kustutada

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: kustutada

Postitus Postitas baddmann »

puugi kirjutas:
baddmann kirjutas:Ilmselt selget vastust ma Puugilt ei saa - ma tegelikult aimasin seda ette. Pole hullu, ei saagi inimest sundida tema enda huvide vastu sõna võtma ;)

Seda lolluse asja ei usu Sa vast ise ka!Järgmine kord kui Sinuga jahile tulen võtan külamuttide kodukoerad kaasa?Nagu näha Sulle tõulised ei meeldi! (b)


Oi oi, vaata ja loe palun rahulikult :). Tõuaretus on äri. Kas ta on edukas või ebaedukas, pole minu asi. Kuid kuna riik ainult tõupuhaste (eraorganisatsiooni poolt kehtestatud standardile vastavate ja eraorganisatsiooni poolt väljastatavate dokumentidega) koerte kasutamist jahil lubab ja teistsuguste omaduste ja andmetega koerad jahipidamiselt välistab, siis peab riik seda ka põhjendama. Seda riik teinud ei ole või vähemalt ei ole seda teinud nende põhjendustega, mis reaalselt tooksid ära, miks selline piirang on vajalik ja möödapääsmatu. Ilmselt sellist põhjendust tegelikkuses ei eksisteerigi. Kuna me enamus omame mingit ettekujutust sellest, kuidas tekkis praegu kehtiv jahiseadus, siis paljuski võib süüdistada selle seaduse autoreid (eelkõige normitehnika ja õigusaktide loogilise ülesehituse põhimõtete eiramises), aga ega see riigi vastutust muidugi kuidagi ei vähenda.

Puugi, tõukoerad peaksid olema tõututest nii peajagu üle, et nad suudaksid oma jahil kasutamise eeliseid tõestada ka n.ö avatud konkurentsis, kus tõutud koerad on jahikasutuseks lubatud. Siis tähistaks jahikoeral korrektsete tõupaberite olemasolek, vanemate tervise-ja võistlusandmed jm tõepoolest täiendavat väärtust selle koera jaoks, see oleks ärilises (või olgu, ka hobilises) tõuaretuses täiesti normaalne konkurentsieelis. Praegu poevad tõukoerad süsteemi poolest endiselt "ämma kilekoti" varju.

BM
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: kustutada

Postitus Postitas puugi »

GC kirjutas:Ei ole ju raske aru saada, et nn. tõutute jahikoerte puhul ei käi jutt mingitest külamuttide koertest või tont teab mis segaverelistest!
Ja kui see hirm nii suur on, siis ometi jahikatsel oskaks ehk kohtunik selle koera eemaldada!?

Kas keegi oskab öelda, kuidas reguleeritakse Soomest pärit (tuleb koos peremehega) jahikoerte kasutamist Eestis... kui üldse? Või on nii, et põhjanaabrid käivad siin omi "krantse" ilma igasuguste piiranguteta jahitamas?

Ei ole põhjanaabritel mingeid piiranguid,kui meile jahile tulevad.Põhjanaabritel on muidugi kordades suurem kogus jahikoeri.Paberid-FCI omad on neile väga olulised.Salajasi segamisi ikka tehakse.Jämtil kõrvad longus jne. :M
Minge,siis oma segudega aeda ja näidake kuidas asjad on!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: kustutada

Postitus Postitas andrus »

Vastuseks saad kohe,et aeda pole mõtet minna kuna koer saab aru,et aias ja "mäng" käib ning ei tee midagi. :D :D :D
jahismurf
vollifedja
Postitusi: 574
Liitunud: E Okt 27, 2008 7:02 pm

Re: kustutada

Postitus Postitas vollifedja »

Miks nö krantsi omajad oma ausale krantsile tahavad vägisi tõuomadusi külge pookida? Ikka on kas laika nägu, taksi tegu jm? Olgu siis aus karants. Kui pole tõutunnistus oluline.
Tõud on aretatud aastakümnete jooksul ikka silmas pidades inimeste vajadusi. Linnukoerad lindude jahtimiseks-lähikontakt peremehega, kuulekus..... ka vastav kehaehitus. Taksid -10 kg, et urgu mahuks ja seal liikumiseks madalad jalad, pikk liikuv kere, terav mõistus, all iseseisvate otsuste vastuvõtmiseks, komplekt hambaid, et vajadusel ise hakama saada, laikad puu otsast karvaste otsimine, märku andmine-selleks vastav särav mõistus, kompaktne kere, kõlav hääl...suurus, et oleks Siberi oludes hõlbus liikuda....
Jaht ei ole murdmine,jaht koeraga on intelligentne, ilus, tulemuslik, nauditav nii kõrvale kui silmale. Ja saak ühes tükis. Paraku ei saa tundmatu päritoluga segust seda eeldada. Moondatud, kasutu saak.
Raha. Äri.Käsi südamele, kes vähegi on tõukoerandusega tegelenud on sellega nagu iga hobiga-tuleb raha sisse panna. Jah, ok, kui kutsikaid müüd, nagu tuleks korraga suurem summa. jaga see ära kõigele sellel, mis sul just selliste tublida kutsikate saamiseks on kulunud-maksad peale. See on südametunnistuse rida. Kes loovutab teile kiibga, ussikuuriga, vaktsineeritud krantsi? See on ju tugev isegi, pole talle midagi vaja. Pluss igatsugu muud satikad-putukad, mis kõrvas, nisnas, nahas elavad. saad täiskomplekti.
Iga "töövahend" vajab hooli, et hästi töötaks. Mida vingem ja kallim "riist", seda rohkem millegi pärast hoolitakse, hooldatakse, tegeletakse. Inimese psühholioogias kinni.
Väga meeldis "puust ja punaseks" linnuküti näide autoga. Ja nii ongi.
Jahikatsele saavad tõutunnistusega koerad. Olulisem on saada kõik jahikoerad näitusele. Näitus ei ole mingi eputamise koht-seal kombitakse , katsutakse su koer üksiupulgi üle, Kas kõik luud-kondid olemas, õige pikkuse-suurusega, hambad komplektis, liikumine tõule omane-kõike seda löheb just jahis koeral juba enda ellu jäämisel vaja. Rääkimata tulemuslikust jahist.
Jaht soomest jahile tulnud koertega-kui Eesti seadused näevad ette tõükoertega jahi pidamist, siis nii see on. " Maalla maan tavalla" -saab iga soomlane aru. Ka jahimees.Kui sa sõidad Soome pead ka soome seadusi millegi pärast järgima. Eksole.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: kustutada

Postitus Postitas baddmann »

andrus kirjutas:Vastuseks saad kohe,et aeda pole mõtet minna kuna koer saab aru,et aias ja "mäng" käib ning ei tee midagi. :D :D :D


Mitte, et ma tunneks Sinu ütelust enda pihta käivat, aga ega tõukoerad ei tee ju mitte kunagi aias seda "mängu" nägu ette, onju ? Nad lausa teavad ära, et nendel on EKL-FCI paberid ja sellega seonduvalt kohustus nii aias kui metsas alati 110 % välja käia.

BM
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: kustutada

Postitus Postitas baddmann »

vollifedja kirjutas:Miks nö krantsi omajad oma ausale krantsile tahavad vägisi tõuomadusi külge pookida? ...


Kuna seadus ei luba Eestis tõutu koeraga jahti pidada.

BM
vollifedja
Postitusi: 574
Liitunud: E Okt 27, 2008 7:02 pm

Re: kustutada

Postitus Postitas vollifedja »

No aga võta omale tõukoer ja jahi kui palju süda lustib ja seadused lubavad, Terjeri -taksiga veel rohkem ja pikemalt-kui laikadega!!
linnukütt
Postitusi: 182
Liitunud: K Dets 05, 2012 8:49 pm

Re: kustutada

Postitus Postitas linnukütt »

Baddmaniga ei demagoogitse edasi, pole mõtet. Iga mees leiab oma mätta otsast vaadatuna ka vettpidava põhjenduse oma vaadetele. Selleks ta mees ongi.

Jyri tsitaat: "Järglased EI OLE sterilised, kui isasloom on halljänes ja ristamisest sündinud emasjänes paaritub samuti halljänesest isasloomaga. Veneajal omandatu sai just kontrollitud Jandexist-just nii see on!"

Tunnistan, et Jyril on isegi teatud piirides õigus ning ka käsiraamatuid tuleb ettevaatlikumalt käsitleda. Tehnika areneb. Sain artikli kirjutajalt jäneste kohta tehtud uurimustöö (tudengid on asja uurinud) ja huvitav küll: uuritud halljänestest osal olid valgejänese tunnused, aga uuritud valgejänestest polnud mitte ühelgi halljänese tunnuseid (uuritud isendite koguarv oli ka pisike kokku alla saja). Sihuke valgejänese tunnustega halljänes tagasiristumisel on täielikult halljänese tunnustega. Asja uuritakse Soomes edasi. Elu areneb ja näis, mis tulevik jänestele toob.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: kustutada

Postitus Postitas baddmann »

vollifedja kirjutas:No aga võta omale tõukoer ja jahi kui palju süda lustib ja seadused lubavad, Terjeri -taksiga veel rohkem ja pikemalt-kui laikadega!!


Tänan, ainus põhjendus tõulise jahikoera nõudele seaduses on seega, et see on seaduses kirjas! Seda oligi tarvis tõestada ;)

BM
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: kustutada

Postitus Postitas andrus »

baddmann kirjutas:
andrus kirjutas:Vastuseks saad kohe,et aeda pole mõtet minna kuna koer saab aru,et aias ja "mäng" käib ning ei tee midagi. :D :D :D


Mitte, et ma tunneks Sinu ütelust enda pihta käivat, aga ega tõukoerad ei tee ju mitte kunagi aias seda "mängu" nägu ette, onju ? Nad lausa teavad ära, et nendel on EKL-FCI paberid ja sellega seonduvalt kohustus nii aias kui metsas alati 110 % välja käia.

BM


See oli rohkem ilkumise jaoks öeldud sest siin tihti mõningad väidavad,et aed ei näita midagi. :D
jahismurf
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: kustutada

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ma arvan et siin vaidluses osalejatel on kõigil tõukoerad,seega pole mõtet soovitada --võta endale.... Küsimus on ju selles miks paberitega lontrus /mõtetu koer, jahipidamise seisukohalt, võib "jahti pidada" ja tegelikult töötav koer ei või ? Mitte keegi ei taha isegi oletada milline protsent meie nn. puhtatõulistest jahikoertest lontrused on! See on kindlasti tõugude viisi erinev,aga lontrusi on kindlasti igas klassis ja mitte vähe! Minu mõte jookseb seda rada ,et olgu paberiga v ilma ,JAHIKOERAKS saab koer kui ta on oma soorituse jahikatse näol sooritanud,nagu jahimehel laskekatse . Ilma jahikatseta poleks nagu ühelgi pollal metsa asja .Kas see katse peaks toimuma avamaastikul v kuskil puuris/aias on juba kokkuleppe küsimus.Praegu saab vist jahikoera passi ka näitusel osalemise eest,mis ei tee temast kuidagi jahikoera (töökoera).
Aga see on pelgalt minu arvamus!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: kustutada

Postitus Postitas andrus »

Seega kui omanik peab seadustest kinni ja enne katset koeraga metsa ei lähe.Kust või mida see koer õpib?
Muidu mõte on OK.Kaoksid ehk ruttu ära ka need jahikoera liinid kes kunagi metsa ei jõua.
jahismurf
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: kustutada

Postitus Postitas puugi »

Peab ikka mõistust ka olema.Kes krt teil käsib neid osta kelle ema ja isa pole kunagi midagi teinud.
Tuul ulub kõrvade vahel? :M
Selles on Sul Andrus õigus,et tilulilu jahipenid saaks,siis kõik metsakeelu!Kui töökatse otsustaks.Ma räägin ainult laikadest!
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: kustutada

Postitus Postitas MLP »

Ahto Kattai kirjutas:Ma arvan et siin vaidluses osalejatel on kõigil tõukoerad,seega pole mõtet soovitada --võta endale.... Küsimus on ju selles miks paberitega lontrus /mõtetu koer, jahipidamise seisukohalt, võib "jahti pidada" ja tegelikult töötav koer ei või ? Mitte keegi ei taha isegi oletada milline protsent meie nn. puhtatõulistest jahikoertest lontrused on! See on kindlasti tõugude viisi erinev,aga lontrusi on kindlasti igas klassis ja mitte vähe! Minu mõte jookseb seda rada ,et olgu paberiga v ilma ,JAHIKOERAKS saab koer kui ta on oma soorituse jahikatse näol sooritanud,nagu jahimehel laskekatse . Ilma jahikatseta poleks nagu ühelgi pollal metsa asja .Kas see katse peaks toimuma avamaastikul v kuskil puuris/aias on juba kokkuleppe küsimus.Praegu saab vist jahikoera passi ka näitusel osalemise eest,mis ei tee temast kuidagi jahikoera (töökoera).
Aga see on pelgalt minu arvamus!


Mis jutt see nüüd siis on?
Ei ole minu peni ka üheski aias käinud mingit katset tegemas ja tean selliseid veel palju, palju, palju ja koerad töötavad paremini kui aias nö välja haugutud 1,2 või 3 järk!
Tavalistel lihtsatel jahimeestel ei ole selle järguga midagi teha ja need tavalised lihtsad mehed ei tea selle foorumi olemusest isegi midagi ja neil on suht savi kas on mingi järk või ei piisab teadmisest ,et koer töötab kui ei tööta ja ei hakkagi tööle ,siis Ahto teab juba ise edasi ,mis tavaliselt sellistega tehakse! Olen mina näinud mõnda nö 3 järgu laikat ja ytle mis sa ütled ,aga minu arust ei ole see 3 järgu koer ka töötav koer. Ilmselt see ei ole kõikidega nii ,aga minu jaoks ei oleks see koer kellega metsas käia tahaksin! ja ma ei taha öelda ,et ärgem keegi aeda minge või ,et aed on paha!!!
minu arvamus (b)
sinu nukker noku!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: kustutada

Postitus Postitas kakuke »

Ahto Kattai kirjutas:... Mitte keegi ei taha isegi oletada milline protsent meie nn. puhtatõulistest jahikoertest lontrused on! ...

Julgelt üle poole, pakun selle järgi, mis ise näinud. Aga väga palju on asi kinni ka koeraomanikes, kui kõrvalt vaadata. Tundub isegi, et see suht samas suurusjärgus võib olla, mis jahimeestega, et ega seal ka on vähe neid teravaid pliiatseid pliiatsikarbis, aga jutu järgi on kõik kõvad mehed.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Vasta