ATV oleks abiks !!

Õnnestunud jaht on hea eeltöö tulemus , kuidas teha ettevalmistusi ja mida jahil abivahenditena kasutada.
Vasta
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

vkx kirjutas: Mis on jahi eesmärk? Jahi eesmärk või vähemalt selle soovitud tulemus on tabada/lasta ehk siis surmata loom, jätame siinkohal hetkeks selle looduse nautimise, loomade jälgimise, jne. kõrvale. Surmata tuleks see loom võimalikult humaanselt kui nii sobib öelda antud juhul ehk siis soovitavalt üks täpne lask ja kõik. Minu jaoks tähendab see seda, et ma pean enda ja ka iga jahimehe moraalseks kohuseks teha kõik selleks, et kindlustada selle ühe ja ainsa lasu täpsus! Ning kui selleks on vaja mingeid abivahendeid, siis ma neid ka kasutan, olgu selleks võimas optika või püssi toetamiseks harkjalg ehk bipod või kui tarvis, siis toetan ka auto kapotile, kuigi seadus keelab jahi autost, autoga, autolt, jne.

Kuid minu jaoks on arusaamatu see, et miks ei või ma pidada varitsusjahti kuhugi põllunurka pargitud autost või auto kastist?

USA-s pakutakse jahimeestele auto järelhaagise baasil ehitatud teisaldatavaid kantsleid, kujutage ette maskeerimisvärvides presentkattega haagist ning seda platvormi saab veel ka mitu meetrit ülespoole tõsta.

Minu jaoks pole näiteks küll kõige tähtsam looduse nautimise kõrval liha varumine, vaid jahikire rahuldamine ja kõik muu mis selle juurde käib. See looma tabamine/laskmine kõlab nii nagu oleks tegu justkui rutiinse tükitööga (tuli meelde kohe raamat "Kolmekesi kõnnumaal", kus inimeste jaoks oli see kõigest töö nagu iga teinegi). Looma hummaanseks ärakutsumiseks jahimaadelt pole kohe kindlasti tarvis vintrelva võimsa optikaga ja kõike muud seesugust tehnikat. Saab seda kohe kindlasti teha ka sileraudsega, kui valida mõistlik vahekaugus ja muud tingimused (hea nähtavus ntx.) Kui omada väga võimast tehnikat, siis sellega on väga kerge viga sooritada, tehes juba väike valearvestus laskekauguse hindamisega. Mõnele lööb selline võimutunne nn. latva ja ta tunneb ennast kõikvõimsana, laseb kaasjahimehi ja vigastab ulukeid. Mul on nii mõnigi mõru mälestus selle aasta põdrajahist, kus kaaskodanikest vindimehed ei hinnanud kaugust reaalselt (esimesel juhul jäi raibe metsa maha ja teisel juhul saadi eelmisel päeval reide lastud kuuliga põder kätte). :evil: mõlemal juhul oli hilisema laskekauguse hindamisega tegu üle 300 m. Samas on ka hunnik häid mälestusi meeles, kus puhtalt sileraudsega nii mõnigi loom saadi. Tehnika ei määra kvaliteedi, vaid inimene seal taga oma peaga. Kui uluk jälle trehvab liiga lähedal võimsale vindile olema, siis pole viimasest jälle kasu, sest sageli läbib võimas kuul looma, jätmata talle maha oma kineetilist energiat.
Rääkisid veel USA´s on kantslid, mis autoga teisaldatavad. Ka Eestis pole need keelatud. Keelatud on tulistamine mootorsõidukist või seda kasutades mistahes viisil (va. pardijahil seisva mootoriga paadist) ja just Sinu enese ohutuse huvides. Kes ütleb, et ntx. laskmise hetkel Sinu sõber auto roolis mingit jama tegema ei hakka. Sellepärast, et igasugust jama vältida ongi lihtne kahtlane tegevus ära keelata. Kui pole ikka nii tasemel, et käe pealt lasta ja valid sellise vahekauguse, milleni muidu ei küüni. Nii, kui tunned ennast nõrgana jäta laskmata ja mine lasketiiru harjutama. Olen ise nii mõnelgi loomal minna lasknud ja vägiteod sooritamata jätnud (selle asemel olen rohkem tiirus käinud ja lähen sinna ka edaspidi). Mis, aga puutub oksal istumisse, siis mulle selline küttimise viis meeldib ja just sileraudsega, (ei jää metsa püsirajatisi maha ja istmik ei muutu pekiseks :D ) siis kui looma näed hakkab süda sees kohe teistmoodi lööma - kes keda (vindiga sellist tunnet ei teki). :wink:
Mul vanaisa on teinud järelveetava puki kergetest terastorudest, millele käivad alla mootorratta rattad. Villisega vead kohale ja üksinda lükkad püsti. Ise olen mõelnud millegi sellise valmistamisele, mida annaks iga suvalise puu külge kinnitada nagu antud kodukalgi müüakse.
Mis aga puutub metssigade jahti koeraga, siis väga paljudes kohtades on see piirkonna siseselt ära keelatud - loe jahilisti vanu kirju.
Pikale jutule veelgi pikem vastus ja vahemärkusena veel nii palju, et kui sellise jutuga oleks jahilistis keegi ülesse astunud oleks terve list tagajalgadele tõusnud :lol: :lol:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Kuule Kakuke. Sa kohe sunnid mind kirjutama. Kuig me oleme paljudes asjades erimeelsustel on meil ka midagi ühist. Sa oled vist lihtsal mõningatest asjades valesti aru saanud. Kasutan isegi siledaraudset ja looduses meeldib mütata ka ilma püssita ja lihtsalt loodust nautida.
Mis puutub aga nendesse usa järelveetavatesse pukkidesse, minu arust igavesti head asjad. Kasvõi lihtsalt vaatluseks. Võtat autole järgi, viid põllunurka ja kui vaja, viid jälle minema. Mis puutub aga oksalt tulistamisse siis sellist asja ma küll ei harrasta. Kas veits ebakindel ei ole seal kõlkuda?
Eelistan maas kükitamist.
VKX pidas oma "laskmisel ühe lasuga" silmas ju täpselt seda sama mida sinagi. Enne mine harjuta lasketiirus, et metsas piisaks looma surmamiseks ühest lasust. Vaevalt et ta pidas silmas metsas kohustusena käimist.
Vintrelvad ja optikad - Ajad muutuvad ja inimesed käivad ikka ajaga kaasas. Varem ei olnud ka siledaraudseid. Kas peaksime siis jahti pidama püüniste ja odadega? Kes tahab rohkem elamusi, siis valitakse ikka siledaraudne. Iga-ühe enda asi.
Kui mõni mees hakkab 300m pealt põtra või siga laskma, siis puhtalt oma lollus. meie seltsis võib piki pead sellise asja eest saada ja halvemal juhul maksad ka loa kinni. veel pole juhtunud, aga teema on üles võetud. Kui mõne lolli pärast jääb raibe metsa, siis milles teised süüdi on.
Sea jaht käib meil koertega jah. Naabrid kasutavad ka koeri. Ära muretse, koertel on paberid. Alles see nädalavahetus käisid inspektorid. Teistele tesadmiseks, et kõik oli korras. Koeri kasutame ikka sellepärast, et sead on targaks muutunud ja enam ei saa neid metsast välja, mõnikord ei ole ka kortest kasu. Pühapäeval oli just juhus. Mehed läksid mööda jälgi järele(koeri ei olnud). Varsti nähti ka sigu ja viimased panid siis plehku. Aga metsast välja ei läinud. Tiirutasid edasi tagasi, kuni pimedaks läks ja mehed metsast välja tulid.

Proovi vähe optimistlikum olla
:D :D :D
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Mis puutub veel listi, siis olen ka ise selle kasutaja sellest sügisest. Ja ausaltöeldes aetakse seal veel lollimat juttu, kui siinses. Näiteks leiab mõni inimesne, et kõik hundid ja koprad tuleks hävitada jne. Tihtipeale minnakse väga isiklikuks ja solvavaks, mida võiks teha hoopiski listiväliselt, lihtsalt e-maili vahendusel omavahel jne. Ja peale selle oli seal ka mehei, kes rääkisid, kui edukalt nad täismantelkuuliga kitsejahti peavad!?!?!
Ei ole see issanda loomaaed nii suur vaid siinses foorumis, vaid ka mujal :)
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Postitus Postitas Eik »

Vaidluses selgubki tõde, või vähemalt midagi vahepealset ja nii palju kui on inimesi, on ka arvamusi. Ise loodan küll, et siinne rahvas jääks sündsuse piiridesse ja ei muutuks isiklikuks. :D
Kasutaja avatar
kriss
Postitusi: 157
Liitunud: N Okt 23, 2003 9:59 am

Postitus Postitas kriss »

registreerisin ka listi kasutajaks. ja minuarust tuleb sealt ka vahel selliseid mõtteteri ,et anna aga olla :lol:
jaht eesti moodi
Kasutaja avatar
Jahimees
Postitusi: 416
Liitunud: N Okt 16, 2003 12:49 pm

Postitus Postitas Jahimees »

Kui mõni mees hakkab 300m pealt põtra või siga laskma, siis puhtalt oma lollus. meie seltsis võib piki pead sellise asja eest saada ja halvemal juhul maksad ka loa kinni. veel pole juhtunud, aga teema on üles võetud. Kui mõne lolli pärast jääb raibe metsa, siis milles teised süüdi on.



Tean jahtkonda kus on trahv 400 kr. lolli lasu eest ja pidi toimima väga hästi. Ei plaanita niisama vaid ikka kindlapeale. Jäta ennem laskmata kui lased lollist
Kas tuleb jaht???
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

rajaleidja kirjutas:Kuule Kakuke. Sa kohe sunnid mind kirjutama. Proovi vähe optimistlikum olla
:D :D :D

Kõigepealt vabandan nende ees, keda solvanud olen, kuid tundub, et mind on natuke valesti mõistetud. Pole väitnud, et need USA pukid halvad asjad oleksid, mainisin ainult, et tulistamine on keelatud mootrsõidukilt, või seda seda mingil muul moel kasutades. Nendel pukkidel minu teada mootorit vist pole ja niikaua kui nad pole mootorsõiduki külge ühendatud, pole ka probleemi.
On väga suur vahe, kas olla noore puu otsas, või väga väga vana tamme või harulise männi otsas ja usu mõne nende otsas tunned ennast palju kindlamini kui mõne kehva puki otsas ja loomad ei karda looduses ammu aega leduvat siluetti ka, erinevalt värsketest tehisrajatistest. Mina jälle ei eelista maas kükitada, kuna vaateväli on oluliselt väiksem, kuid eks see ole igaühe maitse asi, jagasin vaid enda arvamust.
Arvan millegipärast siiamaani, et räägiti "laskmisel ühe lasuga" laskmisest autole toetades (mis minu teada on keelatud tegevus). Laskma ei pea iga hinna eest (seadust rikkudes).
Minu teada pole ükski listi kasutaja väinud, et tema meelest tuleks kõik hundid ja koprad hävitada. Sellist juttu ajab suurem üldsus ja vahel on nende loomade seas, kes hävitamisele kuuluvad ka jahimehed.
Muidugi ma üritan olla nii optimistlik kui võimalik ja vähem isiklikuks muutuda ... päikest :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
vkx
Postitusi: 231
Liitunud: R Sept 26, 2003 11:51 am

Postitus Postitas vkx »

kakuke, lugedes sinu pühapäevast vastust minu postitusele pean ütlema, et sa said millestki väga valesti aru, võibolla ma väljendasin ennast ebaselgelt aga nohh, proovin uuesti.
kakuke kirjutas:Minu jaoks pole näiteks küll kõige tähtsam looduse nautimise kõrval liha varumine, vaid jahikire rahuldamine ja kõik muu mis selle juurde käib

Just seda romantika juttu ma lootsin antud vestluses vältida kirjutades:
vkx kirjutas:Jahi eesmärk või vähemalt selle soovitud tulemus on tabada/lasta ehk siis surmata loom, jätame siinkohal hetkeks selle looduse nautimise, loomade jälgimise, jne. kõrvale.
ning tahtsin rääkida just nimelt jahi tehnilisest küljest ning see ei tähenda kindlasti seda, et mina käiksin metsas ainult liha ja raha pärast! Hmm... või kui asja üle järgi mõelda, siis tegelikult võib öelda, et liha pärast küll. Ehk siis minu jaoks peitub jahis võimalus välja elada endas peituva koopainimese instinkt ise endale ja oma perele toitu(liha) hankida, kuigi jahh, koopainimesele oli see eluliselt vajalik tegevus, minule hobi, jahikire rahuldamine ja kõik muu mis selle juurde käib. Kõik, mida on õnnestunud siiamaani tabada on jõudnud oma enda ning oma lähedaste toidulauale, ei ole ühtegi looma veel siiamaani müügiks lasknud ega ka puhtalt ainult trofee pärast lasknud ning niikaua kui kapis veel liha on olnud, ei ole läinud ka metsa oma jahikirge rahuldama ainult jahikire rahuldamise enda pärast! Muideks mina isiklikult ei kiida just eriti heaks puhast trofee jahti! Ühelt poolt meeldiks ka mulle omada kodu seinal ilvese või/ja hundi nahka, õnneks ei ole me veel looduses kokku sattunud, kuna ma ei ole suutnud veel otsustada, kas ma peaks ise enda jaoks eetiliseks looma surmamist ainult trofee nimel?! Eks arvukuse piiramine on teine teema, oma kandis olen näinud ainult ühe korra ilvese jälgi ning vaevalt, et ma raatsiks sedagi vähest loodusest igaveseks ära hävitada, hundist rääkimata.
kakuke kirjutas:Arvan millegipärast siiamaani, et räägiti "laskmisel ühe lasuga" laskmisest autole toetades (mis minu teada on keelatud tegevus). Laskma ei pea iga hinna eest (seadust rikkudes).

vkx kirjutas:Jahi eesmärk või vähemalt selle soovitud tulemus on tabada/lasta ehk siis surmata loom,...Surmata tuleks see loom võimalikult humaanselt ...ehk siis soovitavalt üks täpne lask ja kõik. Minu jaoks tähendab see seda, et ma pean enda ja ka iga jahimehe moraalseks kohuseks teha kõik selleks, et kindlustada selle ühe ja ainsa lasu täpsus! Ning kui selleks on vaja mingeid abivahendeid, siis ma neid ka kasutan, olgu selleks võimas optika või püssi toetamiseks harkjalg ehk bipod või kui tarvis, siis toetan ka auto kapotile, kuigi seadus keelab jahi autost, autoga, autolt, jne.
Rääkides püssi toetamisest autole laskmisel ei pidanud ma silmas, et ma ainult sedasi jahti peakski iga jumala kord kui ma püssiga metsa lähen. Mõte oli selles, et kui jahimehel on laskmis hetkel valida, kas ta laseb käe pealt või on tal võimalus kuhugi toetada ning sellega kindlustada lasu täpsust, ükskõik kui lähedal see loom ka ei oleks, siis mina pean õigeks kasutada kõiki võimalikke käepäraseid vahendeid, olgu selleks toetamine vastu puud, oksale, harkjalale, mingile kaasa võetud statiivile või kui tarvis, siis ka auto kapotile või katusele, et tagada see üks ja ainus täpne lask! Kindlasti ei tuleks seda võtta laskmisena iga hinna eest, seadust rikkudes, nagu sa märkisid.
Seadustest ja nende järgimistest:
Jalakäija
kirjutas:
Kuid jahieeskiri ja jahiseadus on siiski täitmiseks kõigile mitte vastavalt jahimehe tõekspidamisele ja sellele kui mugav inimene on.

Minu isiklik arvamus on, et maailmas on palju seaduseid ja eeskirju, mis ühel või teisel põhjusel ei toimi nii nagu peaks, olgu selleks läbimõtlematus või ebaproffessionaalsus seaduse loomisel, mõned seaduse miinused või ebakõlad ilmnevad alles pärast seaduse rakendamist, mõni seadus jääb ajale jalgu, mõni lausloll seadus on lihtsalt mõne võhikliku ametniku poolt pastakast välja imetud ainult oma eksisteerimise õigustamiseks, jne. Kui ikka mingis olukorras tekib kahtlus, et mingi seadus või reegel ei lähe nüüd küll kuidagi kokku eetika ja moraali reeglitega, siis mina üritan ikka käituda viimaste reeglite järgi. "Vait olla ja edasi teenida" suhtumisega ma päris kindlasti ei saa nõustuda kui ikka on põhjust häält teha, siis tuleb seda ka julgelt teha, muidu ei muutuks ju midagi! Ehk siis: vaidlustes selgub tõde!
Autolt laskmise jutuga ma üritasin siiski rohkem tekitada vestlust teemal varitsusjaht autost või autolt.
vkx kirjutas:Kuid minu jaoks on arusaamatu see, et miks ei või ma pidada varitsusjahti kuhugi põllunurka pargitud autost või auto kastist? Mis vahe on selles, kas ma istun kantslis või autos? Soojustatud kantslis võib talvel küll istuda ja looma söödakohale oodata aga vot kuskile põllunurka pargitud autos sa istuda ja looma oodata ei tohi, milles nagu vahe on?!
No mina tõesti ei näe mingit eetilist vahet istumisel autos või soojustatud kantslis?! Seadus seaduseks, sellega olen ma kursis. Nonii, läks jälle pikaks vist... :?
Kasutaja avatar
kriss
Postitusi: 157
Liitunud: N Okt 23, 2003 9:59 am

Postitus Postitas kriss »

see ongi selline asi,et naguinii tehakse ja tõest miks ei võiks näiteks rebast passida autost. ma saan aru kui ma ajaks teda taga siis oleks see transpordi vahendi kasutamine aga kui ta seal metsaääres seisab siis????
jaht eesti moodi
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Proovin teha lühidalt, kuigi kogu jutt on (Arnoldi sõnade kohaselt) kõvasti kreeni läinud (ATV´dest pole juttugi) :lol:
Paistab, et olen ise ja on ka minust natuke valesti aru saadud.
Selle auto peale toetamise kohta nii palju, et lisaks käe pealt ja autole toetades on veel valida üldse mitte lasta. Minu üks õppejõud kirjutas kunagi, et kui tema ei oska käituda, siis ta ka ei käitu kuidagi (pidas silmas laskmata jätmist). Minu silmis oli on ja jääb auto kasutamine laskmise juures halva maiguga asjaks (mis siis, et seadus seda ka keelab). Toon väga halva paralleeli palgamõrtsukast, kes lihtsalt teeb tuimalt oma töö ära. See on minu arvamus ja kindlasti ei pea kõik minuga selles osas ühel meelel olema (ja jumal tänatud).
Võibolla saadakse minust paremini aru kui loetakse tähelepanelikult minu nn. allkirja :wink:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Autole toetades ei tohi lasta tõenäoliselt selleks, et seda võib ka väga mitmeti tõlgendada. Oletame, et toetamine on seadusega lubatud ja sa sõidad mööda põldu ja tahad autot ära parkida, et siis rebaseid passida. Oled poolel teel ja näed rebast keset põldu. Jätad auto seisma, tuled välja, lased autole toetades rebase maha. Kui seda näeb eemalt inspektor, siis tema võib seda tõlgendada kui mootorsõidukiga looma taga ajamist ja trahv ongi käes.
Ise kasutan teinekord, kui vindiga metsa juhtun, tavalist puuoksa, millel ühes otsas "hark". Ajab asja täiesti ära ja seadsega ka lubatud
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

rajaleidja kirjutas: Kui seda näeb eemalt inspektor, siis tema võib seda tõlgendada kui mootorsõidukiga looma taga ajamist ja trahv ongi käes.
Ise kasutan teinekord, kui vindiga metsa juhtun, tavalist puuoksa, millel ühes otsas "hark". Ajab asja täiesti ära ja seadsega ka lubatud

Võibolla olen valesti aru saanud, aga minu meelest pole seadused inspektorite, vaid ennekõike ikkagi enese huvides (et tagada ohutus) kirjutatud. Inspektor peab ainult kontrollima selle täitmist. Võib ju mõelda küll, et minuga õnnetus ei juhtu, olen väga hoolikas jne. aga ikkagi juhtub.
See minu jutt võis tunduda tänitamisena, aga mis parata, võibolla olengi selline. :lol:
Meil paljud kasutavad ka puuoksa laskmiseks. Ise olen teinekord tuge otsinud ka puutüvelt. Mõni aeg tagasi kui käisid sakslased, siis neil oli selle jaoks kohe tellitava pikkusega teleskooptugi. :wink:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

(Võibolla olen valesti aru saanud, aga minu meelest pole seadused inspektorite, vaid ennekõike ikkagi enese huvides (et tagada ohutus) kirjutatud.)

Aga kuidas siis autole toetades ohtlikum on lasta kui toetades ükskõik kuhu mujale.
Tellitavad tugijalad peaksid vist ka meie poodides müügil olema. Olen mõelnud ka sellise ostmisele, vint(isa oma) on väheke raske ja võtab käe värisema, kui natuke kauem sihtida.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

rajaleidja kirjutas:
Aga kuidas siis autole toetades ohtlikum on lasta kui toetades ükskõik kuhu mujale.
.


Võib-olla ei ole sa üksi.Samal ajal ,kui sina tulistad toetudes katusele, astub sõber autost välja :!: ,kuul kukklasse ja kasti.
Lastes kapoti pealt,libiseb jalg sidurilt või toimub mistahes muul moel auto liigutamine, lendab kuul kus :evil: .
:idea: Lihtsalt on väga kerged tekkima kontrollimatud lasud,lisaks hakkavad loomad seostama lasku autodega.Mööda Eestit ringi sõites küllalt nähtud loomi kabuhirmus põgenemas,kui auto silmapiirile ilmub.Pole palju vaja analüüsida,miks ühes paigas loomad vahivad rahulikult tõtt,kui autos istud,teises maakonnas jällegi pagevad,kui katku eest.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

rajaleidja kirjutas: Olen mõelnud ka sellise ostmisele, vint(isa oma) on väheke raske ja võtab käe värisema, kui natuke kauem sihtida.

Metsas pole seda endaga juhtunud, et käsi värisema pikast sihtimisest oleks hakanud, küll aga tuleb seda lasketiirus ette, kui omajagu lastud. Minul aitab siis tavaliselt, kui sihtimise lõpetan, püssi uuesti alla lasen, mõned korrad rahulikult sisse hingan ja siis uuesti püss palge ja ....
Tegelikult peaks raske püss hästi seisma (ka peale lasku). Pole ju sportlaskmise relvad ilmaasjata massiivsed tehtud, ainult et nende kandmine metsas on :(
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Vasta