Jahikoerapassi saamine.

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas baddmann »

sooviku kirjutas:....Sedasi kaotab mõtte ka Jahikoerte Tõuühing.


Ai, valusalt annad :) (Y) Kusjuures selle praeguse mõtte, et väljastavad ainult JKP-sid, kaotab Jahikoerte Tõuühing tõepoolest. Kui nad mingi muu elueesmärgi endale kiiresti välja mõtlevad, siis ehk päriselt ära pole mõtet kaduda. Näiteks võiks selleks olla jahikoerte katsete läbiviimine LAHUS EKL katsete-ja kohtunikesüsteemist, aga noh, unistada pole väga mõtet, vähemalt senikaua mitte, kuni JKTÜ on EKL liige.

BM
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas baddmann »

Kivakas kirjutas:...
Tere
Kas sain õigesti aru, et võtad ilma ühegi paberita koera ja lähed Looma arstile ja too väljastab Euroopa lemmiklooma passi ,ning peale seda on sul seaduse silmis õigus koera jahil kasutada.?


Tegelikult me seda ette ei tea, pole ju keegi öelnud, mille alusel loomaarst EU passi väljastades looma tõu kindlaks määrab. Jällegi EKL-il võimalus õigel ajal oma propagandamootor tööle panna ning loomaarste "koolitada", eksole :)

Muideks, on riike, kus puhtatõuliste koerte esimese põlve ristandjärglasi (mitte ajada segi loomisel olevate uute tõugudega) peetakse spetsialistide seas parimateks jahikoerteks jahiomaduste poolest. Tõsi, jutt ei ole mitte hagijas-taks või laika-hagijas tüüpi ristanditest, vaid ikka nt kaks erinevat linnukoera või kaks erinevat ajukoera.

Ma ei ole tavaliselt Ozziga eriti paljudes asjades ühel meelel, aga tundub, et koerte osas küll. Keegi ei keela ju ära puhtatõulise koera kasutust ka edaspidi, palun väga, kasutatagu. Ise eelistaksin tõenäoliselt samuti puhtatõulist. Kuid miks ei võiks kasutada kahe tõu ristandit või siis tõupaberiteta, kuid välimiku poolest tuvastatava kasutusklassiga koera, jääb praegu ka mulle arusaamatuks. Olgu neil "poluvernikutel" siis kasvõi mõni normaalne katse võimalik selleks ära teha, milles probleem ? Iga kasutaja ju ise teab, millega riskib. Ülejäänu on EKL promo, muuhulgas ka see, et mittetõulised koerad ei saa legaalselt teha kasutuskatseid. Kuid oh jah, see on juba teise teema jutt ;)

BM
maris
Postitusi: 220
Liitunud: P Jaan 27, 2008 7:09 pm

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas maris »

Tõstatasin küsimuse vaid sellepärast, et kui koeraga jahipidamisel on ainus vajalik dokument EL lemmikloomapass, siis oleme ausad - kaob ära mõte hetkel kehtival EV Jahieeskirjal. Sest on täiesti võimalik minna ja vormistada oma dobermannikutsikale, oih ei - taksile, paberiteta, turuväravast ostin just ja lubati, et jääb minimõõtudesse - lemmikloomapassi, mille järgi ta taksiks kvalifitseeritakse.
www.sakste.com - Sakste eesti hagijad
epood.smartdog.ee - palju kasulikku (jahi)koertele
jyri

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas jyri »

Ristandite ja poluvernikute pooldajatele puust ja punaselt-peale üllatavaid näitajaid mõnel vajalikul omadusel võib ristanditel kaasneda ka üllatavaid mittevajalikke,kahjulikke omadusi,mis puhtatõulisel tavaliselt puuduvad.Näiteks agressiivsus inimese vastu,lambamurdmine jms.See on sama,mis lasta püssist kontrollimata kuuliga-näiteka looma peatab ülihästi,aga samas rikoshetti teeb kah 720 kraadi.
Egas normaalne jahimees hinda koera vaid 1 omaduse järgi-ikka terve ja täis pakett.Selleks ka boniteering välja mõeldud.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin:

kaob ära mõte hetkel kehtival EV Jahieeskirjal.

Too jahieeskiri põhineb Jahiseadusel ja tolle muutmisvarianti ongi see nn. EU lemmikloomapass sisse kirjutatud. Isiklikult saan aru, et too pass on vajalik selleks, et mõnest EU liikmesriigist tulev jahiturist saaks oma koeraga koos jahile tulla ( passis teadaolevalt reisimiseks vajalikud vaktsineerimised sees). Ja nagu aru saanud olen, siis ongi tegemist justnimelt lemmikloooma passiga. Lemmikloomaks võib olla ka suvaline "poluvernik" või siis maakeeli öeldes "külakrants".
Et tollel "krantsil" peab olema määratletud sarnasus mingi konkreetse koera tõuga- ei ole mina veel kuskilt suutnud välja lugeda. Ja tihti seda ei olegi võimalik teha- kas kirjutada hundikoeralaadne või laikasarnane :M . Ja lemmikloomapassi annabki sulle välja küla veterinaar. Seega põhimõtteliselt võib veterinaar passi kirjutada taksi tõuks ka laika :lol:- peaasi, et on kiibistatud ja vaktsineeritud :lol: :lol: :lol: Vähemalt nii olen mina asjast aru saanud. Midagi kennelliiduga ja jahikoerte tõuühinguga siin pistmist ei ole.
ikka lõbusalt
maris
Postitusi: 220
Liitunud: P Jaan 27, 2008 7:09 pm

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas maris »

Ma saan sellest aru jah, tänan veelkord selgitamast :lol: . Kuna vetpassi võib kirjutada ükskõik mida, siis kaobki ära mõte piirata koertega jahipidamisest tõugude/liikide kaupa. Ma omast arust pole siin üritanud väita, et EKL on püha ja puutumatu ja möödapääsmatu ja ärme jumala pärast EKList mööda ürita minna, vaid näidata seda, mis võib juhtuda, kui seadus antud sõnastusega vastu võetakse.
www.sakste.com - Sakste eesti hagijad
epood.smartdog.ee - palju kasulikku (jahi)koertele
Kasutaja avatar
Olgerd
Postitusi: 787
Liitunud: P Apr 09, 2006 5:16 pm

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas Olgerd »

Pole mõte sellel teemal ülereageerida, ma suht kindel, et asjad päris nii küll ei hakka olema, et dobermanist saab taks jne. Samas üks väga positiivne asi asja juures on see, mida ozz mainis, et ei pea tõllama kuskil näitusel selleks, et minna koeraga jahile.
Jägervision
Postitusi: 157
Liitunud: P Mär 21, 2010 7:56 pm

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas Jägervision »

Miks ei hakka? Alles siin oli ju tore koduotsimise saate loomade tutvustus kus sooviti mingile "eesti õuekoerale" (ehk krantsile) jahimehest uut omanikku. Uue korra järgi kirjutatakse europassi "laika" ja JOKK. Doberikutsikas ja taksikutsikas näevad tegelikult äravahetamiseni sarnased välja (sündides võivad vabalt isegi ühesuurused olla), rääkimata siis nt. läti hagija ja doberikutsika sarnasusest.

Mul tekib aga küsimus, et kuidas hakkab siis toimima tõuaretus. Selge on see, et krantside toel jahikoerte aretus püsti ei püsi- võib ju juhtuda, et fenotüübilt on koer esmaklassiline jahikoer aga genotüübilt poole kohaga mingi muu otstarbega nuustik. Selliste koerte paaritamine annab väga ettearvamatuid tulemusi igas mõttes. Kui hetkel on itk, et tõukoerte kutsikad ei hakka tööle siis sellise uue praktikaga muutub asi kordi nutusemaks. Kuskohast jahimehed siis oma koera võtma hakkavad? Külamehel on laika-saksa lambapea-kesteabmilleveel ristand kes on kõva jahikoer. Saab siis teise samasuguse ägeda jahikrantsiga kutsikad ja kutsikad saavad jahimeestele. Mõni võibolla hakkab metsas tööle ka aga mida teevad need kutsikaomanikud, kelle koerad tööle ei hakka? Kuul pähe? Selle eest, et koer kasvas täpselt selliseks nagu tegelikult oodata oligi? Kui paljudel jahimeestel on ruumi õuetäit selliseid paukasid pidada? Või ootad 15 aastat kuni eelmine kõrvad pea alla paneb ja siis loodad jälle parimat? Nagu ma aru saan siis hetkel ei ole õnnestunud tõukoerte baasilgi järjekindlate tööomadustega koeri kasvatada, kui võrrandisse lisada veel täiesti jahiomadusteta koerad, mis siis saama hakkab...

Ja kasvataja, kes tegeleb tõukoerte aretusega peab samamoodi õuetäit koeri pidama sest jahimehed peavad pudeli eest saadud naabri krantsi kutsikaid. Ühel hetkel aga see kasvataja lööb käega. Jätab üldse kasvatamise või keskendub ümber ainult näitusteks sobivatele koertele, sest keskmise inimese jaoks on jahikoera temperament ja instinktid hirmus tülikad ning kui keegi ei tahagi töökoera siis miks rabeleda ja üritada aretusvalikutesse kaasata veel ühte omadust...
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas baddmann »

Jägervision kirjutas:Miks ei hakka? ... [ jne jne jne] ... ...


Millest selline paanika ? Leib kaob päris lõplikult kohe laualt või juhtub midagi veel hullemat ? Ega keegi neid pooltõulisi-pooltõutuid ju korralike EKL paberitega koertega paaritama ei hakkagi, nii et tõuaretus jääb ikka täpselt samadesse jälgedesse mis praegugi. Ah et jahimees "kohustusliku kliendina" peab leiva lauale tooma ? Sellest tulekski siis alustada äkki ? Või äkki alustaks hoopis sellest, et aretaks siis TÕEPOOLEST heade tööomadustega jahikoera, kelle puhul ei ole ka jahimehel kahju tõesti garanteeritud kvaliteediga "toote" eest rohkem maksta. Need, kellel tippkvaliteeti vaja pole ja vajavad koera näiteks ainult verejälje jaoks (nt dobermann-taks-puudel) ei pea kohustuslikus korras samakallist kutsikat hankima kui nt linnujahi entusiastid. Teevad lihtsalt oma töökatse ära ja asi paigas (töökatse teemat hetkel uues JS-s ei ole, tõepoolest, aga võiks olla - tõulisus ja tööomadused ei ole lugupeetud tõuaretajate juttudest hoolimata mitte alati üksüheses seoses, kuigi tõenäosus on tõukoerte puhul töölehakkamiseks muidugi olemas).

Tõulisus peab jahimehest koeraomaniku jaoks olema VÄÄRTUS, mitte KOHUSTUS.

BM
maris
Postitusi: 220
Liitunud: P Jaan 27, 2008 7:09 pm

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas maris »

Eks paistab, mis tulevik toob, hetkel pole veel seadustki... Homsest aga on pidu meie tänavas 8) . Ptüi, metsas tahtsin öelda.
www.sakste.com - Sakste eesti hagijad
epood.smartdog.ee - palju kasulikku (jahi)koertele
tädimaali
Postitusi: 104
Liitunud: N Mär 31, 2005 3:28 pm

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas tädimaali »

baddmann kirjutas:Millest selline paanika ? Leib kaob päris lõplikult kohe laualt või juhtub midagi veel hullemat ?
Milleks nii räpased löögid allapoole vööd, ma ei mõista. Kas tõesti mõni inimene on nii kibestunud, et ei usu enam mitte ühegi inimese olemasolusse maailmas, kes kaitseks mingeid aateid, ideid. Kas kõik peabki taanduma alati ja ainult rahale.
Mina näiteks ei ole ise kasvatanud üles ühtegi pesakonda, ja kui selline asi juhtub, siis see saab tõeks eelkõige omale uue töökoera peale saamiseks. Mitte raha pärast. Ja kuna ma tahan jätkuvalt sama häid töökoeri, nagu on minu vanem koer, siis ma suhtun väga suure murega tõu tulevikku ja võimalikku solkimisse. Rahaga ei olegi siin midagi pistmist. Nagunii on suhteliselt selge, et näitusekasvatusega on seotud suurem "papp", loogiliselt võttes on jahiks tõukoeri aretavad kasvatajad just need, kes raha taga ei aja. Muidu oleks nad ammu juba turuga kohanenud (nagu seda teevad igas valdkonnas just krabisevale orienteeritud ettevõtjad) ja vorbiks ilusaid padjakoeri main-stream-maitsele.
tädimaali
Postitusi: 104
Liitunud: N Mär 31, 2005 3:28 pm

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas tädimaali »

baddmann kirjutas:Või äkki alustaks hoopis sellest, et aretaks siis TÕEPOOLEST heade tööomadustega jahikoera, kelle puhul ei ole ka jahimehel kahju tõesti garanteeritud kvaliteediga "toote" eest rohkem maksta.
Ei ole see elusolendite üleskasvatamine nii mustvalge - külmkapil on garanteeritud kvaliteet, aga mitte elusolendil (küll on tollel tõenäosused areneda mingis suunas). Mina ei saanud omale oma vanema koera pesakonnast (mille kasvataja ei olnud ma ise) täpselt sellist (super)koera, nagu ette kujutasin-kavandasin. Kuigi olin sünnist saati juures, valisin isase, valisin kutsika. Kutsikas on pigem isasse, ja ma lootsin segu või siis rohkem emasse kutsikat (no ei suutnud leida paariliseks ema täpset koopiat vastassoost, ja eks lootsime ka ema nõrku kohti parandada - neid on igal koeral ju). Probleemid, mis mul hetkel on selle koera arendamisega, on minu iseloomust tulevad, koera materjal ja nö tükid on kohati paremad, kui emal. Mina lihtsalt ise siin pean puzzle kokkupanekul arenema vastavaks täiesti uut tüüpi, tundlikuma materjaliga. Mõne teise inimese käes oleks see koer ehk juba midagi uskumatult fantastilist ...
Kutsikavõtjana peaksin garantii nõudmist suhteliselt ebamõistlikuks ja teiselt kasvatajalt ei nõuaks midagi nii utoopilist.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas baddmann »

tädimaali kirjutas:
baddmann kirjutas:Millest selline paanika ? Leib kaob päris lõplikult kohe laualt või juhtub midagi veel hullemat ?
Milleks nii räpased löögid allapoole vööd, ma ei mõista. Kas tõesti mõni inimene on nii kibestunud, et ei usu enam mitte ühegi inimese olemasolusse maailmas, kes kaitseks mingeid aateid, ideid. Kas kõik peabki taanduma alati ja ainult rahale.......


See oli minu sarkasm, ei enamat.

Kui asi ei ole taandunud rahale, vaid koeri aretatakse muudest väärtustest lähtudes, siis milleks muretseda JKP vs EU passi teemal, onju ? Nagu ma ütlesin, keegi ju ei sunni ega isegi võimalda tõuaretuses hakata kasutama mittetõulisi koeri, seega passiteema ei puuduta aretust üleüldse, VÄLJA ARVATUD JUHUL, kui hakata rääkima kohustuslikust klientuurist ehk jahimeestest. Siis ja justnimelt siis taandubki teema rahale ehk kutsikate ostu müügitehingutele. Olen veendunud, et need jahimehed, kes soovivad vähekenegi garanteeritud kvaliteeti (jah, elusolendi puhul on selle garantiiga nagu on, kasvõi tööle mittehakkava kutsika tagasiostmise lubadus on ju mingil moel siiski garantii), eelistavad ka tulevikus endiselt tõupuhtaid kutsikaid ning soovitavalt nende hulgast siis veel omakorda katsetulemustega töökoerte kutsikaid. Lihtsalt kukub ära üks praegusel hetkel enamiku jahimeestest koeraomanike arvates suhteliselt mõttetu dokument ja ehk ka selle mõttetu dokumendi väljaandmise kontor (kelle roll on seniajani olnud olla, andke andeks, EKL tuhvli all, ei enamat).

TM, ma tean sind ja sina mind; minu sarkasm ega kriitika ei ole suunatud aateliste aretajate ja kasvatajate vastu, vaid suhtumise vastu, mille järgi jahikoerte tõuaretus ja kasvatamine peaks olema kuidagi seadusandlikult toetatud, nt läbi kohustusliku tõupuhtuse jahikasutuses. Tõupuhtus on suhteline, eraorganisatsiooni poolt omaenese kehtestatud reeglite kohaselt kindlaksmääratav omadus. Seega ei ole minu arvates õige tõupuhtust kolmandatele isikutele seaduse jõuga peale suruda. Kui tõupuhtusega kaasneb - ja ma üldse ei vaidle vastu, et väga olulisel osal juhtudest see nii ka on - kvaliteedi tõus jahikasutuses, siis see peaks iseenesest olema see väärtus, miks praegu kohustusliku kliendi staatuses jahimees eelistab tõupuhast jahikoera juba vabatahtlikult.

BM
maris
Postitusi: 220
Liitunud: P Jaan 27, 2008 7:09 pm

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas maris »

Tõupuhtus on täna peale sunnitud ju riiklikul tasandil, mitte EKL poolt? EKL-il pole väljaantavate jahipassidega muud seost, kui et neid väljastab tema liikmesorganisatsioon ning EKLi poolt korraldataval näitusel (aga mitte ainult) on lihtsalt üks võimalus täna jahipassi saamiseks vajalik nõue täita.
www.sakste.com - Sakste eesti hagijad
epood.smartdog.ee - palju kasulikku (jahi)koertele
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Jahikoerapassi saamine.

Postitus Postitas baddmann »

maris kirjutas:Tõupuhtus on täna peale sunnitud ju riiklikul tasandil, mitte EKL poolt?...


Just nii, aga mitte päris 100 % täpselt ;) Nimelt, kui jahikoerapassi tahetakse saada koerale, kellel põlvnemisdokumendid (loe: EKL paberid või EKL poolt aktsepteeritavad paberid) puuduvad, siis kehtiv seadusandlus näeb selle võimaluse küll ette, aga JKTÜ ja EKL majandavad selle vastu. Ah et kuidas ? Okei: vajalikele katsetele ei lubata koera, kes ei ole puhtatõuline. Miks ? Sest katse jaoks on vaja kohtunikke, onju ? Okei, kohtunikud on, aga oh häda, nad on EKL süsteemi kohtunikud ja kui nad lubaksid katsele koeri, kes ei ole EKL poolt tunnustatud paberitega, siis ..... siis nad juba hästi ruttu enam ei oleks kohtunikud ;) Nii et jah, EKL seos on ainult pisi-pisi-imetillukene.

Kui JKTÜ kui JKP väljaandev MTÜ (halduslepingu alusel, muideks) suudaks tegelikkuses sedasama halduslepingut 100 % nõuetekohaselt täita, siis ei oleks vaja EKL süsteemi kohtunikke kasutada. Eks lihtsalt peaks otsustama, kas tegeleda halduslepingu täitmisega või olla jahikoerte tõuühing (justkui oleks olemas koeratõug "jahikoer", eksole). Kui aga tahta istuda kahes paadis korraga, siis ühel hetkel....ma ei teagi, jalgade vahel hakkab vesi lainetama vist ;)

BM
Vasta