Laikad

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tony »

Mu daamid ja härrad, teen ettepaneku teemas püsida. Näiteks mu sõbral Saksamaal kleine münsterlander ja karmikas taks, mõlemad koerad super head tööd teevad ja kuulekus 10 palli aga mis see siia puutub?
Ja ikkagi mis koerad sul valaskalakene omal on?
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas hundikütt »

Minuarust on normaalselt töötav laika,kes otsib ja leiab looma,peab kinni kuni kütt on kohale jõudnud ja saagi juures ei lõhujahimeestel ***** ära(teistest koertest ma ei räägi).Ülejäänud oskused on juba pluss poole peal. :D
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tony »

Aastaid 5-6 tagasi sai käidud Lätis Eesti meistrivõistlustel. Koer töötas oma aja täis ja kohtunikud andsid käsu koer (vene-eurooplane) ära kutsuda. Lasin siis ühe vile, ei midagi, veel ühe ja koer tuli jala juurde. Kohtunikel olid silmad :shock: , muud ei osanud teha kui aplodeerida. Laikal oli vanust mingi 2 aastat. Täna samas situatsioonis näitab mulle keskmist näppu ja töötab edasi. Niipalju siis kuulekusest. Muuseas olen oma koertele "karjajuht" ja tavaoludes kuulavad sõna väga hästi.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas kakuke »

tony kirjutas:Aastaid 5-6 tagasi sai käidud Lätis Eesti meistrivõistlustel. Koer töötas oma aja täis ja kohtunikud andsid käsu koer (vene-eurooplane) ära kutsuda. Lasin siis ühe vile, ei midagi, veel ühe ja koer tuli jala juurde. Kohtunikel olid silmad :shock: , muud ei osanud teha kui aplodeerida. Laikal oli vanust mingi 2 aastat. Täna samas situatsioonis näitab mulle keskmist näppu ja töötab edasi. Niipalju siis kuulekusest. Muuseas olen oma koertele "karjajuht" ja tavaoludes kuulavad sõna väga hästi.

Nii huvi pärast uurin, et kas oled tegelenud/tegeled selle koeraga ka kuulekuse teemal?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tony »

kakuke kirjutas:
tony kirjutas:Aastaid 5-6 tagasi sai käidud Lätis Eesti meistrivõistlustel. Koer töötas oma aja täis ja kohtunikud andsid käsu koer (vene-eurooplane) ära kutsuda. Lasin siis ühe vile, ei midagi, veel ühe ja koer tuli jala juurde. Kohtunikel olid silmad :shock: , muud ei osanud teha kui aplodeerida. Laikal oli vanust mingi 2 aastat. Täna samas situatsioonis näitab mulle keskmist näppu ja töötab edasi. Niipalju siis kuulekusest. Muuseas olen oma koertele "karjajuht" ja tavaoludes kuulavad sõna väga hästi.

Nii huvi pärast uurin, et kas oled tegelenud/tegeled selle koeraga ka kuulekuse teemal?


Pidevalt tegelen sellega ehk siis proovin õpetada oma koertele kuulekust ja ei midagi muud. Ülejäänu jäägu tsirkuse jaoks (istumine, käpa andmine, sitsimine, trummi põristamine jne.)Metsas ikka jama küll kui koer ennast kätte ei anna ja ümber auto eest ära jookseb. Olen saanud koerad ka metsas valede ulukite pealt ära aga mitte alati. Ja nagu juba kirjutasin, mida vanemaks, seda rohkem oskavad mittekuulmise nägu teha.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas kakuke »

Eks seda ole naljakas vaadata jah, kui peremees jookseb metsas või siis ümber auto oma koeral peale jahti järel ja ei saa teist kätte. Kohe näha, kes on kes. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas andrus »

Aga mis selle mitte kuulmisega ette võtta??
LAupäeval ajasin koos peremehega 1.5h ühte norrakat taga ümber auto.
MUidu pidada peremees kassiga koera kätte saama.Ühel eelneval jahil sai teist taksiga ürritatud.

Minul oli küll vahepeal mõte,et kui oleks oma koer selline jätaks raisa metsa huntidele söögiks.
jahismurf
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas kakuke »

andrus kirjutas:Aga mis selle mitte kuulmisega ette võtta??
LAupäeval ajasin koos peremehega 1.5h ühte norrakat taga ümber auto.
MUidu pidada peremees kassiga koera kätte saama.Ühel eelneval jahil sai teist taksiga ürritatud.

Minul oli küll vahepeal mõte,et kui oleks oma koer selline jätaks raisa metsa huntidele söögiks.

Ma ei tea kas taksi ajumaht on suurem kui püstkõrvalise oma või mitte, aga enda taksi puhul aitas kuulekuskoolitus kohe kindlasti. Vahet pole mida temaga teed tegelikult, olgu see siis käsklus siia, ei, koht, istu, kõrval, sitsi või löö trummi, kogu asja iva on selles, et see mis peremees ütleb, see on ka seaduseks, olgu selleks siis autosse tulek või trummi löömine. Koer peab tegema seda, mida ütleb peremees. Ja koolitamine ongi selleks, et öelda koerale, mina olen sinu peremees ja minu käsk on sulle seaduseks.
Mulle hakkab tunduma, et koerte kuulekuskoolituse kartmine, nagu koer hiljem tööd ei teeks, on üks legendidest. Kui paljud siinsetest, kes omavad häid töötavaid koeri, on oma kunagisi koeri kuulekuskoolitusega üldse nn tukis keeranud? Sest kuulekuskoolitus ei tähenda seda, et koeraga vaid kuulekuse teemal tegeldakse, ka jahiga tuleb vähemalt samapalju, kui mitte rohkemgi paralleelselt tegeleda.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin:
Aga mis selle mitte kuulmisega ette võtta??
LAupäeval ajasin koos peremehega 1.5h ühte norrakat taga ümber auto

Siis mängisite ja lõbustasite ju seda norrakat usinalt. Tubli! Muud ei oska kosta. Ei ole küll miski suur spetsialist, kuid kui sa kutsud koera enda juurde, tema ennast kätte ei anna ja siis hakkad teda taga ajama, siis koer arvabki, et sa mängid temaga tagaajamist :lol: ja tema ei tohi ennast sulle kätte anda :lol: :lol: :lol:

Kui koer aga ilusti sinu juurde tuleb, siis anna maiust.
Minu oma kuulab ja annab ennast kätte kuni ei ole metsas värsket uluki jälge või värsket kassi jälge :lol: leidnud. Siis on kõrvakuulmine hetkega kadunud :oops:
ikka lõbusalt
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas hundikütt »

Omal seda muret ei ole aga tuttav teema.Arusaadav,kui koer haugub või jälitab looma,et ei kuuletu ja ära ei tule,aga et ära minnes end kätte ei anna :roll: Eks seal ongi selle elementaarse kuulekuse õpetamisega mööda pandud.Mida veel olen tähele pannud,need koerad pole metsas ka mingid tegijad.Hästi näitab kui koer sind juhina ei aktsepteeri see,kui metsas põit tühjendad ja iga kord juleb koer sinna ka jalga tõstma,peab oma lõhna peale jätma.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tony »

andrus kirjutas:Aga mis selle mitte kuulmisega ette võtta??
LAupäeval ajasin koos peremehega 1.5h ühte norrakat taga ümber auto.
MUidu pidada peremees kassiga koera kätte saama.Ühel eelneval jahil sai teist taksiga ürritatud.

Minul oli küll vahepeal mõte,et kui oleks oma koer selline jätaks raisa metsa huntidele söögiks.


Olen pannud koera pika nööri otsa ja siis teda enda juurde kutsunud (juhul kui noorena ei taha ennast kätte anda). Kui ei tule, siis tõmban algul nõrgalt, hiljem tugevamalt enda poole samas kogu aeg tede kutsudes. Vajadusel kasutanud piitsa ja präänikut aga kõikse paremini on mõjunud lihtne pai või silitus koos kiidusõnadega. Tavaliselt aitab mingist 10-15 minutist, et asi selgeks teha.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas kakuke »

Mulle õpetati, et kui piisavalt kiirelt koerale see pika nööri otsas juurdetulek ei jõua kohale, siis koheselt tõmmata tugava ropsakuga, nii et tal ebameeldiv mitte kuuletuda ja kui juurde saad, siis alati premeerida soovitud lõpptulemust. Ebameeldiv asi tuleb lõpuks enda kasuks positiivseks pöörata, et koerale halba maiku suhu ei jääks ja konflikti ei tekiks.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Laikad

Postitus Postitas jyri »

kakuke kirjutas:Mulle õpetati, et kui piisavalt kiirelt koerale see pika nööri otsas juurdetulek ei jõua kohale, siis koheselt tõmmata tugava ropsakuga, nii et tal ebameeldiv mitte kuuletuda ja kui juurde saad, siis alati premeerida soovitud lõpptulemust. Ebameeldiv asi tuleb lõpuks enda kasuks positiivseks pöörata, et koerale halba maiku suhu ei jääks ja konflikti ei tekiks.

Täpselt samamoodi,pika lõa otsas,saab kutsale selgeks teha,et kitsi taga ajada ei tohi.Algul provotseerida(sõita autoga kohta,kust koer neid märkab ja kitsed jooksma panna mingil moel) ja koheselt tõkestada.Piisab 2 kuni 3 korda,et laika asjast aru saaks.Kusjuures sellisel juhul võib temaga haavatud kitse otsida vabalt ja ka kitseliha sisse sööta.Tulemuseks,vähemalt minul olnud kõigi laikade puhul,on see,et nende poolt 100% murtud kitsed osutusid KÕIK vigasteks või haigeteks loomadeks.Täies jõus kitse ajavad ca.100m ja kõik.Tuttav karuslooma kütt õpetas nii oma laikale oravat mitte haukuma,ainult nugist.Koer sai ilusti ka sellisest nõudest aru (y) .
Lisaks teemasse veel kaks ülitähtsat asja-esiteks,ei tohi kunagi kutsuda koer oma juurde et karistada mingi eelneva "pättuse" eest :H .Koer saab aru nii, et teda nuheldi just sellepärast,et ta ligi tuli.Teine samast teemast-enne karistamist peab olema 100% kindel,et koer saab aru,mille eest teda karistatakse ja alles siis karistada.Kui nii-siis on edasi vastastikune armastus ja lugupidamine :A .
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas kraavik »

See keelatud tegevuse ebameeldivaks muutmine ja soovitud tegevuse meeldivaks muutmine on üks baastõde kindlasti, mis töötab. Vähemalt minu koera peal.
Küll aga on minus algaja koeraomanikuna tekitanud küsimusi see karistamise aspekt. Erialakirjandusest leiab väga palju juttu selle kohta, et koera füüsiliselt karistada ei tohi, sellega kaotad respekti ehk karjajuhi koha. Ise aga mõtlen, et looduses on karjajuhiks ikka tugevaim isend ja karjajuhi positisoon saavutatakse ning säilitatakse teistele hammastega kohta kätte näidates. Looduses paitsab toimivat ikkagi tugevama õigus. Mis teie arvate?

Enda koeral olen veel täheldanud sellist omadust, et talle mingit käsklust õpetades tekib tal justkui vastusurve. Õpetad ja õpetad, koer vaatab sulle lolli näoga otsa ning ei liiguta lillegi. Esimene loogiline järeldus - mina olen loll ja ei suuda ennast koerale arusaadavaks teha. Järgmisel päeval aga juhtub see, et õpetama asudes teeb koer laksust esimese käskluse peale seda, mida talle õpetati. Justkui oleks eelmisel päeval olnud mingi trots, mis ööga on ära lahtunud :) Ta mul emane kah, sellisest jonnimisest võib täitsa aru saada :D
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas kakuke »

Jyri poolt on see väga õige märkus, et kui koer mingi jamaga hakkama saanud või pole juurde tulnud ja ikka lõpuks juurde tuleb ja teda siis karistada, siis tema mälu on lühem, kui inimese oma ja seoseid loob teist moodi. Tema meelest saab siis ta tõesti karistada selle eest, et juurde tuli ja loob sedapidi seosed enda jaoks (juurde tulemine paha, selle eest saab karistada). Kuldreegel on see, et soovitud käitumist alati premeeritakse, ka siis, kui saad koera juurde lõpuks peale 1,5h võimlemist. Mõni arvab, et kui koer tänitades hiljem juurde tuleb ja alandlik on, et mäletab vana asja. Pigem loeb koer väga hästi välja peremehe hoiaku (hääletoon, hoiak, pilk jne), et mingi asi on hapu ja kohaneb selle järgi (roomab alandlikult vastu maad, liputab saba jne). Koertekool ongi tegelikult ennekõike peremehe koolitamise koht, et see selliste ämbritega oma koera kasvatamise juures hakkama ei saaks ja oskaks asju nats teise pilguga vaadata. Koer pole inimene, kuigi seda osad soovivad sedapidi näha.
Mina ei oska koera koolitada ainult positiivse motivatsiooniga. Kui vaja, tuleb ka teisiti mõjutada. :D
See kui vastu punnib, tähendab puudus tema jaoks piisav motivatsioon. Ise olid loll, ei suutnud teist motiveerida piisavalt. Tean millest räägid. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Vasta