Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Vasta
Kellapoiss
Postitusi: 149
Liitunud: K Nov 01, 2006 5:05 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Kellapoiss »

Badmanni jutt tuleks panna kuldraamidesse.Minu lugupidamine
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Üllar Tamm »

baddmann kirjutas:
aadu kadakas kirjutas:...Mulle arusaadavalt muutub enamikel juhtudel jahindusorganisatsioon mingiks pseudovahelüliks, mis tasapisi ära hääbub...


Mitte ilmtingimata. Kui praegune jahindusorganisatsioon on aktiivne ja suudab maaomanikud (+ kohaliku kogukonna) enda tegevusse kaasata, siis ei kao ta kuskile ja eksisteerib edasi ja ka majandab jahipiirkonda edasi. Kui aga jätkatakse teerullimentaliteeti, siis muidugi, aktiivsete maaomanike olemasolul tekib tema asemele uus organisatsioon, kuhu paremal juhul ei ole asja kohalikel teerullimentaliteedi kultiveerijatel ja halvemal juhul nende esimeste süü tõttu üldse kohalikel jahimeestel....

Seni on maaomanike loomulikku ja mõistetavat teenimissoovi mahategev noot kõlanud ainult jahimeeste ringkondades, kuid mitte väljaspool. Kardame, et äkki meil polegi õigus ja efektiivsem majandamine võimaldaks ka kasumlikkust, või mis ?

BM


Üldjuhul on kohalikud jahimehed ka oma jahipiirkonnas maaomanikud, samuti sõbrad-sugulased ja naabrid omavad midagi. Kui omavahelised suhted korras, ei pruugi ka suuri probleeme tulla. Rohkem probleeme võib tulla kohtades, kus suured härrad jahtkonna asju suunavad ja kohalikest üle sõita või neid jahindusest eemale tõrjuda püüavad.

Vastuseisu muudatustele tekitab kindlasti ka riigi poolne käitumine, kus ühelt poolt üritatakse jahimehe maksukoormust tõsta, samas kogu vastutust ulukikahjude osas ainult jahimeeste õlgadele lükates.
Ka praegu kehtiva seaduse järgi ei ole ju keelatud maaomanikel jahimeesteks hakata ja jahinduses kaasa lüüa :wink: Mõistlikul ja ka teistega arvestada suutval maaomanikust jahimehel ei tohiks ka praegu olla mingit probleemi tema maadel jahti pidava seltskonnaga kampa lüüa.
Kindlasti tekib uue seduse jõustudes maaomanikega probleeme nendel jahtkondadel, kus liikmeks saamine nii öeldes isalt pojale pärandatakse ja uute väljastpoolt tulevate liikmete meepoti juurde lubamisest siiamaani kuuldagi ei tahetud.

Kui maaomanik on huvitatud oma maatükilt jahinduse kaudu tulu teenimisest ja on valmis selleks ka ise kaasa aitama ja ka raha kulutama, oleks see ju igati tervitatav. Kui maaomanik korrastab oma maal teid ja sihte paremaks liikumiseks, rajab mõne söödakoha või muu jahindusrajatise ja osaleb ka aktiivselt ulukihooldes, on ju teenimissoov mõistetav.
Probleeme tekib kindlasti omanikega, kes ise mitte midagi teha ja panustada tahtes juba mõttes nulle ritta seavad ja ootusärevuses higiseid peopesi vastamisi hõõruvad.
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Eik »

Üllar Tamm kirjutas:
Vastuseisu muudatustele tekitab kindlasti ka riigi poolne käitumine, kus ühelt poolt üritatakse jahimehe maksukoormust tõsta, samas kogu vastutust ulukikahjude osas ainult jahimeeste õlgadele lükates.


Minu mõte on ka selline, et kuna jahimeeste puhul on ju tegemist neile päris kuluka hobiga siis ühel hetkel kui sellele hobile pealemaksmise kriitiline piir saab ületatud, vahetab jahimees oma hobi, kes siis jahtima hakkab ? Minu sinisilmsus muidugi, et kõik korraga jahti boikoteeriksid. :D
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Üllar Tamm kirjutas:
Kui maaomanik on huvitatud oma maatükilt jahinduse kaudu tulu teenimisest ja on valmis selleks ka ise kaasa aitama ja ka raha kulutama, oleks see ju igati tervitatav. Kui maaomanik korrastab oma maal teid ja sihte paremaks liikumiseks, rajab mõne söödakoha või muu jahindusrajatise ja osaleb ka aktiivselt ulukihooldes, on ju teenimissoov mõistetav.
Probleeme tekib kindlasti omanikega, kes ise mitte midagi teha ja panustada tahtes juba mõttes nulle ritta seavad ja ootusärevuses higiseid peopesi vastamisi hõõruvad.

Sellest jutust võib jääda mulje ,nagu jahindus oleks kulla auk,kuhu ka maaomanikud võiks kaevandama lubada :) Kui ma oma kulud ja lihakilod kokku rehkendaks ,siis ilmslgelt jääks päris tugevalt miinusesse,võrreldes poe liha hinnaga.Aga ega ma nurise ,hobi maksab!Mehed makske oma turismijahist saadud tuludelt riigimaksud ausalt ära ja vaadake palju siis kasumisse jääte.Minumeelest need seaduse muudatused tehaksegi nende "teerulli" meeste tegude seadustamiseks,et kellegil lihtsalt kobisemist poleks.Ma küll ei viitsi hobi pärast mingit turismimajandamist,või "lihafarmi" püsti ajama hakata.Liiati puuduvad meil näiteks hirved ,mille trohfee eest võib kuuldavasti 80000 küsida ja karu luba trehvab ka üle mitmete aastate saama.Ma tahaks lihtsalt hobi korras jahti pidada ja olen selle eest nõus maksma ka hinda mis on mõistuse piires.Samuti ei meeldi mul kellegiga kuskil maatüki pärast kraagelda.Ja ärge nüüd arvake ,et kui riik määrab enda maade eest mingi rendi ,siis eraomanikud ,olgu nad või naabri ,sugulased ,ei taha ka oma maade pealt kopikat teenida.Olgu ta või tuhat -paar ,abiks ikka ,nagu öeldakse! :) Eks iga mees võib mõttes kokku rehkendada,palju hektareid ta suudaks enda ja sõprade maadest kokku saada ,kus rendivabalt võiks toimetada.
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Selline jutuke nüüd lehes siis :evil: http://www.postimees.ee/?id=259985
Vastsapool kasutab ära iga võimalust, et avalikku arvamust enda kasuks kallutada. Meid tahetakse vägisi näidata mingite ennasttäis ülbikutena, kes kannatajatest maaomanike kulul head elu naudivad, ise selleks midagi kulutamatta. Vägisi üritatakse luua arvamust, et maaomanikul pole mingit võimalust ise jahimeheks saada. Kuskilt ei loe välja, et paljud jahimehed on ise ka maa- ja metsaomanikud, paljud tegelevad ka põllumajandusega.
Samuti ei ole kuskil välja toodud, kui suure osa maa- ja metsaomanike arvamust Erametsaliit siis esindab? Olen ka ise maaomanik, vanematel ja sugulastel on maad, samuti tuttavatel ja sõpradel. Ometi ei tea ma kedagi, kes teaks kedagi, kelle käest oleks küsitud volitusi uue seaduse loomise juures ennast esindada :!:
Meil on ju Tallinnas EJS-is mitmeid tähtsaid ametimehi ja -naisi, kes peaks igal võimalusel ka meie huvide eest seisma. Miks ei ole siis ajakirjandusest lugeda vastulauseid sellistele jutukestele, kus laiemale avalikkusele ka meie seisukohti ja arvamusi tutvustataks :?:
Kuna mulle tundub, et meie suured juhid sääl pääliinas ei tegele piisavalt aktiivselt meie huvide kaitsel, teen foorumirahvale ettepaneku omalt poolt pisut seda teemat torkida.
Mis arvate, kui üheskoos oma seisukohti selgitav pöördumine kokku panna ja üritada seda igale poole läkitada, et ka meie arvamus asjast laiemale üldsusele teatavaks saaks?
Kasutaja avatar
-Ivar-
Postitusi: 204
Liitunud: L Aug 16, 2008 9:10 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas -Ivar- »

Paljudest eespool olevatest vastustest käib läbi, et eks paari aastaga loksub asi paika. :M Aga selle paari aasta jooksul saab palju sit*a kokku keerata, mida hiljem võib olla väga raske taastada. Võtke kas või lennukilt vaktsineerimine, paari aastag lõi rebase ja kähriku arvukuse lakke.
Ps. Kui iga maaomanik võib volitada suvalise inimese oma maal siga laskma siis kuidas hakkab pihta kontroll raha üle mis hakkab selles äris liikuma?
Meie idanaabritel on selle kohta väljend "мы хотели как лучше,но получилос как всегда"
Kellapoiss
Postitusi: 149
Liitunud: K Nov 01, 2006 5:05 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Kellapoiss »

Ivar-kus Sa seda raha liikumas näed?Ära muretse,selle jaoks on riik ju ametimehed mõelnud.
frukt
Postitusi: 164
Liitunud: N Jaan 11, 2007 9:34 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas frukt »

jah meil üks ärikas, kes juba aastaid metsa kokku ostnud ütles otse, aastaid on selle seaduse nimel määritud ja ega ta enam tulemata jää, ta paar aastat tagasi hakkas selle tarvis juba jahimajakest koos muu krempliga ehitama ja kui keegi ütleb et ära vingu ,ostnud ka, siis niipalju et ka viimaste riigimaade müügi ajal tulid suured ninad kokku ja jagasid ära kes kust ostab et ei oleks omavahelist kemplust ja tavainimese suretasid lihtsalt välja kuna antud vennal metsamaad mitmed tuhanded hektarid ja tal omal ärihuvid mängus siis uue seaduse kohaselt peab vist kadunud vanataadi kombel peenema vindi ostma ja sala panema sry see ainult mu arvamus ja meie kandi kohta aga uus seadusekava mida nädal tagasi mulle näidati krutib vererõhu lakke :V :VS
Kasutaja avatar
-Ivar-
Postitusi: 204
Liitunud: L Aug 16, 2008 9:10 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas -Ivar- »

Kellapoiss kirjutas:Ivar-kus Sa seda raha liikumas näed?Ära muretse,selle jaoks on riik ju ametimehed mõelnud.

Mina volitan sind kui sõpra siga laskma aga raha annad otse pärast mulle peo peale. Nii ei näegi raha liikumas. :lol:

Samas tekkib võimalus,et kui sama maa peal majandavad nii jahiselts kui mingid volitatud isiskud siis näiteks salaküti elu läheb lihtsamaks. Vaevalt et jahimehed teavad iga maatüki omanikku. Näed metsas mingit võõrast püssiga meest lähed küsid, kes oled mis teed siin. Tema näitab sulle volitust mingi allkirjaga ja mingi nimega (omanik kes elab välismaal) mis kehtib mingi kinnistu kohta aga kuidas sa seda kontrollid . Praegu oma seltsi mehi teatakse ja iga võõras tegija hakkab kohe silma.

Kui peaks juhtuma et jaht ei olegi väga tulus äri siis saabub varsti aeg kui maaomanikud hakkavad riigilt veel paluma et tegelikult tuleks jahindus vabastada ka maksudest (sama teema mis praegu aktuaalne metsa müügi tulude kohalt).
Olen paljude vanemate meeste käest kuulnud kui paha oli see vene süsteem 5 põtra riigile (Kui õieti mäletan) üks omale. Varsti hakkab tunduma, et isegi see oli normaalne.

Ma ei saa seadusest aru seda, et juhul kui siga ei ole enam suuruluk siis kes ja kuidas sigade kahju kompenseerib. Kui väikeulukit(siga) võib lasta iga maaomanik kas nad siis vastutavad ka naabrite kinnistute ees ? Näiteks kui mina oma maa peal lasen normi ära aga naabrimees ei pea jahti ja jahiseltsiga kasutuses (loe rahasummas) kokkuleppele ei saa. Siis peaks ju tema olema vastutav ümberringi asetsevate kinnistute ees. Ja kui mina olen normi täitnud siis mina ei peaks mingeid kahjusid kandma.
Samas ei saa ma lubade jagamisest aru kuidas see toimima hakkab. Näiteks kui praegu on jahipiirkonna peale näiteks 15 kitse luba, kuida sa seda jagad nende sadade kinnistu omanike vahel. Kas seal läheb ka siis enampakkumiseks.
Praegu on load antud seltsile ja selts otsustab kuidas toimub jagamine.
Viimati muutis -Ivar-, R Mai 07, 2010 7:48 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kellapoiss
Postitusi: 149
Liitunud: K Nov 01, 2006 5:05 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Kellapoiss »

Liikugu need rahad kuidas tahavad.Mina siin tonti ei näe.Minu vana ema ütleb ikka ,et esimesena hakkab karjuma see,kes peeretas.Asi peab ju ükskord paika saama.Vähegi aktiivsem metsa-ja maaomanik on pidanud end kordades lollina tundma.Ja abi polnud ja pole praegugi veel kuskilt loota.Miks maksta maamaksu,kui sul pole lootust oma maalt tulu saada.Kus siin jätkusuutlikkus on?
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Mart »

baddmann kirjutas:Kardame, et äkki meil polegi õigus ja efektiivsem majandamine võimaldaks ka kasumlikkust, või mis ?
BM


Mis hea pärast siis RMK jahinduse poole kokku tõmbas? :M Milleks ärgitada inimesi ja lubada neile pudrumägesi. Kasumlikkus tekib ainult siis, kui ulukite arvukus lasta üle optimaalse st siis tegeleda ulukite kasvatamisega.

Vt manuses RMK 2009 aastaaruandest Jahimajandus:

majandatav jahimaa 161 160 hektarit
kulutused hektari kohta 4 krooni
teenitud tulu 11 120 000 krooni

see teeb 69 krooni tulu hektari kohta - 4 krooni kulu = 65 krooni

Nii et näiteks omades 35 hektarit maad on võimalik teenida 2275 krooni. Ainult keegi pole kusagil arvestanud tööjõukulu. Kui ikka läheb ränga raha teenimiseks, siis peab ikka enda panustatud aega ka kulu poole peale arvestama. Minimaalselt üks kuu 21 tööpäeva ( põdra ja seajahi päevad ) Alates siit läheb see ettevõtmine kahjumisse ehk siit algabki hobi.
Manused
majandusaasta aruanne 2009.pdf
(3.22 MiB) Allalaaditud 249 korda
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas kakuke »

65kr/ha, poleks uskunudki, et see nr nii kena võib olla (peaaaegu maamaksu saab tagasi). :M
Kui maaomanik tegeleb jahinduse majandamisega muude asjade kõrvalt, siis ei pruugi need numbrid nii dramaatilised olla. Ja kas RMK ise vabatahtlikult olekski kokku seda poolt tõmmanud, kui poleks poliitiliselt teisti otsustatud?
See on minu silmis tegelikult umbes sama küsimus, et kas tasub omale majanduslikult kodus moona laadida. Ühed väidavad nii (oma aeg töö ja vaev, mis tund maksab jne), teised naa, aga ise ikkagi laen. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Mart »

Oh, unustasin kõik vajamineva varustuse, et üldse jahti pidada, kui seda ise teha. Nii et mitukümmend aastat läheb enne kui ihaldatud maale jõuda.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas kakuke »

Võimalik, et mõni avastab endale töö, mis võib ka meeldivaks hobiks kujuneda või vastupidi, lisaks hobile saab ka töö? Jah unustasin, et panna kokku padrun, mille omahind mulle on näiteks 5kr/tk, tuli mul soetada selleks laadimisvarustust ca 11 tuh kr eest. :D
Tegelikult tahtsin öelda, et selliste näidete toomine võib olla libe tee, mis ei taga soovitud suunda. Alati võib millegi taga veel midagi olla, mida esmapilgul ei hooma.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Mart »

Ma ei saa ikka veel aru, et kes jahipiirkonda valdama hakkab. Tehke mulle puupeale ükskord selgeks. Kui jäävad praegused suured jahipiirkonnad, siis ei saa ju üksik maaomanik öelda, et ma siin enda maa peal korraldan jahindust, kahjustuste eest naabrite maade peal ei taha kuuldagi. Minu arusaama järgi antakse jahipidamisõigus ikka jahipiirkonna valdajale, ehks siis sina mees ei korralda seal oma maa peal mingit jahindust, kui sa pole selle suure jahipiirkonna kasutaja koosseisus. Kavandatavalt on kõigil maaomanikel "jah leping", mis lubab jahipiirkonna valdajal sinu kinnistul seadusega ettenähtud korras jahti pidada.
Reaalselt võtavad RMK ja paar-kolm suurt metsaomanikku ( firmat ) jahipiirkonna üle ja sina vennike jäädki rusikatega vastu rinda taguma. Jahipiirkonnad tehakse natuke väiksemaks, et kenasti selle 2/3 kätte saaks, kasutusõigus käes, siis renditakse jahimaa euroopa sakstele ( siiani ei saanud RMK seda teha selle, enim kohalikke jahimeestest maaomanikke, nõude pärast ) ja volaa, matsid said mis tahtsid. Kui seadus sellisel kujul kirja pannakse, siis ei tasu naiivne olla ja arvata, et seda võimalust ära ei kasutata.
Vasta