Jahinoad

Õnnestunud jaht on hea eeltöö tulemus , kuidas teha ettevalmistusi ja mida jahil abivahenditena kasutada.
Vasta
Kasutaja avatar
Patterdale
Postitusi: 195
Liitunud: L Nov 06, 2004 12:32 pm

Postitus Postitas Patterdale »

Seda nuga müüdi Kompassis ka,meil üks mees prooviks ostis,nüüd on meil
kõigil.Selle hinna eest on seal nuga küll ja küll,ja pole kahju kui kaduma läheb.
Dog and man are truely partners in the hunt.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Feen kirjutas:Ma ise vaatan seda nuga suht ammuli sui. Kogu noa olemus on just selline, nagu minu ettekujutus heast noast. (hea küll, ma ei tea kui palju ma teda kasutada ja teritada julgeks :D). Aga, ühest küljest kunst (no, minu meelest üks ilusamaid nugasid, mina pildilt näinud...), teisest funktsionaalsus. Just see luku kuju, kogu käepideme osa... ma ikka vahepeal vaatan nugasid, millega tööd tehes (käed külmunud, märjad, rasvased vms) ei tekiks tunnet, et käsi võib tera peale libiseda, jube vähe hakkab selliseid variante silma. Siin selline ideaalvariant asjast, mis näeb väga kaunis välja. Lisaks, kogu noa üldmulje on ühtlaselt väga hea ja harmooniline.

Lisaks, nagu ma aru saan, on see Kaupol enda valmistatud (st, tellitud ja hangitud komponentidest valmistatud ja viimistletud), seega, hind peaks selle arvelt tulema tugevalt soodsam (mingi teema all oli kunagi Kaupol juttu nende terade jms hankimisest ka, kui mälu ei peta, ja ega see odav lõbu sellegi poolest pole). Suure lisaväärtuse annab kindlasti just see, et ikkagi oma valmistatud kunstiteos.


Ei ole enda valmistatud, selleks on meil ikka spets noasepad olemas! Puit on minu valitud, algul tahtsin Thuya burli aga klots oli veidi väike ja siis vahetasin snakewoodi vastu! Teras on minu otsitud, valitud/toodud ja mina otsisin ka karastusteenuse osutaja ja lasin täpselt õige reziimi järgi karastada! Karastamine (pärast noatera vormi lihvimist) toimus arvuti juhitud vaakumkarastusahjus mis on paraja sauna suurune ja protsess võttis öö otsa aega. Selle konkreetse terase jaoks on tootjal karastamisreziimid ja järgilaskmine täpselt ette antud. Valida oli 5 reziimi hulgast, valisin max lõiketeravuse oma (valida oli ka veel max roostekindlus ja crüogeeniline töötlemine aga seda kuramuse külma -40 kuni -75 C ei ole kerge leida ja õnneks on max lõiketeravuse reziim ka ilma crüo`ta olemas.

Teritamine:teemantluisk ja keraamiline luisk võtavad küll! Tavaline luisk jääb hätta! :oops: :lol:
Kasutaja avatar
Estlander
Postitusi: 338
Liitunud: K Nov 17, 2004 12:25 pm

Postitus Postitas Estlander »

Patterdale kirjutas:Seda nuga müüdi Kompassis ka,meil üks mees prooviks ostis,nüüd on meil
kõigil.Selle hinna eest on seal nuga küll ja küll,ja pole kahju kui kaduma läheb.


Kuidas ta teravust peab?
Hundist toakoera ei saa.
Kasutaja avatar
Patterdale
Postitusi: 195
Liitunud: L Nov 06, 2004 12:32 pm

Postitus Postitas Patterdale »

Sea saab tehtud, põdrga peaks vahepeal teritama. Selle hinna eest pole paremat tahtagi.
Ma ise kaotasin eelmine sügis kaks head nuga ära praegu kasutan seda 300
kroonist ajutiselt ,nii kaua kui midagi head ostan.
Dog and man are truely partners in the hunt.
Kasutaja avatar
Estlander
Postitusi: 338
Liitunud: K Nov 17, 2004 12:25 pm

Postitus Postitas Estlander »

300 krooni maksis Kompassis?
Noor Tehnik andis 170 eest ära. Imelik hinnavahe.

Muuseas, tegu on Winchester noa analoogiga, mida toodab firma nimega Gerber.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gerber_Legendary_Blades

Neid on kaks versiooni. Üks 10cm ja teine, suurem 12 cm teraga.
http://www.ampro.co.nz/products/winches ... hester.htm
http://www.knivesplus.com/winchester-kn ... -1339.html
Viimati muutis Estlander, T Mai 29, 2007 8:45 am, muudetud 2 korda kokku.
Hundist toakoera ei saa.
M695
Postitusi: 93
Liitunud: N Aug 04, 2005 6:11 pm

Postitus Postitas M695 »

tea mis aadressil see "Noor tehnik" vöib asuda?
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

jorr kirjutas:Kaupo, millega seda teralehte lõikad või käijad,teemantkäi vist aint võtab korralikult.
Rajaleidja,muretse omale kindlasti selline nuga ,enne kui jälle meie kanti koprajahti sattud.Küll ma tema sul vöö küljest pimesi ära nihverdan,siis ka minul millegiga teiste ees särada,sest osta ma sellist riista jahilkäimiseks kindlasti ei tähi, sel paganal ju püssi hind. :D :D :D .



Seda tera (mida on tehases juba pressitud, sepistatud , rullitud ja plaadiks töödeldud) töödeldakse külmalt (enne karastust) lintlihvpingis. Sepistada seda plaati ei saa/ei tasu , temperatuurivahe on liiga kitsas, kui üritad sepistada liiga külmalt, lööd praod sisse, kui liiga kuumalt, põrutad damaskuse "patsid" laiali... Pealegi hapniku keskonnas ääsil põleb terasest mingil määral süsinik välja ja see pole "võtmise" mõttes hea.

Leidsin keraamilise teritaja, 1200 gritt`i ja nurga all 15-17 kraadi teritab seda nuga väga hästi! Jube teravaks läks!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

M695 kirjutas:tea mis aadressil see "Noor tehnik" vöib asuda?


Ärgem kunagi ise vaeva nähkem kasutamaks guuglit või muud otsingumootorit ;) Alati on lihtsam see lisapostitus teha :D

BM
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Pattertale,sellist tüüpi nuga oli Tartus Vararealiseerimis poes alla saja krooni.On ka väike lamp küljes.Tera tundub nati rabe olevat,sellel mis mina ostsin,aga muidu päris asjalik nuga.
noorus on ilus aeg
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Võtsin siis seajahile kõva teraga hästiteritatud noa(mitte Rajaleidja oma) kaasa ja ei kiida.Nüllgis ilusti küll paar looma ära,et pole vaja luisku näidata aga nülgimisel tükib kergesti nahka katki lõikama ja seda just sea juures kellel rasvakiht naha all ja puudud kindel piir naha ja liha vahel nagu sokul on.Nii-et, ega see üliterav ja kõva tera ka alati kõige parem pole,eriti sea juures.Tegelikult nati kiirustasin ka ja ega nahk nagunii kasutusse lähe,küllap sellest ka ohtrad sisselõiked tingitud olid.
noorus on ilus aeg
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

No kui nuga "liiga terav" on eks siis nüsinud veidi kivi ja olekski nüriks läinud...
Terava noaga tuleb mõistlikult ümber käia- nüriga ainult nüsid ja kirud. Vähemalt minu arusaam on selline.
Meil selline ütelus, et nüri noaga võtan munad maha ainult vaenlasel...
ikka lõbusalt
enki
Postitusi: 143
Liitunud: E Mai 08, 2006 11:27 am

Postitus Postitas enki »

Ei ole jorri jutt nii tühi midagi. Nagu mu kadunud vanaisa mulle ammu õpetas. Vanasti kui iga nahk vajalik oli ja sisselõiked naha hinda alla võtsid võetigi nahka "ümara " teraga noaga. Tera ei olnud täiesti nüri vaid jämeda käiaga natukene teritatud. Nii polnud ohtu, et väike käevääratus hinda alla viiks. Tera lõikas aga nahaalust kelmet piisavalt hästi.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Minu isa õpetas mind selleks, et mitte naha nülgimisel/lõikamisel sisse mitte lõigata nahaga väga parallelset nurka hoidma!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Jah Kaupo,see õige jutt küll aga metsas tavaliselt nahka võttes poolpime ja metsseal see vahakelme nahal ju puudub ning eriti peki osas ei aita õige venitamine ka alati,sisselõige on kerge tulema.Eriti kui väits habet võtab.
noorus on ilus aeg
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Jahinoad

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Sain mõned uued jahinoad kätte, tera on pulbermetall, (59-61 HRC kõvadus).

Ütlen nii, et pole kunagi käes hoidnud nuga mille tera vanaadiumisisaldus on 4%! Kuna lõiketeravusele ülihästi mõjuvad vanaadiumi karbiidid on süsiniku ja ka volframi karbiididest veel kõvemad ja magusama võtmisega! Ootan huviga esimesi "loomkatseid" suitsuribi ja seakoodi peal!
Muud materjali lõikamiseks ei ole hetkel võtta!
tera koostis:
Carbon 1.45%
Chromium 14.00%
Vanadium 4.00%
Molybdenum 2.00%
Vasta