Mõtteid koertest ja rahast

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Postitus Postitas Eik »

honkomees kirjutas: (näitusel laikasid vaadates tundus enamik, sh auhinnatud küll tõustandardist väiksemad olevat) ja jahis praktiliselt kasutud.



Küsimus sulle, mitu atesteerimist oled teinud koerte hindamiseks, et oskad öelda kui kõrge üks või teine laika peab olema ja mis moodi 2-3 cm väiksem turjakõrgus mõjutab jahipidamist. Pigem kaldun arvama, et enamus laikasid liiga suureks läinud ja seda just valest aretustööst st. kasutatakse paarituseks suvalisi isaseid.
Pikk
Postitusi: 375
Liitunud: K Mai 26, 2004 4:35 pm

Postitus Postitas Pikk »

Rajaleidja, ma usun et selliseid mehi on väga vähe ja kas see koera hind teda eriti ka kõigutab, üks kahest kas raha palju või mõistust vähe.

Usun et valdav enamus jahimehi ei käituks nii. Kui koer ei tööta mitte millegi peale ja lihtsalt jookseb peremehe sabas või magab autos, siis antakse koer kas kellegile ära või jääb lihtsalt kodu nn. diivanikoeraks. Usun et selliseid koeri kes üldse mingit tööd ei tee on väga vähe. Kindlasti on vähevõimekaid koeri kes iseseisvalt ei suudaks korralikult töötada aga mitmekesi karjas suudaksid korralikku tööd teha. Aga palju on meil jahimehi kes omavad näiteks kolme koera? See et kolmel mehel on koer jahis see ei tähenda et kolm koera teevad koos tööd. Suure tõenäosusega lõksutavad rohkem üksteise peale hambaid. Rääkisin kunagi ühe vana jahimehega, see meenutas heldimusega aega kui tal oli kaks laikat, kui metsas siga oli siis kinni ta ka võeti.

Kui on mitu koera samal omanikul siis võib toimuda ka mingi spetsialiseerumine koerte hulgas, kes kellel rohkem töötab. Keegi kunagi siin foorumil hoiatas et kui laikaga palju nugise jahti pidada siis rikub koera ära, jääbki nugise jahipeale: Las ta olla siis spets koer, universaalsus ei olegi alati kõige parem näitaja. Miks on igal korralikul jahimehel mitu püssi, miks ei üritata ajada ka läbi ainult ühe püssiga nagu üritatakse ühe ja sama koeraga pidada erinevaid jahte erinevatele loomadele :?:

See et jahikoer on töövahend on iseenesest mõistetav ja töövahenditega juhtub vahel õnnetusi, sellega peab ka arvestama. Kui sul on ainult üks koer siis ta ei ole sul töövahend vaid lemmik ja juhul kui on mingi risk su lemmikule siis sa lihtsalt ei lase teda metsa ja kõik. Kui ikka tead et metsas võib leiduda hunte siis sinna sa oma koera ei lase, samuti ei lase teda kuldi peale. ( reaalsed näited elust) Talvel peeti meil ilvesejahti korra käisin oma koeraga, siis suudeti mind piisavalt jahikaaslaste poolt ära hirmutada ja rohkem ma koeraga ei läinud. :? Sest kui su ainus koer saab hukka siis on see kahju ilmsuur, omal sitt tunne, naine kindlasti peab hea sõnaga meeles ning lapsed nutavad kodus et kutsa läks kaduma. Kui saab hukka üks su mitmest koerast siis on loomulikult kahju aga mis teha ikka juhtub. Paljudele võib see tunduda küüniline kuid mis teha.

Ja lisaks kui on palju mitmekoera kasvatajaid siis on ka rohkem koeri erinevatest sugupuudest. Palju on meil praegu eestis näiteks laikakasvatajaid, hagijakasvatajaid. Vähe kasvatajaid ja ja samas mõni kasvataja tegeleb samas ka koerte hindamisega, mis on minu meelst absurd. Igal kasvatajal on oma nägemus koeratõust ja juhul kui teisel kasvatajal on erinev arvamus siis juhul kui see kasvataja on samas ka koertehindaja siis ta surub teise kasvataja nägemuse alla. Näiteks kui üks kasvataja arvab et see koeratõug peab olema suur ja massivne ja teine leiab et see tõug peaks olema väiksem ja liikuvam siis saab hindamine olla ainult subjektiivne. ealekauba nagu ma olen aru saanud siis nad ( koertekasvatajad) ei saa mitte kõige paremini üksteisega läbi. Tüüp suhtumine on et mul on ikka kõige paremad koerad ja teised teevad mingit jama :D

Oh nüüd sai ikka pikk ja hüplev möla kokku kirjutatud, hea et koprapassimise juures arvutit kaasas ei ole, usun et siis saaks a oma grafomaania eest ikka päris varsti banni :D
Ka halb kogemus on kogemus!!!!!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Pikk kirjutas:...siis saab hindamine olla ainult subjektiivne......


Koertehindamine on ALATI subjektiivne, see ongi juba kord selline ala. Iseasi, kas hindamine ERAPOOLIK tohib olla, seda küll ;) Kuid ok, mõte oli arusaadav, see selleks.

Minu meelest on Kennelliitu mõttetu süüdistada oma teenustasudega kutsikahindade üleskruvimises, sest see lihtsalt ei ole nii. Vaadake hinnakirja nende kodulehelt ja võrrelge kutsikate hindadega: lõviosa hinnast moodustab ikkagi midagi muud kui Liidu teenustasud. Pealegi, Kennelliit on "kõigest" üks organisatsioon, kes ajab oma biznesit. Ja siis on veel kasvatajad, kes ajavad oma biznesit. Ja siis (halvemal juhul) on seadusandja, kes paneb nende biznesi paremaks edenemiseks seaduse järgijatele kohustuse nende biznesitegijate käest kutsikaid ja teenuseid osta (tõupuhaste jahikoerte kasutamine jahil ning kohustus omada võimalust jäljekoera kasutamiseks tulevikus). Ja seadusandjale omakorda andis sellise mõtte biznesitegijate ja jahindusorganisatsioonide aktiivne-passiivne lobby. Niimoodi olemegi ringiga kuskohas ? Väidetavalt meie endi poolt valitud tegelaste juures.

Koerte tõulisus on ikkagi kõigest KOKKULEPPELINE omadus, et vot sellised ja sellised omadused ja tunnused tähistavad kuuluvust sellesse ja sellesse konkreetsesse tõugu. Riiklikult, s.o avaliku võimu poolt ei ole, vähemalt Eestis minu teada küll ühtki koera tõustandardit kinnitatud (jajah, NSVL-aegadel küll, seda moodustist ma ei võtaks siinkohal arvesse, seal oli kõik avaliku võimu poolt kinnitatud, kaasa arvatud leivahind ning ilma kinnitamata ei saanud midagi toimuda avalikult). Aretus on kunagi ammusel või vähem ammusel ajal kellegi poolt algatatud ja veereb praegu edasi uute samasuguste aktivistide õlul. Keegi peab ju neid rahaliselt motiveerima, et nad alaga tegeleksid. Samamoodi nagu jahindus tänapäeval reeglina, on ka koertekasvatus hobiline tegevus (mitte kasvandustes, vaid pean silmas kodust jahikoera pidamist jms). Öelge nüüd mulle, kuidas on võimalik kurta, et oioi, minu hobi on liiga kallis, tehke see mulle odavamaks ? Kui rahaliselt ei jaksa, siis ei tegele....Ja väita, et keegi PEAB omama koera, on nonsens. Keegi ei PEA omama koera - kui on koer, siis saab mõne asjaga tegeleda, kui ei ole, siis ei saa. Samamoodi nagu keegi ei PEA olema ka jahimees või kalamees. Kõlab endalegi kuradima karmilt seda välja öelda, aga jahindus (õnneks või kahjuks) ei ole sotsiaalabi valdkond...

BM
pole Kenneliiduga seotud
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Postitus Postitas Eik »

baddmann kirjutas:Keegi ei PEA omama koera - kui on koer, siis saab mõne asjaga tegeleda, kui ei ole, siis ei saa. Samamoodi nagu keegi ei PEA olema ka jahimees või kalamees. Kõlab endalegi kuradima karmilt seda välja öelda, aga jahindus (õnneks või kahjuks) ei ole sotsiaalabi valdkond...



Ma arvan, et see võtab teema väga hästi kokku. (y)
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Mõtteid koertest ja rahast

Postitus Postitas jorr »

Eks igal mehel ole oma arvamus ja nägemus asjast.BM aga jagas asja küll õigesti ära.Jaht on hobi ja kui enam ei saa tegelda, tuleb loobuda.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

zakslane kirjutas:
honkomees kirjutas: (näitusel laikasid vaadates tundus enamik, sh auhinnatud küll tõustandardist väiksemad olevat) ja jahis praktiliselt kasutud.



Küsimus sulle, mitu atesteerimist oled teinud koerte hindamiseks, et oskad öelda kui kõrge üks või teine laika peab olema ja mis moodi 2-3 cm väiksem turjakõrgus mõjutab jahipidamist. Pigem kaldun arvama, et enamus laikasid liiga suureks läinud ja seda just valest aretustööst st. kasutatakse paarituseks suvalisi isaseid.


Pole teind atesteerimist, aga .. enne näitust mõõtsin oma, et kas ikka mahub nende mõõtude sisse, nt turja kõrgus 55-62 cm, no oli nagu alampiiril, aga näitusel paistsid peale paari erandi kõik minu omast väiksemad olevat. Ega see tõesti jahipidamist mõjuta, aga siis pole mõtet ajada mingit jura tõupuhtusest. Tegelt kasvatavad suured spetsid üles näitusel hästi taltsalt käituvaid koeri, et käiks kõrval, näitaks hambaid ja asjandusi, aga jahiks pole seda sõnakuulekust ju esmajärjekorras vaja. Siiski olen tähele pannud et suuremad laikad jõuavad suure lumega ajada ja kinni hoida, väiksemast koerast ei tee siga väljagi. Suur kult muidugist ei taha ühestki koerast liiga palju tüli lasta teha...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Pikk kirjutas:...Usun et selliseid koeri kes üldse mingit tööd ei tee on väga vähe. ...Aga palju on meil jahimehi kes omavad näiteks kolme koera? See et kolmel mehel on koer jahis see ei tähenda et kolm koera teevad koos tööd. Suure tõenäosusega lõksutavad rohkem üksteise peale hambaid. Rääkisin kunagi ühe vana jahimehega, see meenutas heldimusega aega kui tal oli kaks laikat, kui metsas siga oli siis kinni ta ka võeti.

... See et jahikoer on töövahend on iseenesest mõistetav ja töövahenditega juhtub vahel õnnetusi, sellega peab ka arvestama. Kui sul on ainult üks koer siis ta ei ole sul töövahend vaid lemmik ja juhul kui on mingi risk su lemmikule siis sa lihtsalt ei lase teda metsa ja kõik. Kui ikka tead et metsas võib leiduda hunte siis sinna sa oma koera ei lase, samuti ei lase teda kuldi peale. ...Sest kui su ainus koer saab hukka siis on see kahju ilmsuur, ... [b]Kui saab hukka üks su mitmest koerast siis on loomulikult kahju aga mis teha ikka juhtub[/b]. Paljudele võib see tunduda küüniline kuid mis teha.
:D

Jälle enamikuga nõus, oleks kutsad odavad võtaks omale 2-3 koera ja oleks kindel värk. No ikka siga jahid, siis karjas võib kõike olla ja oma koergi on saanud pulstida kuldi käest, kui arvasime ainult emise põrsastega olevat ajus. Seepärast ei tahakski jääda ilma koerata passima peale õnnetust või jahist loobuma, et äkki loom teeb koerale haiget. Ikka on nii hundile kui ilvesele laikadega jahti peetud - kas sinu või minu koer on siis teise jahimehe koerast enam väärtuslik. Kui sul ikka koera jahipidamiseks kahju kasutada, ära siis jahile kah tule või ära hakkagi koerameheks. Ma küll ei suuda end või oma koera teistest paremaks pidada
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Pikk
Postitusi: 375
Liitunud: K Mai 26, 2004 4:35 pm

Postitus Postitas Pikk »

Honkomees
seda ma proovin öeldagi et kui jahimehel on ainult üks koer ja siis kardetakse kõike. Ennem ma ei tulnud ka ise selle peale aga kunagi sai mõne mehe käest küsitud et sul nagu ka koer olemas miks jahti ei võta, siis oli kohe kümme vabandust, miks ta koeraga ei käi, ning hiljem mõni mees hakkas ka suskima et ega sa ei karda oma koera pärast jne. Mäletan et kunagi oli mul tädimehel mingi 15 jahikoera ( oma põhjus ka selles et kaks jahimehest poega), ta lausa arvestaski sellega et on olemas loomulik kadu. Kahjuks minu eluaastad ei võimalda teada kui palju maksis jahikoer u. 20 tagasi.

BM olen täiesti nõus sinuga et jahindus/kalandus ei ole riiklik sotsiaalprogramm ja kui maksta ei jõua siis lihtsalt ei tegele sellega.
Aga ärgem siis kurtkem et näed jahikoeri on vähe ja ainus eestimaine jahikoeratõug on kadumisele määratud. Tuleb lihtsalt nentida fakti et koeri on vähe kuna asi on liiga kallis ja asi selge.

Mõnele meist kindlasti meeldiks kui jahipidamine rohkem veel maksaks , kaoks hulga vanemaid jahimehi samuti raskendaks see noorte jahimeeste pealetulekut aga vähem mehi rohkem loomi rohkem jahipidamisvõimalusi.

Mina suudaks maksta rohkem oma hobi eest kui ma praegu maksan aga osadele jahimeestele mõjus selle aastane aastamaksu tõusgi rängalt.



Disclaimer Ei ole mingi kommunist ega muidu vasakpoolne ega nõua et maa ja mets meitele :lol: :lol:
Ka halb kogemus on kogemus!!!!!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Pikk ütles oma viimaste lõikudega välja täpselt minu mõtte. Samamoodi nagu jahindus ei pea olema sotsiaalabi valdkond, ei pea ta seda olema vaid ka rikkurite meelelahutus.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

JAH
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Mõtteid koertest ja rahast

Postitus Postitas jorr »

Pikk, küsid, kui palju maksis jahikoer 20a. tagasi.Minu kadunud isa ostis umbes 40a. tagasi taksi kutsika ja maksis 12rubla.Ise ütles, et kallivõitu oli. Võrdluseks, pudel viina maksis 2rubla 40kop ja kui ei eksi, siis keskmine palk oli nii 70--100rubla. Koera ostis muidugi teise jahimehe käest ja hiljem tegi ka paberid, kuid ei mäleta enam paberite ajamise tasu, aga kallis see polnud.Siis müüdi kutsikaid ka pudeli raha eest ja tähtis oli ainult vanemate töö.Umbes 10a. hiljem ostsin omale juba paberitega E Hagija 6 kuuse emase kutsika.Oli vist 30rubla.
noorus on ilus aeg
GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Postitus Postitas GC »

§ 7. Jahikoerapassi andmine


(2) Puudulike põlvnemisdokumentidega koerale võib anda jahikoerapassi ainult jahikatse alusel.

Siit loeb sõna-sõnalt välja, et kui ühel vanematest (või koguni mõlemal) puuduvad põlvnemisdokumendid, võib anda jahikoerapassi ainult jahikatse alusel. Seda kinnitas ka seaduseandja esindaja.

EJT ametnikud aga tõlgendavad "puudulikke põlvnemisdokumente" täiesti erinevalt ja ei taha kuuldagi sellisele koerale passi väljastamisest!!!

Kas siia ongi koer maetud!?
koos koeraga
Pikk
Postitusi: 375
Liitunud: K Mai 26, 2004 4:35 pm

Postitus Postitas Pikk »

Üks asi on seadus teine asi on reaalsus :evil:

Huvitav kas keegi on viimasel paaril aastal saanud oma jahikoerale passi
§ 7. alusel.

Ma kardan et koertekohtunikud ei hakkaks saagima oksa mille peal nad istuvad.
Ka halb kogemus on kogemus!!!!!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Mõtteid koertest ja rahast

Postitus Postitas jorr »

Jah issanda loomaaed on suur.
noorus on ilus aeg
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Imelikul kombel ei tahetavat (kuulduste kohaselt) paberiteta jahikoeri vähemalt Jõgevamaal Marju Merila juures takside urukatsele lubada. Info pärineb taksiklubi foorumist. Jahikoerte tõuühingu "ametlikku" (telefoni) seisukohta ei ole veel küsinud, aga huvi pärast võtan mingil hetkel, kui aega saan selle ette.

BM
Vasta