Laika õpetamine

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
plaaster
Postitusi: 344
Liitunud: E Dets 19, 2005 10:32 am

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas plaaster »

Kasutajal Otter on juutuubis üks huvitav video kus koerad on põdraga ning mehe pasuna peale tulevad koerad ära.Vat see on minu silmis klass ja tahaks sellist asja ka oma koerale maast madalast selgeks harjutada.
http://www.youtube.com/watch?v=_8lZ6uOdqrE

Tundub nagu ise küsin ja ise vastan.Pasun ja kasvatus. :lol:[/quote]

Võin julgelt öelda, et ära võta seda youtube videot tõsiselt.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas andrus »

Et siis jõuame ikkagi sinna,et kui läheb siis läheb ja pole muud kui otsida ja oodata?
jahismurf
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas rajaleidja »

Mul tuttaval Norrakas, kes on õpetatud ka pasuna peale ära tulema. Ja töötab. Hommikul esimese tunni-kahe jooksul pidi veel keeruline olema. Hasart veel niipalju suur. Aga peale paari tundi jooksmist kuuletub pasunale küll.
300m ajav laika....No ma ei tea :lol: ma usun, et Jyril ta ikka reeglina pikemalt ajab. Viimane nädalavahetus oli metsatükil pea 4km pikkust ja laiemast kohast 2,2km laiust. 300m ajava koeraga pole vist väga teha midagi :)
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Ei riku see Astro midagi ära.Lihtsalt kui vanasti koertel midagi kaelas polnud ei teatud millega tegelesid ja kus olid.Kui vedas roomasid ikka kusagile välja.Aga seda tahaks näha kas Andrei aastal 2014 ka koerad maha pasundab.Meil oli viimasel laupäeval palju vaeva,et koerad põdrast lahutada.Sellist vaeva ei soovi kellelegi kaela.Aga väiksena tuleb vähemalt üritadagi midagi teha.Liiga tihe treenig vist ajab ka koera liialt vastupidavaks. :PAga sellist ei taha ju keegi omale kes teeb auh-auh ja kohe tagasi. :D
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas honkomees »

andrus kirjutas:... Elu on näidanud,et mõni koer istub taga(ei suuda üksi paigale panna) 7-12h. Kuidas seda asja ravida? Mina ise oma lolli peaga kahtlustan,et miks selline asi üldse juhtuma on hakanud ongi see samune Astro ...
no ei tea, meil oli aastaid tagasi, kui astrost midagi ei teatud laika, kes ajas raudselt mahalaskmiseni või poole ööni. Vahepeal tegime teisi maste ja siis vastu õhtut hakkasime koera otsima, hääl oli tal võimas. Vahel sai siis ka siga ära lastud, vahel oli juba mitmenda naabri maal ja keset pimedat metsa. Hommikuks jõudis enamasti koju või sai kusagilt teelt koju kätte. Tööd tegi hästi, aga kui laskja vilets või vale loom, vot siis läks nihu. Oli minu veteranile kutsikaeas hea õpetaja ja paarimees, sellel koeral oli väga hea otsing, minu oma läks siis juba appi hääle peale.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
jyri

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas jyri »

rajaleidja kirjutas:: ma usun, et Jyril ta ikka reeglina pikemalt ajab.

Eks neid kaugust mõjutavaid faktoreid palju. Peale seda 300meetrilt tagasitulekut( ei oska arvata, miks ta nii tegi :M Äkki oli ikka sama kult, keda sinu koer ajas, siis on arusaadav, et ei tahtnud "võõra" koera jälgedes minna kui nendeni jõudis?) järgmine jaht oli seaga läinud 2,5km! Kusjuures minust mööda(lasta ei saanud, rägastik) ja edasi .Tagasi tuli mitte omi jälgipidi, vaid ringiga. Kordan öeldut konkreetselt selle koera kohta- väga hea No.2 oli 4 aasta jooksul . Aga nüüd on alles esimest hooaega üksi metsas, ilma oma isast eeskuju võtmata. Ei välista, et järgmine aasta hakkab normaalselt( ehk otsing 500m paremale, siis 500m vasakule jne.) tööle.
Aga elame/näeme. (b)
jyri

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas jyri »

Feen kirjutas: U nagu Jüri praegune laika vist (ajas ka foorumijahis kulti 300 m). Jüril vist selline laika esmane, aga äkki ikkagi oskab öelda kuidas koera selliselt kasvatada. .

Kui küsid ilma huumorita, siis jääb vastus saamata.4 aastat käis koos oma õpetajaga( isaga) 2+ km, seal pandi siga seisma/lamama ja oodati, millal mina tulen. Astroga õpetust saades teadsid täpselt, et ma tulemata ei jää.
Aga üksi-jah, otsing 200-300 m, kui leiab-siis sööst kuni 1-1,5km, mille järgi teen Astrol kindlasks, et tal uluk eest. Selle hooaja kogemus. Viimane nädalavahetus isegi 2,5 km. Sama on ka tema vend samadelt vanematelt järgmisest pesast- sõber hindab just seda, et jõuab alati juurde joosta, sest koer kaugel ei käi aga põssa paneb vabalt seisma (y) .See-eest ei haugu, kurinahk selline.
Aga kuidas nüüd laikale seda õpetada?
Siin foorumis oli üleval viide ühest Siberi jahimehest, kellel jahis 5...6 laikat ja 2 püssi ja see vend rääkis, et osa koeri töötab lähedalt, teine osa on "kaugpommitajad" . Ise hakkasid sellisteks, mitte ei õpetatud!
Ei usu minagi, et seda võib õpetada-pigem peaks enda jahti konkreetsete omadustega koera järgi ümber sättima või erinevatesse jahtidesse võtta erinevaid (tööiseörasuste järgi) koeri.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas Feen »

Aga küsimus oli selles kuidas kasvatada sellist koera, kes ei läheks loomaga 12 tundi jutti? Olen olnud külalisjahis kus norrakad (2 tk) ajasid sigu väga hästi, panid üle liini, viletsa käega mees oli ees. Peremeest hurjutati ikkapikalt, et kehvad koerad... a la, kellelgi olid olnud läänekad, kes liinist edasi ei läinud ja oi kui head need olid. Mingiteks situatsioonideks on just sellist koera vaja
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Mul vanim koer tegi noorena nii,et kui liinis mööda lasti tuli tagasi suht ruttu ja otsis seest uue.Oi kui tore oli elada.Aga see asi ei kestnud igavesti.Aga milles koer süüdi on kui viletsad kütid?Samas nimetas üks tuntud koerakasvataja sellist koera kes kiirelt loobub nõrgaks,olgugi,et kihutas ükshaaval palju sigu liini ja neile üle 5min ei järgnenud kellest mööda lasti.
Ise ma parem oman visamat varianti.
jyri

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas jyri »

Feen kirjutas:Aga küsimus oli selles kuidas kasvatada sellist koera, kes ei läheks loomaga 12 tundi jutti? Olen olnud külalisjahis kus norrakad (2 tk) ajasid sigu väga hästi, panid üle liini, viletsa käega mees oli ees. Peremeest hurjutati ikkapikalt, et kehvad koerad... a la, kellelgi olid olnud läänekad, kes liinist edasi ei läinud ja oi kui head need olid. Mingiteks situatsioonideks on just sellist koera vaja

Võtad endale terve pesa kutsikaid. Käid nendega kordamööda metsas. Need, kes 12 tundi ajavad-annad sõpradele, kui leidub mõni,kes ei "aja" rohkem, kui pool tundi-jätad omale . :D
Kui ei eksi, siis see teema mitu korda arutletud erinevate "soustite" all,et kumb koer siis parem. Moraaliks pean ise seda, et koeri on erinevaid ja jahimehi erinevaid (y) .
Naissaarel, nagu rääkisin, ütlesid sommid algul mu koerte kohra, et "paska koirat", sest 5...10 min. ainult jälitasid kulti, kes haistis inimesi ja põrutas galoppis minema,et neil ikka päev otsa norrakad ajavad põtra. Aga järgmises ajus võtsid mu kutsad mitte nii suure sea ilusasti kinni, ja ka kommentaar oli, et "hyvat koirat sinulla!" sest jahti sai ilusti edasi pidada, mitte koeri jälitada 3 seltsitagustel maadel. Kunst on omale leida vastav jahikaaslane, mitte et see "ümberkasvatada" olemasolevast. Julgen väita, et mina ise "kasvatan" nüüd ennast just praeguse koera järgi. Arvan, et mu "suunatud" antenni Astrole enam vaja ei lähegi! Aga see on meie tandem, teistel võivad ju teised prioriteedid olla :M
plaaster
Postitusi: 344
Liitunud: E Dets 19, 2005 10:32 am

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas plaaster »

Feen kirjutas:Aga küsimus oli selles kuidas kasvatada sellist koera, kes ei läheks loomaga 12 tundi jutti? Olen olnud külalisjahis kus norrakad (2 tk) ajasid sigu väga hästi, panid üle liini, viletsa käega mees oli ees. Peremeest hurjutati ikkapikalt, et kehvad koerad... a la, kellelgi olid olnud läänekad, kes liinist edasi ei läinud ja oi kui head need olid. Mingiteks situatsioonideks on just sellist koera vaja

Paned koerale ja kütile elektroonilise kaelarihmad külge. Esimese siraka annad kütile möödalasu eest, teise siraka koerale, et rohkem ei ajaks ja kolmanda siraka kütile selle eest, et pidid tema pärast koerale siraka andma.
jyri

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas jyri »

plaaster kirjutas:Paned koerale ja kütile elektroonilise kaelarihmad külge. Esimese siraka annad kütile möödalasu eest, teise siraka koerale, et rohkem ei ajaks ja kolmanda siraka kütile selle eest, et pidid tema pärast koerale siraka andma.

Nali naljaks, aga kõigil, mitte ainult laikadel, minu kasvatatud koertel oli igalühel erinev, aga selline viga, mida ei suutnud mina "välja juurida" tavaliste, nagu näiteks parforse vms, meetodiga. Elektriline "sirakas" jäi paraku täitmata unistuseks.
Seega olen veendunud, et kirjeldatud kaasaja "leiutis" võib õigetes kätes tõesti asendamatuks muutuda mingi koera ( ja ka inimeste) vea "väljajuurimiseks" Olen üritanud midagist ka ise klapitada, aga see kestis vaid abimehe olemasolul. Meetodi max. effektiivsus ilmneb siis, kui käsil näiteks koera õpetamine, et võõralt ei tohi isegi lemmikmaiustust vastu võtta. "Minu" ajal "palgati" sõber, kes koerale selle eest kaikaga üle küüru käis nii, et rohkem teistelt maiust vastu ei võetud.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Ma pidasin silmas ainult kutsika kasvatust.Täiskasvanud koera pole vaja heade omaduste pärast piinama hakata.Olgem ausad geneetiliselt valitaksegi aretusse just kõige visamad ja ilusamad koerad.Keegi ju ei hakka tegema kutsikaid sellise laikaga kes ainult natuke töötab.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ma väidaks ,et neid "väikse metsatuka" koeri ei ole küll vaja kuidagist õpetada,neid on kogu eestima täis.Neid kes ikka tõesti tunde loomal püsivad on üsna väike %.Seega kui tahad sellist 400-500 m koera ,siis ei peaks küll endale sebima visade jahikoerte järeltulijaid .Et pärast mitte kurta ,kui pikaks jahid venivad,las need koerad jäävad suuremate entusjastide pärusmaaks.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Ahtol täitsa õigus.Mul on endal selline teema olnud,et mees hädaldas,et koer oli 7 tundi seaga ja ära ei tulnud kuidagi.Mees ei viitsinud metsa sisse minna,sest lumi oli sügav ja lõpuks läks ise koju.Pärast sai koera kätte kuidagi.Teisel aastal oli jälle sarnane olukord,aga mees metsa ei läinud,sest metsas oli pime juba. :shock:
Kuigi koeral oli radar kaelas ja puha metsa ta jäetigi.Hommikul oli signaal kellegi krundil,aga ei lubatud otsijatel seal vahtida pikalt.Veel päev edasi ja helistati mulle ja pakuti paljas kaelust,sest sellel oli minu number peal.
See oli Ahto koera õde.Nüüd vaatan ikka enne mehed üle kellele keda müüa.Õnneks on kangeid kütte meil palju ja asi lihtne.
Vasta