Hundid

Huvitavaid tähelepanekuid ulukite käitumisest.
Vasta
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Hundid

Postitus Postitas aivar00 »

See on sant lugu küll. Eelmine aasta tuttaval oli ilves optikas, kui raadioteel tuli korraldus jaht lõpetada... naabrid olid näpu ca 10 minutit varem kõveraks teinud ning maakonna limiit täis.
Samas mõtle asja + poole peale - uus jaht, uued võimalused - lootus endal "käsi valgeks" saada jne. :lol: .
Aga üldiselt on ka meie jahimehi see keskkonnameeste jokutamine-venitamine mitmeid kordi vihastanud. Seetõttu jäi meil naabritega ka suur hulk põtru laskmata - sooline kvoot naa jäik. Sai selgitatud koos naabritega, et meil pulle on ja neil lehmi - loomad liiguvad nagunii meie maade vahel. Vastuseks pika pealekäimise peale - järgmisel aastal vaatame... :twisted: muud ei oska öelda. Ja eelmisel hooajal kui küsisime lisaluba potensiaalse kahjustuse piirkonda - ei.
Kevadel aga vinguti - meil piirkonnas kahjustus just seal kuhu lisaluba küsisime...
Ikka on kuskil kaugel kellegi "karvane käsi" kes meie eest kõik ära otsustab, meie aga peame tagajärgedega rahul olema :twisted:
ikka lõbusalt
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Hundid

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Mis seal imestada,meil ju see jupijumala mängimine lokkab kõikjal! Nagu mõnele ametnikule midagi pähe lööb ,siis tõtatakse seda kohe 200% -iliselt saksa täpsusega täitma.Ei saa mina aru sellest piirkondliku jahindussptsialisti vajalikusest.Ainult räägime kõva häälega ,kuidas jahimehed ise otsustavad ja siis mingi mehike kuskil kabinetis otsustab ja" teab täpselt" kogu piiirkonna olukorda.Tegelikult aga piilub selline ametivend kogu aeg ülemuse kabineti poole,ega sealt viimati rahulolematuse märke ei paista ,v veel hullem koondamiseohtu pole.Tegelikuses segab selline tegevus üsna tihti oluliselt jahimeeste tegemisi.Küll oleks huvitav näha ,kuidas sellised jamad/keelud /käsud hakkaksid toimima juhul,kui jahindus tõesti peaks maaaomanike kätte minema.Ise ei tea küll ühtegi sellist jahtkonda ,kes ilma sellise ametnikuta omal jahimaal loomadele genotsiidi korraldaks. :twisted:
mustlesk
Postitusi: 635
Liitunud: N Dets 02, 2004 1:48 pm

Re: Hundid

Postitus Postitas mustlesk »

Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Hundid

Postitus Postitas Ahto Kattai »

"Sigimis edukus oli suurem .....!",järsku oli hoopis sigijaid rohkem ,kui härrad arvasid? :M
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Hundid

Postitus Postitas andrus »

Ei,ei........edukus oli suurem.Sigijate arv on olnud alati suht täpselt teada.
jahismurf
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Hundid

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Paistab, et pisut jahedamate ilmade saabumisega on kasvanud ka hundude isu sooja toidu järele :wink: http://en.rian.ru/strange/20120131/171045959.html
Kõhutunne ütleb, et see talv läheb veel lõbusaks ja sarnaseid teateid tuleb veel :mrgreen:
GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Re: Hundid

Postitus Postitas GC »

Üllar Tamm kirjutas:Paistab, et pisut jahedamate ilmade saabumisega on kasvanud ka hundude isu sooja toidu järele :wink: http://en.rian.ru/strange/20120131/171045959.html
Kõhutunne ütleb, et see talv läheb veel lõbusaks ja sarnaseid teateid tuleb veel :mrgreen:


Võib olla ma eksin, aga meie lemmikloomade koerte ründeid inimese vastu esineb sagedamini.
koos koeraga
Ats
Postitusi: 933
Liitunud: R Aug 18, 2006 12:14 pm

Re: Hundid

Postitus Postitas Ats »

vana uudis, oleks võinud ju eestikeelse siia panna... aga eks süüa tahavad kõik loomad...sealhulgas ka inimene
Pole looma, pole probleemi!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Hundid

Postitus Postitas Ahto Kattai »

GC kirjutas:
Üllar Tamm kirjutas:Paistab, et pisut jahedamate ilmade saabumisega on kasvanud ka hundude isu sooja toidu järele :wink: http://en.rian.ru/strange/20120131/171045959.html
Kõhutunne ütleb, et see talv läheb veel lõbusaks ja sarnaseid teateid tuleb veel :mrgreen:


Võib olla ma eksin, aga meie lemmikloomade koerte ründeid inimese vastu esineb sagedamini.

Et mida siis sellest järelddada,kas hunte peaks võrdselt lemmikutega olema?
klem
Postitusi: 73
Liitunud: E Mai 11, 2009 9:12 pm

Re: Hundid

Postitus Postitas klem »

GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Re: Hundid

Postitus Postitas GC »

kult kirjutas:
GC kirjutas:
Üllar Tamm kirjutas:Paistab, et pisut jahedamate ilmade saabumisega on kasvanud ka hundude isu sooja toidu järele :wink: http://en.rian.ru/strange/20120131/171045959.html
Kõhutunne ütleb, et see talv läheb veel lõbusaks ja sarnaseid teateid tuleb veel :mrgreen:


Võib olla ma eksin, aga meie lemmikloomade koerte ründeid inimese vastu esineb sagedamini.

Et mida siis sellest järelddada,kas hunte peaks võrdselt lemmikutega olema?

Ei, seda pole vaja järeldada. Hunte on alati nii palju kui seda võimaldavad looduslikud tingimused ja inimese pime viha hundi vastu.
Mõni aeg tagasi üritasid kaks soome jahimeest mulle tõestada kui mitu last on hunt soomes viimase 50 aasta jooksul murdnud! Vaat sellest võiks küll midagi järeldada! Kust tuleb ja kuidas levib selline väär info!?
Kui nüüd natukene sirvida meie foorumit, siis paljudes hunditeemalistes postitustes üritatakse puhtalt emotsioonide pealt hundist kujundada mingi kole loom, kes kohe tuleb ja sööb meid kõiki ära. Võiks natukene õiglasemalt ühte liiki kohelda!
koos koeraga
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Hundid

Postitus Postitas unt »

Jah. Nii see on. Mäletan, kuidas veel 1970ndatel suhtuti kotkastesse ja igasugustesse kullidesse. Nii kui kulli/kotka tiivavari kuhugile ilmus, nii üritati kohe püssist pauk ära panna. Olen isegi kusagil 90ndate lõpul ravinud ühte täiskasvanud merikotka isaslindu, õieti küll üritanud teda peale ravimist loodusesse tagasi lasta. Tänaseks on juba juurdunud jahimeestes piisav lugupidamine nende tippkiskjate vastu ja keegi enam naljalt kotkast nähes püssi palge ei tõsta. Aga eks vahel ikka saab kusagilt jälle lugeda kui toredad olid eelmise sajandi 60ndad, kui kullide-kotkaste jalgade eest sai punkte ja sellepeale siis mõne kitse (metsise) laskmise loa.
Olen ikka mõelnud, et kui huntidel-rebastel oleksid tiivad, ilmselt siis me kaitseksime neid ka :D . Aga kahjuks pole!
Oma jahimehe teed alustasin samuti teadmises, et hunt on üks hirmus loom ja - nagu õpetasid vanemad jahimehed - kui hunti näed, siis ikka "pauk kirja"! Tänaseks on elu mind kujundanud rohkem hundi pooldajaks kui vastaseks. Olenemata sellest, et ka minu lambakarjast on nende poolt omal ajal matti võetud ja mitte vähe. Pole mitte hundijahi vastane, meeldib endalgi siiani hundijahti pidada, aga mingit pimedat viha ma selle ilusa, uhke ja targa looma vastu küll ei pea. Ja sellest pidevast "kiunust" kui vähe ikka meil hunti lasta lubatakse ja kui palju nad kahju teevad, üritan lihtsalt üle olla ja kui võimalik, siis poetan mõne sõna sekka ja seda ikka hundi kaitseks. Loodan, et meie järelpõlv, lapsed ja lapselapsed, suhtuvad hunti peagi samamoodi, nagu me praegu suhtume kotkastesse. Aga see ei pea tähendama kindlasti mitte seda, et hunt on "tabu"! Lihtsalt - hundijaht olgu väärikate meeste väärikas tegevus!
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Hundid

Postitus Postitas Joosep Käba »

No siin jääb mul üle ainult nõustuda Undi jutuga Hundist. (y)
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Hundid

Postitus Postitas Motorist »

Unt ma jääks sinu mõtetega pea 100% nõusse, kuid tänane "hundikaitse" limiitide ja tegudega on viinud olukorrani, kus eestis jookseb ringi 10 pealisi hundikarju, soomes tungib hunt asulatesse ja kimbutab seal koeri isegi inimese läheduses...pea seal siis esimesi inimesele kallaletunge oodata pole...see ei ole loomulik hundi käitumine ja populatsioon, kes inimese lähedalolu ei pelga vaid sinna pigem kerge saagi järgi tuleb. Hunt peab looduses olema kui meie metsade uhkus, kuid see "uhkus" ei saa ega tohi üle pea kasvada. Niikaua kui on tasakaals on kõik korras, kui tasakaal mingi "kolmanda" jõu toimel paigast ära läheb on asi kurjast. Tõenäoliselt on meie tänane hundipopulatsioon suurem, kui kahe kõva talve järle metsa jäänud saakloomade baas (kits) seda võimaldaks, seetõttu ka hundid ka asulate lähedale tükivad. Pigem võiks täna hundipopulatsiooni piirata ja siis kui olukord söödabaasiga paraneb taas tugevama kontrolli alla võtta. Aga see on vaid minu väärastunud "uitmõte", sest targad loomateadlased arvavad teisiti :lol:
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Hundid

Postitus Postitas aivar00 »

Kuskilt meelde jäänud säherdune väide, et kiskjate arvukus kahaneb ise söödabaasi vähenedes ning vastupidi. Kutsikaid pidi lihtsalt vähem sündima. Ei ole küll spetsialist, kuid selles mõttes arvan iva sees olevat.
Kuna sõraliste arvukus on saanud kahel viimasel talvel kõvasti kannatada, siis kiskjate söödabaas on nadi. Tühi kõht ning ellujäämise soov paneb aga kõik elajad ebanormaalselt käituma. Isegi inimesed. Sellepärast arvan, et praegu oleks antud "tasakaalu reguleerimiseks" justnimelt õige aeg küttides kiskjaid veidi rohkem.
Kui sõraliste arvukus läheb jälle ülesmäge ( ja seda ta kindlasti teeb) -siis kasvab järjekordselt ka kiskjate arvukus.
ikka lõbusalt
Vasta