kui maale saan) . Kujult on ta siis nn karuküüs vms.Nülgimiseks hea , aga kondistada just kõige mugavam pole.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Jah mehed, tegelikult me oleme vennad!
Meid ühendab hobi ja kutsumus aga ka loodusearmastus ja seda mingile taimetoitlasest linnasaksale selgeks ei tee!

Nuga kui ülimalt tähtis töörist ja relv üheskoos ongi väga tähtis kaaslane!

Kehva jahimehe tunnedki ära sellest, et tal pole nuga! Aga kui olen ise ka alustanud soomlaste kingitud punase peaga (carbon steel) ehitusmehe noast mis oli täitsa asjalik on ometi elu edasi läinud...
Nüüd kui valikuid nii palju oleks hea kui suudaksime Jaapani, USA, Austria , Saksa , Soome, Norra, Rootsi nugade ja terade vahel orienteeruda! Ja selles on vaja koostööd ja oma teadmisi teistega jagada!

Andke tuld ja tänud kõigile kes oma nugadest kogemusi teistele jagavad!
Vasta