Tervitus ! Vanainimese sara alt selline eestlaetav ront välja tuli, äkki mõned teadjamad oskaksid eset kommenteerida,dateerida,argumenteerida (80 cm see pikk siis,väga kõva teras,kirp ja nn sihik väga madalaprofiiliga,18 mm vist kaliiber,all ilmselt laadimispulga rõngad ja ,rihmaaas ja mingi väike auguga julla.) Kabajaoks tundub vaid üks kinnitus ja seegi ühe auguga, imelik..
Pakun keskelt läbi 1840.+ - 20 aastat enne ja pärast. Rauda lisaks tagakinnitusele pidi eest vähemalt 1 kas teras või vaskrõngas laega koos hoidma. Rohkemat ei julge pakkuda, kuna selle ajastu tonglukuga relvad pea kõigis riikides valmistatuna suht sarnased olid. Ja kas peeti sõdu või lasti loomi, no seda palja raua järgi öelda ei saa. Kui sealt rooste alt miski kirja või sümboli välja kraabid, no saaks täpsustada. Ilmselt siiski jahirelv lühikese raua aluse puuosaga kuna 2 laadimise varda hoidikut küljes.
Kuule,see ju tammaseri raud sul(muster hästi näha) ja kuigi pole eriti hästi näha aga tundub süütepanniga relv olevat,et külje peal mingi vidin vist.Olen käes hoidnud sellist ja ka pauku teinud kuid ikkagi üle 45a tagasi oli ja enam ei mäleta,et milline oli?Muide,selle Damaskuse terasest rauaga sai vene ajal nalja.No konviskeeriti salakütilt eestlaetav ja püss hävitamisele,et taotakse raud suruõhu haamri all laiaks.Kuid nagu raud suruõhu haamri all matsu sai,nii viskas tagasi endisesse asendisse,oli raud vedrust keeratud.Aga näita rauda Tuvikese Kaarlile,mäletan,et temal oli viimati eestlaetav olemas.
minul sellise juraka kabaplekk ja kukesüsteem olemas ning aastaarv 1854 peale löödud. Kukk koos vedruga ja toimiv ja ilma roosteta, ainult keegi hull on kunagi keevitusega ja käiaga kuke kallal käinud. Narvas Hermanni kindluse muuseumis sellesarnaseid roikaid hulgi, mine vaata ja võrdle, kas on samad. Rootsi sõjamuuseumis täitsa haljad ja töökorras ja väga lai valik.
Tänud asjatundjatele ! Selline ühe rõnga kinnituse randi või soontekoht on tegelt hästi tal näha,kusagil toru keskel. Ja kuna ta on tamaskuse ampluaast, siis usun et elektrolüüsi´kuuri läbinuna saab temast perfektne taies, mida Teile siin ka kindlasti demonstreerin. Ja veel küsiks, mis väärtus sel olla võiks, nimelt keegi ajaloohuviline oleks potentsiaalne kosilane talle ... ( Mina väärtustan paraku teistest ajajärkudest temaatikat) No milline võiks olla mõistlik hind nt nii nagu ta pildil näha
Tavaline 12 kal. 1 raudse tongi süütega eestlaetava raud originaal pikkuses, koos laadimisvarda hoidikutega ajahamba kujundatud mustritega(Damaskuse mustrit minu arvuti pilt küll välja ei anna). Vintraudne oleks hoopis haruldasem. 100 a tagasi konkureerisid sellised veel siinmail tagantlaetavatega ja veel I Vabariigi aegu oli neid küllalt ehedal kujul vanade küttide käes. Omal on taoline 20kal. koos sarve ja tongidega olnud, sütikud kahjuks enam ei toiminud ja laskmisel tuli plastiliiniga tavaline madal tong torukese otsa sobitada ja kinnas kätte panna, sest osa sütiku gaasidest lõid kõrvalt mööda vastu kämmalt. Üks samasugune 12-ne raud peaks mul siiani keldris vedelema, kui sain, siis oli laeng ka veel sees, mille varda otsa sobitatud puidukruviga välja koukisin, nii et igaks juhuks tasub enne töötlemist järgi kontrollida, hakkab muidu veel paukuma ka.
Elustaks üht vana teemat, mis lukku pandud aastal 2004. "Vana eestlaetava " teema nigu veel hinges ja "lukust lahti" ja kah passib, ei pea uut pealkirja nuputama. Asi selles, et isiklikult tean juba nelja jahimeest, kes kindlalt otsivad omale otsastlaetavat relva jahipidamiseks. Loomulikult vanade relvade uute koopiate näol. Üks asja eestvedaja on ka saanud (tasuta ) tüübikinnituse ja seega toru soetamine saksast kindel. Ja mitte iluasjaks seinale.... Kõik huvilised on läänemaalt ja kuidas mujal eestis see idee huvilisi leiab, ei oska öelda. Äkki kuskis veel selliseid "kiiksuga" kütte, kel kah asja vastu huvi, siis võiks kribada...
Temal eeltöö ja seaduse meestega konsulteeritud ja kui püss käes, siis ikka jahile. Relva tahab firmalt "Davidepedersoli" ja mudeli nimi oli Frontier. Ja ikka ränikivi lukuga.