Mõtteainet võiks anda meetod kuidas püsside ja meeste headust omal ajal hinnati....aga ka argentiina karikas võideti. Allikaks siin on E. Laasi (????....oletan et autori täisnimi on Eevald-Henrich Laasi, EW sõjaväe kapten)Laskuri käsiraamat (Tln. PedagoogilineKirjandus.1948). Edaspidi E. Laasit tsiteerides kasutan kursiivi.
Kas püssil ja püssil on vahe?
Püss, mille pinnatihedus on 25, annab 300m laskmisel märgil nr.3 (????? ilmselt mõeldakse siin märklehte kus kümne diameeter 5cm, iga järgmine joon 2,5 cm kaugemal) 3x20 lasuga parima laskuri käes mitte palju üle 430 silma. Sama laskuri käes püss pinnatihedusega 40 võib anda 495 silma ümber.
Milline on hea püss?
Kõlblikuks võistluspüssiks loetakse püssi, mille pinnatihedus pole alla 40.
Täiskaliibrilisi püsse, mille pinnatihedus on 100 , leidub väga harva ja sedagi ainult vabapüsside hulgas. (Eelnevast konteksist tulenevalt mõtleb siin Laasi vabapüssi all Eesti Arsenali püsse)
Kas mees väärib püssi?
Tundes oma püssi väärtust – pinnatihedust, saab laskur määrata kindlaks oma võimed. Kui näiteks suudab saavutada püssiga, mille pinnatihedus on 40, lamades asendis 20 lasuga 172 silma, siis peaks ta olema võimeline saavutama põlvelt 163-170 silma ja püsti käelt 151-153 silma, kogusummas 3x20 lasuga 480-495 silma. Siin kontekstist tulenevalt distants on 300m ja märkleht nr.3
Mis on siis pinnatihedus?
Pinnatihedus leitakse laskekauguse 100m jagamisel keskmise hajumisraadiusega. Näiteks püss, mis annab 100meetril kümne lasuga keskmise hajumisraadiuse 2,5 sm, omab pinnatihedust 100:2,5=40.
Selgituseks et pinnatiheduse testlaskmine teostatakse toelt/laskepukilt 100m distantsilt ja optimaalne/soovitatav laskude arv on 10, kuigi laskude arv võib olla nii suurem kui väiksem
Mis on keskmine hajumisraadius?
Keskmise hajumisraadiuse leiame, kui mõõdame kõikide tabamuste kaugused tabamiskeskmest. , saadud arvud liidame ja jagame tabamuste arvuga.
( tabamiskese siin on.matemaatiline külvi kese, leitud koordinaatteljestiku või ühendatud/jagatud mõtteliste telgede meetodil....usun et seda pole vaja lahti seletada....või muidu... sry.... ma ei tea kuidas te oma püssi/optikat üleüldse sisse saate lasta)
Kuidas võideti Argentiina karikas?
Pärast Helsingis 1937.a. Peetud maailmameistri-võistlusi laskmises, kus Eesti meeskond sõjapüssist laskmises tuli “ainult”III kohale, püstitati Eesti laskuritele tollekordse laskesportliku analüüsi tulemusena järgmised nõuded:
Saavutada sõjapüssist lamades laskmisel selline tulemus, millist on võimalik saavutada laskmisel laskepukilt, so.tulemus peab olema maksimaalne, mida antud püssist on võimalik saavutada.
Põlvelt laskmisel tulemus peab olema umbkaudu võrdne lamades asendis saavutatud tulemusega.
Püsti käelt laskmisel saavutada tulemus, mis oleks lamades laskmisel saavutatuga vahekorras vähemalt nagu 8:9.
Lõpetuseks:
Igaüks meist võib suht lihtsalt teada saada oma püssi/padruni võimekuse.
Kui teie püss/padun laseb laskepukilt 100 meetrilt 10 lasku tikutopsi (5cm ringi sisse) siis 100m vss siga käelt lastes (kus10 diameeter on 10 cm) 5 lasku lastes vähem kui 50 silma…...on see teie mitte püssi/padruni viga.

Lähtuvalt eelöeldust mina veel oma püssi/padrunit ei vääri

Kuidas on lugu teiega?
