Laikad

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas hundikütt »

GC,ei ma ei pea seda normaalseks,et laikad põrsaid murravad,kuid pean kahjuks tunnistama,et ka minu koer vahest külge läinud.Aga ise pead metsas kiire poiss olema,et suudaks asja korralikult lahendada.Ja on ju olemas selline asi nagu Astro.Ja enamus saagist purevad ära just kasvatamatud koerad ,keda ei ole keelatud tabatud looma lõhkuda.Vähemasti meil see nii.
Teiseks ,sead ju ei põgene koera eest ,vaid tõrjuvad koera,seni kuni neil pole aimu inimese kohalolust.Ei ole vahet,on siis suur kult või põrsapunt.Kui loomad põgeneda tahavad ,siis ei hoia neid kinni ükski vägi ja siis tavaliselt ka see põrsas kinni võetakse.Muidugi mitme laikaga olukord võib olla teine aga ise käin ühega ja tähelepanek just selline.
Uudishimu rahuldamiseks siis,et palju pole aga paari hundi hinged on minu kaelapeal ikka küll.
Ja nagu Kakuke targalt mainis,et kui seltskond sellise olukorraga rahul ,siis ju kõik OK.
Häid pühi.
pajero
Postitusi: 83
Liitunud: K Aug 01, 2007 8:18 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas pajero »

kui koertel sigadega otsest kontakti ei ole ja neid puruks ei näri sõltub minuarust kõik sea psüühikast,kas ta võtab kaitse positsiooni või põgeneb.omal 2 koera üks läänekas teine vene eurooplane ja kumbki ei murra,hoiavad distantsi ja lastud 50-50 (ise ja küttiliin) .ja ei tähenda kas on ees põrsas või suur kult.
pajero
Postitusi: 83
Liitunud: K Aug 01, 2007 8:18 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas pajero »

unustasin lisada, et ka maastik suurelt loeb
jyri

Re: Laikad

Postitus Postitas jyri »

Pajeroga 100% nõus.Lisaks vaid,et põrsas võetakse kinni(torkamiskõlblik) ja puretakse ainult lagedal maastikul ja nimelt põgenevat.Võsas,kõrges rohus,viljas,paksus lumes jne. vähemasti tark koer "mütsiga lõõma" ei lähe.Samuti,kui isegi väike põrsas hakkab koera ründama,siis eelistab kutsa ikka haukudes abi kutsuda,kas siis teisi koeri või jahimeest.Seda mitte ainult minu kogemustest.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas rajaleidja »

jyri kirjutas:Pajeroga 100% nõus.Lisaks vaid,et põrsas võetakse kinni(torkamiskõlblik) ja puretakse ainult lagedal maastikul ja nimelt põgenevat.Võsas,kõrges rohus,viljas,paksus lumes jne. vähemasti tark koer "mütsiga lõõma" ei lähe.Samuti,kui isegi väike põrsas hakkab koera ründama,siis eelistab kutsa ikka haukudes abi kutsuda,kas siis teisi koeri või jahimeest.Seda mitte ainult minu kogemustest.

Jyriga siinkohal nõus. Aastad on näidanud, et üldiselt nii ongi. Eelmine hooaeg panin ülesse ka ühe vide, mille metsas tegin. Põrsas ronis kuuse alla, ründas koeri aegajalt ja selle aja jooksul, mis minul koerteni jõudmine aega võttsi(20 min kindlasti), koerad seaga kontakti ei läinud. Alles siis, kui mind nägid.
Mis puudutab seda, et praeguse lumega koertel suur eelis sigade ees...Nohh ma ei tea. Minu kogemused näitavad muud. Selleks, et siga lukku panna, peab koer seale kõrvale või ette minema. Praeguses lumes nad seda aga ei taha väga teha. Teadagi miks. Oma koerad on kolm viimast nädalavahetust järjest kihva saanud. Aga tundub, et nad on ka targemaks saanud ja hoiavad rohkem eemale. Vigastused väga minimaalsed olnud. Viimane nädalavahetus võeti kult ette. Astro pealt selgelt näha, et ega paigal seaga eriti ei möllata. Siga läheb ees, koer järgi. Ja kui seal kopa ette viskab ja läheb hüpetega ees minema, siis koer võib ainult unistada, et sea kätte saab. Eelmine aasta vaatasin, kuidas hõreda männiku all põrsas läheb, koer sörgib järgi ja klähvib. Hetk hiljem tuleb koer ja põrsas koeral järgi. Siis keerati jälle ots ümber ja siga ees, koer järgi. Lõpuks sai põrsal kõrini, keeras otsa ümber ja lõi hambad koerale koonu kinni :lol: Pole mina enne sellist asja näinud :P Ega siis muud üle jäänudki, kui võtta koeral ja põrsal turjast kinni ja nad üksteisest lahutada.
Koertel tekib eelis siis, kui lumele tekib tugevam koorik, mis koera kannab, aga siga ei kanna.
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas hundikütt »

Ühinen täiesti Rajaleidja arvamusega.Igal juhul sellise lumega eelised sigade poolel.Kui inimest ei haista,istub tihnikus ja kui vaja minna ,siis läheb ja koer sumabki järgi.Muidugi sellise pehme ja vaikse lumega ka omal lihtne ligi saada,kui muidugi suudad sinnamaale roomata.
GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas GC »

Andrus Michelis kirjutas:Laikad, ehk püstkõrvad on peatavad koerad, nad ongi ühe mehe koerad, võtavad looma kinni ja koeraomanik saab saagi. Meil aga miski pärast tahetakse, et püstkõrvad, ehk laikad oleks ajavad koerad. Ajavad koerad on enamasti lontkõrvad. Kui tahetakse nn "kollektiivjahti" siis tuleks muretseda ajavad koerad ja laikad seda ei ole. Mis muidugi ei tähenda, et neid mingi mööndusega "ajuks" kasutada ei saa.


Mis peatamisest käib jutt?
Laikad on universaalsed koerad, kes on abiks karuslooma (nii maal kui puus), ilvese, sea, põdra,... jahil, ka linnu toovad veest välja.
Jah, laikad on ühemehekoerad, aga mismoodi peatab ta näiteks ilves või põdra... jälitab (AJAB) teda niikaua kui loom väsib või tüdineb lihtsalt jooksmisest. Kui on tark koer, siis põtra ta ei ajagi jooksma.
Meil siin miskipärast mõned tahavad laikast luua ühemeheseakoera!
koos koeraga
KIGE
Postitusi: 40
Liitunud: L Juul 26, 2008 12:16 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas KIGE »

jyri kirjutas:Ega sa KIGE äkki hiidlane pole.Teil üks koht,Kotsari nimeks,kus just nagu kirjutad-ei lähe siga välja,ja kõik.
Vollifedjale-terjeri kohta ei tea,aga laikale saab küll õpetada "kuulekust",nagu lambakoerale või "püssikoerale"(v.k.podruzeinaja sobaka).Ainult et siis laika polegi enam laika :P
Häid Jõulupühi!

Ei ole hiidlane, saarlane olen. Meil jaht käib poolsaarte peal ja mereääres meil kadakast puudus juba ei tule :D .
Kui koer haugub ja püss paugub - siis otsige mind metsast!
jyri

Re: Laikad

Postitus Postitas jyri »

GC kirjutas: aga mismoodi peatab ta näiteks ilves või põdra... jälitab (AJAB) teda niikaua kui loom väsib või tüdineb lihtsalt jooksmisest. .

Kogu minu lugupidamisest ja armastusest laikadesse ei julge isegi oletada,et nad suudavad põdra jooksmisel väsitada.Eriti näiteks praeguse lumega.Ju siis ikka vähe tunnen neid ja vastavat kirjandust ei loe piisavalt.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas rajaleidja »

GC kirjutas:Jah, laikad on ühemehekoerad, aga mismoodi peatab ta näiteks ilves või põdra... jälitab (AJAB) teda niikaua kui loom väsib või tüdineb lihtsalt jooksmisest. Kui on tark koer, siis põtra ta ei ajagi jooksma.

Ah et ajab niikaua, kui põder ära väsib :M :M :M Noo jahh. Ja ma saan aru, et nii teevad siis lollid laikad :?: Sest kui koer on tark, siis ta ei ajagi ju põtra jooksma. Kas tark koer hiilib lihtsalt väsinud põdrale ligi siis? Või siis ei puutugi üldse põtra, sest väsitamine võtab kuradima kaua aega :?:
GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas GC »

Jyri, põdrajaht lõppes 15.detsember!
Aga püüa ette kujutada põtra, kes jookseb näiteks 4 tundi järjest või hästi treeninud koera.
Mina panen panuse koerale.
koos koeraga
jyri

Re: Laikad

Postitus Postitas jyri »

GC kirjutas:Jyri, põdrajaht lõppes 15.detsember!
Aga püüa ette kujutada põtra, kes jookseb näiteks 4 tundi järjest või hästi treeninud koera.
Mina panen panuse koerale.

Eestis lõppes.Venemaal alles algas hiljuti.Ainsaks koeraks,kes jaksab joosta 4+ tundi järjest on Husky ja tema lähisugulased.Kogu minu ettekujutusvõimega ei suuda näha,kuidas laika jaksab põdrale jooksmises ära teha.
Aga Rajaleidja ju ütles,sina ise kah,et pikalt ajab põtra loll laika, a selles mina päri.Just selliste lollakate "laikade" pärast ei tahetagi neid koeri näha paljudes jahtkondades,sest "laikad ajavad loomad minema".Paraku ka minu seltsis.
GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas GC »

rajaleidja kirjutas:
GC kirjutas:Jah, laikad on ühemehekoerad, aga mismoodi peatab ta näiteks ilves või põdra... jälitab (AJAB) teda niikaua kui loom väsib või tüdineb lihtsalt jooksmisest. Kui on tark koer, siis põtra ta ei ajagi jooksma.

Ah et ajab niikaua, kui põder ära väsib :M :M :M Noo jahh. Ja ma saan aru, et nii teevad siis lollid laikad :?: Sest kui koer on tark, siis ta ei ajagi ju põtra jooksma. Kas tark koer hiilib lihtsalt väsinud põdrale ligi siis? Või siis ei puutugi üldse põtra, sest väsitamine võtab kuradima kaua aega :?:

Ilgute! Püüan rahulikuks jääda!
Jutt käis ka ilvesest, kes pole teadagi mingi jooksumees.
Aga põtrade kohta olen kuulnud, et need peavad aeg ajalt mäletsema, mida joostes pagana raske teha on... ja küllap see nii on, sest varem või hiljem põder koera ees ikka seisma jääb.
Põtrade mäletsemise vajadust pidid ära kasutama ka hundid.
Ja selle jooksma mitte ajamise all pidasin silmas koeri, kes põdra üles leidmisel hoiavad temaga sellist distantsi, mis loomale ohtu ei kujuta ja põgenema ei sunni. Lihtsalt oma tähelepanekutest.
Kahju, et siin ikka ja jälle ärapanemiseks läheb!
koos koeraga
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas rajaleidja »

GC kirjutas:Ilgute! Püüan rahulikuks jääda!
Jutt käis ka ilvesest, kes pole teadagi mingi jooksumees.
Aga põtrade kohta olen kuulnud, et need peavad aeg ajalt mäletsema, mida joostes pagana raske teha on... ja küllap see nii on, sest varem või hiljem põder koera ees ikka seisma jääb.
Põtrade mäletsemise vajadust pidid ära kasutama ka hundid.
Ja selle jooksma mitte ajamise all pidasin silmas koeri, kes põdra üles leidmisel hoiavad temaga sellist distantsi, mis loomale ohtu ei kujuta ja põgenema ei sunni. Lihtsalt oma tähelepanekutest.
Kahju, et siin ikka ja jälle ärapanemiseks läheb!

Ma ei räägigi ilvesest vaid põdrast. Mida sa mõtled selle ohutu distantsi hoidmise all? Kas koer hiilib siis vaikselt niikaugel, et põder teda ei märka või haugub niipalju kaugelt, et põder ei kuule seda? Ma ei ilgu vaid tahaks teada. Kui pikk on see distants ja mida see koer siis teeb?
Minu teada on laikade tööpõhimõte see, et uluki leides hauguvad teda, tiirutavad ümber uluki, tõmmates sellega looma tähelepanu endale. Ja kui loom püüab põgeneda, siis naksatakse, sundides sellega uluk uuesti kaitse positsioonile.
matu1
Postitusi: 53
Liitunud: P Okt 09, 2005 1:46 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas matu1 »

Ei lähe võib olla teemasse küll aga ise omades norrakat võin oma kogemustest öelda et kui loom ikka ette võetakse siis aetakse teda ala 24 tundi. Ja kui juhtub kütiliinist läbi minema ning loom laskmata jääb tuleb koera pool ööd alati taga ajada.Norrakas on juba selline ja ega tal metsas aktiivsusest puudust ei ole ,lööb loomad väga hästi liikuma ja jalast näksavad püstkõrvalised kõik nii ongi võimalik looma liikumist pidurdada .Pigem olen näinud süüd küttides,kes räägib telefoniga kes suitsetab jne, tulevad peaegu liinini ja siis tagasi ning õnnestubki koeramehel jälle uluk surmata. Ja veel olen enda koera puhul seda täheldanud et loomi kiirelt ja pikalt taga ajades ei haugu eriti,kas püüab vähem energiat kulutada või ei tea milles viga . Sellepärast on ka küttidel vaja rohkem silmad lahti hoida.Õnneks on tänapäeval gps-id ja koerte tegemistet selge ülevaade Lihtsalt tahan öelda ,et mõistvamat suhtmist koerameestesse.Nüüd on paar aastat talve olnud ja lalin taevani :lol:
Vasta