wsm kirjutas:16 cal relvadele on tõesti raske moona saada taldrikute laskmiseks kuna lääneriikides paljudes relvatehastes ei valmistata üldse relvi 16 kaliibriga, seepärast ei tehta ka sellele moona. Kui nüüd teemast, siis 12 cal on parem kui 16 cal (tõesti hääbuv ) Kuid on olemas cal 20, mis on üpris valus, kiire ja täpse tulega Temale saada ka moona . Tartu Trapperis suur valik . Samas tehakse 20 cal relvi ka sportlaskmiseks, soovitatakse noortele ja naislaskuritele. Sportmoonas, millega lastakse taldrikuid on haavleid ikka sama palju, kui 12 kaliibrisel . Haavleid pannakse ikka kaaluga 24gr ja 28gr Panin siia lingi Beretta tehase toodangust, kus põhilised kaliibrid http://www.beretta.com/index.aspx?m=74&idc=1&ids=48 Saate teha plaane
Arvan ka,et 20 cal on hea kaliiber aga oleneb kindlsat püssist ja moonast ka.Igal püssil oma vigurid.See lause,et valus,kiire ja täpse tulega on minu arust puhas reklaam,et haavleid kaaluga ja mõlemale kaliibrile ühepalju(12 ja 20cal),no lase käia ehk mahuvad tõesti ära..Muideks,tiirupüssiga ei soovita eriti jahis käia,need nati erinevad asjad,muidugi tapavad mõlemad aga kui püss tiiru jaoks tehtud,siis kasuta ka tiirus.Praegu see kaliibrivalik on just moona kättesaadavusel põhinev ja meie oludes erilist tähtsust ei oma,sest vindid saadaval.Lasta pead oskama oma püssiga nii lindu kui looma ja tiiruski hakkama saama.
Räägi Jorr siis täpsemalt miks tiirupüss metsa ei kõlba ja vastupidi. Milleks siis tsokid ja erinev laskemoon olemas on? Ma ei pea silmas mingit tippsporti harrastavat meest vaid nagu siingi foorumis on tavalise jahimehe seisukohalt kellele meeldib lisaks jahilkäimisele ka suht tihedalt tiiru külastada.
Tekkis sama küsimus. Tegemist ju ikkagi tõenäoliselt algaja jahimehega, kes tahab omale püssi, millega saaks kütiliinil suurt looma lasta, linnujahti pidada ja soovikorral käia taldrikuid laskmas. Ega siis kohe pea kolme erinevat relva soetama
Jorril vast mõlgub meeles vanem aeg, mil keskmise jahimehe jaoks "tiirupüss" tähendas kaarraja lühemate raudadega silinder- või "lehter"tšokkidega haavlirelva, millega metsas tõepoolest eriti midagi teha ei olnud - kuul sellisest rauast ei jookse, haavlid lendavad juba 10-20 m kaugusel laiali. Tänapäevased sportingu- või kaevikrajarelvad aga vähemalt haavlitega jahtimisel täiesti vabalt kasutatavad, rääkimata siis vahetatavate tšokkidega haavlipüssidest.
Ise oman kahte 16cal relva.Üks on ühe raudne IZ 50-ndatest aastatest ja teine 2 raudne Tuula 59 aasta oma.Mõlemad siis 16cal relvad.Ja ise ei oska öelda midagi halba 16cal kohta.Vb 12 cal eelis on jah see, et moona valik hulga suurem.Kuid samas, ega 16cal moona valik ka väike pole.Seda moona mida vaja olen alati saanud.Eks relvad ole erinevad, aga minu 16 cal relvad on 35m pealt haavliga igati täpsed.Kuuli polegi niiväga katsetanud, aga haavlitega täpsed.Ise ei teagi mida soovitada.Eks 12cal eelised ole jah moona valik suurem ja padrunis veidi rohkem haavleid, kuid samas 16cal ka minu arust hea asi.Aga eks 12cal vist ole kasulikum.Ja seda ka, et kui võrrelda käes 12 cal relva ja 16cal relva raskust, siis minu arust 16 cal ikka on kergem küll, vahe täiesti tuntav.
Minu arust loeb ka kaal palju ,oleneb muidugi mida mees relvaga plaanib....kui ajus ajaja siis annab paarisaja grammine kaalu vahe kah õhtuks tunda.....kogemus olemas kas 12cal iz või 16 cal läänekas...no on vahe sees ja kütiliinis kah kergema püssiga parem ...kui muidugi relva käes hoiad mitte puu najal .
Loomulikult annab ka "paarsada" gr õhtul peale väsitavat jahipäeva tunda Samas aga inimene harjub selle koormusega ära ja egas need jahilkäigud mingi ekstreemsport ei ole. Ise valiksin relva ikka enda nn. füsioloogiliste omaduste järgi (et hästi õlga istuks ja muu ergonoomika meelepärane oleks) Siis alles hakkaksin seda grammi võrdlema. Samuti ka moona saadavus lähimast jahipoest. Kuna olen ise üpris kogukas ja tassin nagunii "liigset pekki" endaga kaasas, siis seda paarisada grammi küll oluliseks näitajaks ei pea. Jätad lihtsalt lõunaleiva autosse, mitte ei topi jope taskusse. Kui aga 2 võrdväärset relva ja ise ainult "ajumees", siis loomulikult otsustaksin kergema kasuks.
toodud jahiraamatus püssi ja laengu massi ning püssi kaliibri sõltuvus jahimehe pikkusest ja kehamassist: pikkus,......kehamass......püssi mass......haavlilaengu mass........püssi kaliiber 150............50................2,3..................23-24.......................20 155............55................2,5..................25-26.......................20 160............60................2,7..................27-28.......................20-16 165............65................2,9-3,0.............29-30......................16-12 170............70................3,2..................32-35.......................12 175............75................3,4..................32-36.......................12 180............80................3,5..................32-38.......................12 185............85................3,8..................32-40.......................12-10 190............90................4,0..................32-40.......................12-10 195............95................4,3..................32-40.......................12-10
Pikakasvuline ja tüse jahimees võib soovi korral ka kergemat ja väiksemakaliibrilist püssi kasutada, lühikesekasvuline ja kerge jahimees ning suuremakaliibriline püss pole soovitatav.
Ise eelistaksin 12/76-t. Tekib lisavõimalus kasutada mõlemat . Kui pardijahil moon otsa saab, saad sõbralt laenata, 16 puhul vaevalt. Ja hanejahil 12/76.