12*70

2005. aasta teemad
huntsman
Postitusi: 2
Liitunud: L Apr 10, 2004 9:56 pm

Postitus Postitas huntsman »

Olen proovinud kahte erinevat Läti kuuli (32gr ja 34gr) ja ka Tsehhi Spetcial Slug Sporti (28gr), minu kogemuste põhjal lasevad kõik kuulid 35 m pealt märki täpselt ühte moodi ja seda märklaua keskele u 15 cm ringi sisse! Arvan, et laskmisel sõltub täpsus eelkõige laskjast endast! :)
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Pikk kirjutas:Laskmisest veel nii et proovilaskmisi tegin S&B 28 g paukudega ja kuna tuge ei olnud siis lasin lihtsalt toetades ühe põlve maha. Tihedus oli kena enamus laske nii 10 cm ringis aga kõik lasud kella viies kuskil 15 senti tsentrist väljas. Kas tuleks proovida teiste firma padrunitega ka või tuleks hakata sihikut enda järgi sättima???

Pole olemas lolle küsimusi on vaid lollid vastused :) :)

ÜKs loll vastus.
Minu arvatesei maksa püssi kiskuma hakata, tuleb lihtsalt sellele püssile otsida teist moona, ehkki see tulemus pole kõige viletsam. Mul olid Toz-34 selle moonaga sama tihedusega ja tsentrist väljas ca 5 cm kella 8 suunas ja paremat ei saa ühest tavasileraudsest nigu tahtagi.
Samas oli ühe teise moonaga kella 11 peal ülemise raua paugud 25-30 cm tsentrist väljas ja üsna laiali, alumise raua omad aga kella 6 peal ca 20 cm tsentrist väljas - seega ülemise ja alumise raua vahe ligi pool meetrit :!: :cry:
Aga tuleb otsida sobivat moona, Ise laadides eelkõige saab muuta rohu kogust 0,1 (või täpsemaks katsetamiseks ka 0,05) grammi kaupa üles ja allapoole rohupakendi soovitust, laadida nii 5-7 viielasulist seeriat ja katsetada.
Väga oluline on ka tropi läbimõõdu ja püssiraua mõõdu omavaheline sobivus - kui raud on jämedam kui tropp, siis pääseb osa gaase kuulist ette ja ... s.j. vene püsside rauamõõdud võivad olla osa maade standardist suuremad või väiksemad, lisaks veel relvatehase ja padrunitootja väiksed ebatäpsused. Seetõttu on igati paremad pehmemat sorti viltropid, mis tagant tuleva surve mõjul laienevad ja rauaõõne hästi täidavad (lisaks ei aja rauaseinu plastikut täis, mis maha ei tule)
Ühesõnaga katseta, katseta ja veelkord katseta ja leia sobiv moon just oma püssile, pole olemas igale sileraudsele sobivat moona, vindiga on ses suhtes nati lihtsam.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

huntsman kirjutas:...minu kogemuste põhjal lasevad kõik kuulid 35 m pealt märki täpselt ühte moodi ja seda märklaua keskele u 15 cm ringi sisse! Arvan, et laskmisel sõltub täpsus eelkõige laskjast endast! :)

Käe pealt laskmisel vast jah, aga toelt? Arvan et antud juhul sõltub püssist ja püssi ning moona kokkusobivusest.
16 kal püssiga on mul sama kogemus, lase millega tahad, ikka on tulemus enam-vähem hea. Tegelt tiirus käingi selle vana kukkedega püssiga, kõik laskekatsed, jahtkonnasisesed võistlused jms saab tehtud nigu niuhti. No jahis käimiseks on ebamugavad need kuked, jäävad oksa taha kinni ja...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

huntsman kirjutas:Olen proovinud kahte erinevat Läti kuuli (32gr ja 34gr) ja ka Tsehhi Spetcial Slug Sporti (28gr), minu kogemuste põhjal lasevad kõik kuulid 35 m pealt märki täpselt ühte moodi ja seda märklaua keskele u 15 cm ringi sisse! Arvan, et laskmisel sõltub täpsus eelkõige laskjast endast! :)

Jahipüssi "sisselaskmisest" võib lugeda ka http://www.hunter.ru/gun/articles/zeroing.htm
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Tõnu
Postitusi: 132
Liitunud: E Veebr 02, 2004 2:32 pm

Postitus Postitas Tõnu »

tshehhide sport slugi lasin 35lt meetrilt toelt silinderrauaga 10 lasku ca 12 cm ringi. jooksis ilusti keskele ja mingeid veidraid eelpoolt kirjeldatud kõrvalekaldeid ei täheldanud.

ja veel, proovisin sama kuuliga kohe ka Beretta ES100 poolautomaadi kal. 12 vintrauda. 100m distants, toelt lastes 3 lasku kõrguse poolest hajuvus 5 cm, vasakule-paremale ca 20 cm. et lasin lahtise sihikuga, siis on oma sihtimistäpsus (õigemini selle puudumine :) ) ilmselt selle 20 cm kõikumise juures suuremaks põhjuseks, kui kuulijooksu viga.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Tõnu kirjutas:tshehhide sport slugi lasin 35lt meetrilt toelt silinderrauaga 10 lasku ca 12 cm ringi. jooksis ilusti keskele ja mingeid veidraid eelpoolt kirjeldatud kõrvalekaldeid ei täheldanud.
On kindlasti hea jooksuga kuul, mul sisuliselt sama tulemus mõlemast rauast pool ja täistšokiga, ainult natuke ()ca 3-5 cm) tsentrist vasakule, aga see vasakule jooks on kõigi kuulidega, väike püssi viga. Aga kuidas see kuul tapab? Kas temaga jahti minna ka saab?
...
ja veel, proovisin sama kuuliga kohe ka Beretta ES100 poolautomaadi kal. 12 vintrauda.

Mis ime asi see [u]kal 12 vintraud[/u] on :?:
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Pikk
Postitusi: 375
Liitunud: K Mai 26, 2004 4:35 pm

Postitus Postitas Pikk »

honkomees kirjutas:
Tõnu kirjutas:tshehhide sport slugi lasin 35lt meetrilt toelt silinderrauaga 10 lasku ca 12 cm ringi. jooksis ilusti keskele ja mingeid veidraid eelpoolt kirjeldatud kõrvalekaldeid ei täheldanud.
On kindlasti hea jooksuga kuul, mul sisuliselt sama tulemus mõlemast rauast pool ja täistšokiga, ainult natuke ()ca 3-5 cm) tsentrist vasakule, aga see vasakule jooks on kõigi kuulidega, väike püssi viga. Aga kuidas see kuul tapab? Kas temaga jahti minna ka saab?
...
ja veel, proovisin sama kuuliga kohe ka Beretta ES100 poolautomaadi kal. 12 vintrauda.

Mis ime asi see [u]kal 12 vintraud[/u] on :?:



Kas see kuul kannatab täistsokist laskmist??
Ka halb kogemus on kogemus!!!!!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

pikk kirjutas:Kas see kuul kannatab täistsokist laskmist??

Kannatab ikka, mõõda ära kuuli enda läbimõõt ribide vahelt ja kui see on väiksem toruotsa läbimõõdust siis tuld
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
pri:t
Postitusi: 388
Liitunud: E Dets 01, 2003 5:55 pm

Postitus Postitas pri:t »

honkomees kirjutas:Kannatab ikka, mõõda ära kuuli enda läbimõõt ribide vahelt ja kui see on väiksem toruotsa läbimõõdust siis tuld


Igaks juhuks küsin üle... :oops: Näiteks Brennekese puhul siis nii et sealt ribide vahelt mõõdan eks? Ja kui väiksem toruotsast siis tuld?. Kas siis torus "süüakse" ribid ära? Kas kuuli jooks ei kannata selle all?
Mine metsa!! ;)
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Eks need ribid prsssitakse rauas madalamaks jah ja mida suurem tzokk seda madalamaks kuuli ribid pressitakse .Sellepärast soovitataksegi sileraudse kuuliga laskmisel kasutada silinder rauda v minimaalset tzokki .
Et mis asi see 12kl kuuli raud on .Nägin Tallinas Küti äris 12kl täis vint rauaga poolautomaati ,pidi hästi jooksma arvan ,et TÕNU seda relva silmas pidaski.(tänapäeval kõik võimalik) Kivi kotti1
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Huvitav kuidas sellest 12 kal. vintrelvast vindi vahelt tina kätte saab või tuleb kasutada mingit erilist moona?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

väike põrsas kirjutas: Kas siis torus "süüakse" ribid ära? Kas kuuli jooks ei kannata selle all?

Ikka Brennekel ride vaheline mõõt. Eks ribide kokkusurumine annabki kuulile täpse jooksu, laperdav kuul ei saa ju täpselt joosta.
Nt mul just see brenneke tüüpi tšehhi sport slug jooksis väga täpselt ka täistšokist ja olen ka varem pidevalt brennekega lasknud. Brennekel on ribi mõlemal pool ligi 1 mm seega kokku 2 mm, aga täistšokil on kitsenemine 1 mm.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Tõnu
Postitusi: 132
Liitunud: E Veebr 02, 2004 2:32 pm

Postitus Postitas Tõnu »

12 kal vintraud on, nagu nimigi ütleb, tavaline 12 kal. raud, millel on vintsoon(ed) sees. püss on Beretta ES100 ja ostsin selle küti ärist. jooks tundub vähemalt esimesel katsel küll väga hea olevat. veel meeldis, et raud on suhteliselt lühike (61 cm), nii et metsas on mõnus liikuda ja kasutatav korralik sihik: kirp ja sälk, mitte latt.

loomulikult ei asenda see püss vintrelva, aga ma ei tahagi koeraga metsas sigu taga ajades tavalist vintpüssi. kui ikka roos ja võsas sigadega võidu jooksta, siis tuleks rikosheti oht püüda võimalikult väikseks viia. pealegi ei ole piiratud nähtavuse korral pikast (mitusada meetrit) laskeulatusest tühjagi kasu.

pildil näeb relv välja selline: http://www.beretta.com/frame_tabellapro ... l=ES%20100 (sealt kolmas, ehk alumine, on kuulirauaga versioon)
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Tõnu kirjutas: tavaline 12 kal. raud, millel on vintsoon(ed) sees. püss on Beretta ES100 ja ostsin selle küti ärist. jooks tundub vähemalt esimesel katsel küll väga hea olevat. veel meeldis, et raud on suhteliselt lühike (61 cm), nii et metsas on mõnus liikuda ja kasutatav korralik sihik: kirp ja sälk, mitte latt.

Tuleb häbiga :oops: tunnistada, et pole sellist asja Tallinnast max kaugel (vene-läti piirinurk) elades mahajäänud kolkas kohanud. Huvitav riist. Mõned küsimused:
Vint täies rauapikkuses?
Hinnaklass?
Kui kaugele annab lasta normaalse täpsusega?
Kuidas tina vintsoonest kätte saab?
Kui mugav see sälksihik kiireks laskmiseks on, ise nagu paksus eelistaks latti, kolme punkti kokkuviimine võtab ikka nati aega? (nägemine kah kehv, prillid jne)
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Tõnu
Postitusi: 132
Liitunud: E Veebr 02, 2004 2:32 pm

Postitus Postitas Tõnu »

1. vint on tõesti täies rauapikkuses (mitu soont, seda praegu küll peast ei mäleta)
2. kui ma õigesti mäletan, siis on hind letil 11,900, mis poolautomaadi kohta pole sugugi NII kallis
3. rohkem pole katsetanud, aga 100m oli veel üllatavalt hea. arvan, et pigem hakkab küsimus tekkima kuuli energias, mitte täpsuses. aga 100m peal mingit erilist langust küll ei täheldanud
4. eks õli loetab tina välja ja harjaga saab kätte ;)
5. mulle istub igatahes hästi õlga ja et olen aastaid kirpu/sälku kasutanud, siis ei kurda
Suletud