Eetika

2005. aasta teemad
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

No meie omad hädaldavad juba ajakirjanduses vt Võrumaa teataja tänase nr lk 4. Ennem kaebasid, et jahimehed rikuvad põlde ja häirivad paugutamisega. R. Lepikson küll samas maksis meestele kopra pealt preemiat :!:
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Tõnu kirjutas:maa toodab omanikule siiski teatavat tulu, seda kasvõi kaudselt maaomandi kui kinnisvara kallinemise arvelt


Vastad ju tegelikult ise miks rendit peaks omanikule minema.Eks iga omanik ole oma kinnisvaraga teenimisest huvitatud.Kuidas meeldiks ,kui näiteks üürid korteri välja ja üüri tuleks maksta riigile :shock: Jahirent v kuidas teda õigem nimetada on, koosneb nagu kahest osast -on maamaks ja on resursi ehk uluki maks.Viimane tuleks kahtlematta tasuda riigile ,aga maa rent siiski omanikule.Ma ei mõelnud siin mingit lisa maksu kehtestamist kellegile ,vaid mõtlesin maksu mida nagunii makstakse(jahimeste poolt),vaja ainult need maksud (resursi ja rendi )eraldada ja kui omanik on oma rendi saanud siis arvan jahimehel lepingu sõlmimine ka lihtsam. Kahtlematta tahab riik selle raha kõik oma tasku pista,seepärast pakungi varjanti ,et rent mida praegu maksab jahimees tuleb nii ehk naa tasuda riigile,kas siis jahimehe v omaniku poolt.Asja uba selles ,et omanik oleks siis huvitatud jahimeestega lepingu sõlmimisest.Loodan ,et nüüd saate mu mõttekäigust aru. Kivi kotti!
Kasutaja avatar
Tõnu
Postitusi: 132
Liitunud: E Veebr 02, 2004 2:32 pm

Postitus Postitas Tõnu »

ma ei oska selle mõttekäiguga nõustuda :( kui jahimehed võtaksid maaomaniku metsa maha või hariksid ta põlde, siis saaks rääkida maa rendist. kui jahimaal peetavast tegevusest saadaks tulu, siis oleks lausa põhjust rääkida renditasust ressursi kasutamise eest.

ma oleksin nõus mõttega jahimaade eest tasutavate tulude kandmisest maaomanikele n.ö. tööstusliku jahipidamise puhul. spetsiaalselt turismile ja lihale orienteeritud jahimajandid (-farmid) jms. ma ei oma kahjuks küll täit ülevaadet eesti jahimajandusest, kuid antud juhul tundub mulle siiski, et ulatuslikku tööstuslikku jahipidamist eestis ei ole. või on? RMK jahimajanditest ma ei räägi, nemad opereerivad enamaltjaolt ka oma enese territooriumil. eestis on jahiseltsid jahimeeste tegevuse korraldamiseks, mitte tulu saamiseks. enamik jahiseltse ongi ju mittetulundusühingud. parandage mind, kui eksin.

eraomandikeskses USAs on küll levinud käitumine, mille järgi jahimehed rendivad jahiõiguse otsa maaomanikelt ja ostavad kohalikult keskkonnateenistuselt lihtsalt jahiloa. loal on oma konkreetne hind, kuid selleks, et mingit looma küttida, tuleb minna ja maa kasutamise osas selle omanikuga kokku leppida. muuseas, jahiseltsid on vähelevinud ja valdavalt tuleb igal kütil omadega ise hakkama saada.

eks ta vastuoluline ja keerukas teema ole, aga maaomanikega suheldes tuleks tegelik rõhk asetada jahimeeste üldisele suhtekorraldusele ja jälgida oma käitumist, et inimesi mitte provotseerida. ei ole ju vaja maasturiga külamehe põldu rööpad sisse sõita? või vilja/heina maha tallata jne. maa ja mets on siiski kellegi oma ja meil ei maksa seal väga peremehetseda. kui suudame ennast kontrollida, siis on ka maaomanikud mõistvamad.
Kasutaja avatar
Kolevoll
Postitusi: 249
Liitunud: E Apr 05, 2004 2:16 pm

Postitus Postitas Kolevoll »

Aruka omanikuga on võimalik kõnelda lepingute sõlmimisest ja ka renditasudest. Kuid seda ei ole võimalik teha juhmi omanikuga. Kui omanik nõuab, et lepingu sõlmimise eest tema maal 2,5 ha suuruses tukas rebasejahi pidamiseks tuleb talle igal aastal lasta üks sokk, siis ma kahtlen selle omaniku arukuses. Samuti ei saa arukaks pidada tegelasi, kes tulevad sõimama tema valduste lähedal jõel pardijahti pidavat kütti, kusjuures jõgi asub 250 meetri kaugusel tema maast ning kütil ei ole jõe äärde pääsemiseks vaja ka tema maale ronida.

On lihtsalt olemas selline liik "omanikke", kellele meeldib igal võimalikul juhul enda olemasolu jahimehiahistavalt eksponeerida. Paistab, et tavaliselt on sellise hulluse suurus pöördvõrdelises sõltuvuses arukuse mahuga.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Olen kahe käega nõus ,et mitte maksta renti ,aga kuna kõik maksavad nagu nii ,siis mingu see raha omanikule ,mitte kolmandale(riigile) Kivi kotti!
Kristi
Postitusi: 256
Liitunud: E Dets 29, 2003 11:51 am

Postitus Postitas Kristi »

et mitte liialt risustada foorumit sadade alateemadega kirjutan oma küsimuse Eetika teema alla, sest siia see läheb ja mis sellest, et siin juba mitmel setmel eetikateemal arutatud. Nimelt oli mõni aeg tagasi põgus vestlus teemal surmatud lindude eetiline/väärikas kohtlemine. Pisiröövlite puhul loetakse küll alati eetiliseks nood auku ajada, kui ära ei kasuta aga linnud kes sadade kaupa otsa leiavad jäetakse lihtsalt vedelema . ok kormoran, haigur jms mitte eriti söödavad linnud on samuti jahiobjektid, kuid minu meelest tuleks nende puhul sama eetiliselt käituda kui pisiröövlite puhulgi. Jajaa raskem kui metsas, selge see aga lind on ju ka loom... Mida teie teete?
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

Hiiliv Rebane kirjutas:...
...surmatud lindude eetiline/väärikas kohtlemine. Pisiröövlite puhul loetakse küll alati eetiliseks nood auku ajada, kui ära ei kasuta aga linnud kes sadade kaupa otsa leiavad jäetakse lihtsalt vedelema . ok kormoran, haigur jms mitte eriti söödavad linnud on samuti jahiobjektid, kuid minu meelest tuleks nende puhul sama eetiliselt käituda kui pisiröövlite puhulgi.
Mida teie teete?


Kui surmatud, siis on surmajal kohustus ikka ja alati neid vedelema mitte jätta! Nii vähemalt näeb ette seadus. Juba pikemat aega eksisteerib selline mõiste nagu utiliseerimistehas (nt Väike-Maarjas ja mujalgi).
Kuidas asjad tegelikult on , kumab vast läbi Teie küsimusest.
Kes kodusel teel "katelt ei küta", siis nende tegelaste jaoks on vastavad järelevalveorganid (oleneval probleemi suurusest).
Muuses on vist 2006 aastaks ka Eestis ette nähtud 5 lõhnastandardit (asjad lähevad karmimaks)
:!:
Seni kehtib meil veel adopteerimisperiood :wink:
Kristi
Postitusi: 256
Liitunud: E Dets 29, 2003 11:51 am

Postitus Postitas Kristi »

oeh lastud lindude muidugimõista, saab jah sõna surmatud väänata ja mitmeti mõista aga ma ei mõelnud kodulinde :S
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

Hiiliv Rebane kirjutas:oeh lastud lindude muidugimõista, saab jah sõna surmatud väänata ja mitmeti mõista aga ma ei mõelnud kodulinde :S


Kes, kus rääkis- mõtles kodulinnust?!
Loomulikult kajaka-rajakas, kaigastatud või mulgustatud kormoraan...või ka mõni haigur.

Loe teemat "Rebane seasöödaks" (mitte hiiliv :mrgreen: ) ja ehk leiad osa vastusest.
Edu. BH.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Umbes nigu tänases Postimees ONLINE-ski : "eriti võigas on komme, et paljud jahimehed...blablablabla....."

Mina näiteks ei ole küll kuulnud, et kohe PALJUDEL jahimeestel oleks komme neid kormorane pardi- või hanejahi soojenduseks maha nottida ja seda kohe hunnikute viisi, kuigi ma ikka tunnen üht koma teist jahiseltskonda. Võibolla korra hooaja jooksul saad kormoranile laskekaugusele (haavlipüssiga) ja seda kah juhuslikult ning siiski ei tea, kas oled hakkaja teda laskma üldse. Ning igal juhul ei ole kormoranile peetav legaalne jaht, tehtagu surmatud linnuga hiljem mida tahes, üheski mõttes võikam kui märatsev kalur kormorani pesitsuskoloonias mune ja pesapoegi kaika ja kummikuga puruks peksmas ja trampimas ...

Ei tea küll kust sopaaugust need ajakirjanikud oma jahindusteemalisi mõtteid välja imevad ? Või oskavad nad ainult nende kõige jahivaenulikumate inimeste poole pöörduda "ekspertarvamuste" saamiseks ...

BM @ täna toriseb veidi rohkem kui tavaliselt
Kristi
Postitusi: 256
Liitunud: E Dets 29, 2003 11:51 am

Postitus Postitas Kristi »

jaa ega mina polegi väitnud et PALJUD seda teevad eks ja sadade kaupa oli provotseering mingis mõttes aga jahindus ja ajakirjandus on niiehknaa olnud alati vaenujalal ja kalurid ja kormoranid kah samamoodi omavahel, kuid küsimus oli teine. aga unustage ära...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Lugesin selle nädala (27.10.2005) Eesti Ekspressi ja päris häbi hakkas kohe, et ise jahimees. Eks need kes seda artiklit lugema juhtusid/juhtuvad saavad aru millest jutt.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Kolevoll
Postitusi: 249
Liitunud: E Apr 05, 2004 2:16 pm

Postitus Postitas Kolevoll »

kakuke kirjutas:Lugesin selle nädala (27.10.2005) Eesti Ekspressi ja päris häbi hakkas kohe, et ise jahimees. Eks need kes seda artiklit lugema juhtusid/juhtuvad saavad aru millest jutt.



Link kõnealusele artiklile:http://www.ekspress.ee/viewdoc/E0A93920FAF343F0C22570A400528D07
saialõikaja
Postitusi: 406
Liitunud: E Okt 04, 2004 10:03 am

Postitus Postitas saialõikaja »

No selle artikli kohta ei oskagi kohe midagi kosta :shock: ja kui jutt-jumala-õige siis kakukesega tõiesti nõus, et ikka häbiasi...! a no see jahimeeste maine on päärgast kogu nende karude ja lehmade pärast juba nii p...e keeratud, et ei imestaks ka seda kui meedia võim on siin oma töö ära teinud... :?: /tõde on kusagil olemas/
tuleb jaht või jaa?
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Kahjuks nii see lugu on. Asi saabki alguse puudulikust suhtlemisest. Kui see nn. esimene jahimees ei oleks talumehega niimoodi käitunud, siis võibolla oleks asi teine. Samas ka kohe tunda ajakirjaniku "sensatsiooninälga" selle ära mainimisega, et seltsi esimees riigikohtus mingi asjapulk. Tegelikult tavaline teenistuja ehk tööline. Kahjuks endalgi mitu korda tulnud selliseid probleeme lahti rääkimas käia. Paraku kui lepingut tehtud ei ole ja talumees pröökab, siis jahimees samaga küll vastata ei või. Muidugi kui vastad, siis alandab ennast sama madalale tasemele, kui see pröökav talumees. Asju aetakse ikka mõistuse mitte kisaga.
ikka lõbusalt
Suletud