Kitsed pole küll veel nõrkenud ,vaid suht heas toitumuses.Lumi teeb vaid liikumise raskeks,muidugi ka magamise.Hiljuti sai auto alla jäänud kits lahatud,see oli alles üsna rasva täis.Aga liikumine vaevaline ja loomad palju teedel ja jäävad auto alla.Ja loomulikult väga õige tähelepanek,hundid ilvesed saavad ikka väga kergelt kitse kätte.Ele saaniga hundi luuret tehes avastasime ,et kolm hunti olid ühe ööga maha murdnud neli kitse ja täna öösel veel ühe.Muidugi võis ka rohkem olla kuna ei saanud ju mõõda jälgi järel käia. Arvan,et kurnatusest surema hakkavad alles kuu -pooleteise pärast,kui on veel hundist ilvesest järele jäänud. Minuarust praegu kõige suurem oht kitsedele on hunt-ilves ja maanteed,kuna loomad liiguvad seal kus kergem ja autojuht juba ei halasta.
Tegin täna suuskadel rebasejahti. Märksain üht rebast miskit nosimas ja proovisin lähemale hiilida. Kaks sammu enne toeks olevat oksa tõstis pea ja pühkis. Mida siis see Saaremaa rebusk sõi? Metssea põrsast. Suudavad juba põrsa maha murda. Kui emis paneb ees hüpetega minema, siis pole rada sees ja rebuskid võitjad.
Metslane kirjutas:Tegin täna suuskadel rebasejahti. Märksain üht rebast miskit nosimas ja proovisin lähemale hiilida. Kaks sammu enne toeks olevat oksa tõstis pea ja pühkis. Mida siis see Saaremaa rebusk sõi? Metssea põrsast. Suudavad juba põrsa maha murda. Kui emis paneb ees hüpetega minema, siis pole rada sees ja rebuskid võitjad.
Normaalne põrsas peaks praegu ca30-40 kg olema.Seda rebast ma tahaks küll näha, kes sellise sea maha murrab
Laupäev vara hommikul töölt tulles siis seline pilt. Kits magas teeservas ja ei teinud autost väljagi. Tõstis ainult pea. Pilt tehtud ca 4 meetripealt.
Metslane kirjutas:Tegin täna suuskadel rebasejahti. Märksain üht rebast miskit nosimas ja proovisin lähemale hiilida. Kaks sammu enne toeks olevat oksa tõstis pea ja pühkis. Mida siis see Saaremaa rebusk sõi? Metssea põrsast. Suudavad juba põrsa maha murda. Kui emis paneb ees hüpetega minema, siis pole rada sees ja rebuskid võitjad.
Normaalne põrsas peaks praegu ca30-40 kg olema.Seda rebast ma tahaks küll näha, kes sellise sea maha murrab
Selline oleks klassikalise variandi puhul põrsaste kaal täna. Kuna metssigade sigimine ajaliselt on täiesti suvaline, siis võib väga erinevaid põrsaid kohata. Oktoobris olid mõned põrsad just-just triipusid kaotamas .
Lisaks lume paksus ja koorik, mis rebast kannab. Foorumis oli just video, kus sead ei suutnud 100 meetritki joosta. Seal olidki lageda peal kõvasti tuhnitud ja metsa ääres põrsa korjus.
See,et sead ei liigu ei tähenda,et nad massiliselt surevad metsas.Maa on pehme,süüa on ja elavad väga eduliselt talve üle. Ja kui neid üldse ei harvenda, tekkib olukord kus kevadel tuleb ise kõblade ja rehadega talunike maid harima hakata.Südametunnistusega pole siin midagi pistmist.
Taaw kirjutas:Mets loomadel on elu ikka praegult väga raske aga minu jaoks kõige arusaamatum see et on " toredaid jahimehi " kes peavad sea jahti. Aga eks nende sõnavarast puudu ka sõna südametunnistus.
Ja miks sa arvad, et kui sinul on seal näiteks 50-60cm lund, siis nii on üle Eesti? Lumeolud piirkonniti väga erinevad. EMHI kaart annab miinimum lumekatte paksuseks 9cm ja maksimumiks 62cm. Muidugi ei anna see kaart kõige täpsemat ülevaadet. Kodukanti pakub kaart miski 50cm ja ühisjaht meil ka kinni. Eile tatsasin mööda oma krunti ringi ja kus tuisanud ei olnud, oli kohati lumekatte paksuseks ~30cm. 30cm lund normaalne talv, mitte ekstreemne. Ise vajusin läbi lume maksimum 5cm. Kes teab, palju siga praegu peale paari sula nüüd läbi vajub? Lumi juba niipalju tihe, et peaks siga suht hästi kandma ja maa alt sula. Nädalavahetusel üritati ühte söödakohta üle põllu teed sisse lükata. Ei tulnud välja. Maa nii pehme, et traktor vajub maasse lihtsalt. Ma arvan, et see kerge sula tegi sigade elu vähe lihtsamaks. Kitse elu aga tunduvalt keerulisemaks.
No ärge nüüd selle halamisega hulluks ka minge. See video oli siis kui väljas huba lumi. Ei tea kuis mujal, aga siin vähemalt lumi kokku vajunud ja koorik peal, mis põrsast edukalt kannab. Ise ütleks, et põrsal lume peal üksi hoopis lihtsam liikuda, kui suure sea vagu pidi lasta. Söödast nad suurt ei hooli, metsast lume alt kõik kättesaadav, kuna maa pole külmunud. Rajasüsteemid ees, liiklus üldiselt käib neid pidi ja häda pole midagi.
NB! Kirjutajaks siis Taaw'i jaoks "tore jahimees" , kes peab ka hetkel sigadele jahti.
Metslane kirjutas:Lisaks lume paksus ja koorik, mis rebast kannab. Foorumis oli just video, kus sead ei suutnud 100 meetritki joosta. Seal olidki lageda peal kõvasti tuhnitud ja metsa ääres põrsa korjus.
laupäeval olid mehed näinud, et põrssad lasid kah koorikut pidi ...
Nädalavahetusel kandis koorik kitsesi peal senikaua kui rahulikult kõndisid, nii kui liikumine läks hüpetele, vajusid läbi. Eks raskemaks neil aina läheb. Söödakohtatesse lükatuid teid pidi naudivad kerget liikumist nii kitsed kui sead ja pehme pinnase pöörasid sead kohe teistpidi, nüüd sõida kui mööda küntud põldu. Sigadel söögikohast lähevad nn magistraalid magamiskohtadeni ja tagasi, ega uusi radu teha ei taheta.
Sai ka üle pika aja siga ära nähtud.Mis kõige kummalisem, et 120 kg kaaluv loom tuli mööda lund nagu asfaldil ,ise proovisin järgi minna, siis munadeni sees ja kadus igasugune isu edasi minna .