Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas honkomees »

hundikütt kirjutas:....Suur tugev koer,kiire,ei peata ei lumi ei pori,ajab kõike.Kui oled vähegi osavam eristama hääle toone,saad varsti hääle järgi aru ,mida ajab.Oma koer ajas kõike ,mida eest lasid .Kitse ei lasknud ja selle järel läks hooaja alguses 100m ja tuli tagasi,hiljem ei teinud väljagi.Haukus väga hästi siga põtra,nugist,tõhku,rebast ,väga hästi võttis kährikut aga eriline oli muidugi jänes.Kusjuures otsimine oli ideaalne.ei olnud vaja omal metsa üldse minna,lasid koera metsa servas lahti,ise hoidsid õige koha peale ette,koer otsis ise....

vat huvitav, minu vanamehel oli venelane, venemaalt põrsaturult toodud, loomulik talent, ajas ainult jänest ilma mingi õpetuseta ja täpselt nii et lasi kodunt välja ja vanamees lasi siis lõpuks trepilt jänese ka ära, niikaua ajas kui koduni välja ajas. Muidugi sai selle koera eest ka metsas lastud, ise päris tatikana lasin esimese jänese just tema eest, olin 4-5 klassis. Järgmine koer oli eestlane ja täieline loru, läks mitu korda kaduma ja lõpuks lõplikult, asja tast ei saanudki ja eriti kahju ka polnud. Samas see venelane on igavesti meelde jäänud, alati ootas mind koolist õigels ajal maja nurga juures ja jahis oli kordumatu ... Pärast seda loru eestlast polegi omal rohkem hagijaid olnud.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas hundikütt »

Näedsa,pikk jutt ,sitt jutt,teemast nii mööda kui mööda.Ise olen ka kindlaltselle poolt,et kui eestlane on aretatud ikka jänese,rebase koeraks ,siis selleks peaks ka jääma.Venelasel on aretuses lubatud ka sõralised ja selleks ka selline universaaln4e koer.Ja see ta minu arvates ka teistest paremaks teeb.Lisaks muidugi ka jõulisus.
See,et venemaal ja valgevenes eestlane ka väga populaarne on ei ole sugugi paha,aga sealne viga see,et ei hoita kinni sellest ,mida eestlasest algselt tahetud-,et oleks jänese,rebase koer.
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas hundikütt »

Feen,see pole ju hagijas,kes ajab sul looma tukast välja ja kogu aju.Õige hagijas ajab ikka mitu tundi,on ka selliseid kes ajavad mitu päeva :twisted: .Kui ei suuda ära lasta ,siis tuleb põrutada järgmise tuka jooksu kohta ja seal ära lasta.Rebane teeb suure ringi,enne kui tagasi tuleb.Jänesega palju lihtsam,kõigepealt tee peale ,väike ring ,siis pikk ring ja tagasi-Kui hagijajahti pikalt peetud saab asi lõpuks üsna selgeks.Uluki käitumine on üsna ette arvatav,ole ainult mees ja lase ära.(valgejänese jaht veel eriti lihtne)
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas andrus »

Jõuame nüüd sea ja põdrajahini tagasi.Kas siis see tunde ja päevi ajav koer on ikka hea selle juures?? Gepsuga veel,et tead kuhu ette minna aga ilma võib looma jaoks ikka suht kehvasti lõppeda see maraton.Kui muidugi ei ole sellist hagijat kes looma paigale sunnib. :roll:
Isiklikult pole näinud ega kuulnud.
jahismurf
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas hundikütt »

(EI saanud nööd aru,kelle jaoks võib kehvasti lõppeda ,kas koera või uluki jaoks.Arvan,et ei lõpe kellegi jaoks kehvasti.kui siis küti jaoks ,kui koer päevi ajab :D (on selliseid ka nähtud)Koer ajab kuni visadust jagub(eestlased reeglina suht visad)ja ulukiga ei juhtu midagi,see liigub vaikselt koera ees ,kuulab ja jälle liigub.Hagijas ju jälje koer.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ei oskaks ka sellisest mõnesaja meetri koerast miskit arvata,kui sellist tukades jahti harrastada,siis ju piisab taksist.
Üldiselt on sedamoodi ,et mida kiirem koer ,seda suurem ring! Ja maitse üle pole mõtet vaielda,kellele....,....!
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas hundikütt »

Siinkohal üks õpetus kuidas saada hagijas kitse ajamisest ära võõrutada.Esmalt lased kitse,siis topid kitse soolikad 200l vaati ja siis koera ka sinna otsa ja kaan peale.Siis materdad vaati veerand tundi kaikaga ja veeretad mäest alla.Peale seda protsetuuri ei vaata koer enam kitse poolegi :lol:
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Tiit Karp »

andrus kirjutas:Jõuame nüüd sea ja põdrajahini tagasi.Kas siis see tunde ja päevi ajav koer on ikka hea selle juures?? Gepsuga veel,et tead kuhu ette minna aga ilma võib looma jaoks ikka suht kehvasti lõppeda see maraton.Kui muidugi ei ole sellist hagijat kes looma paigale sunnib. :roll:
Isiklikult pole näinud ega kuulnud.


Muide, hagijas peab põtra ja siga paremini kinni kui laika. Kui põder, siga või karu, hakkab liikuma tormab hagijas suure ja äreva kilamisega jargi, põder kartes rünnakut tagant, keerab ringi, selle peale hagijas haugub rahulikult. Peale mitmet põgenemiskatset seisab põder rahulikult paigas, hagijas istub nina ees ja rahulikult haugub. Laika vastupidi haugub seisvat looma ja liikuvat mitte, sellega loom saab aru, et rahu säilitamiseks tuleb liikuda kuni koer maha jääb.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas tony »

Kui omal ajal jahieeskirja tehti, siis Hr. Kaarel Rohu oli selle vastu (ja surus ka läbi), et hagijaga sõralist mitte ajada. Pidavat kitse liiga kaugele ajama jne. Lootust on, et uues seaduses ka hagijale koht leitakse.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas tony »

Tiit Karp kirjutas:
andrus kirjutas:Jõuame nüüd sea ja põdrajahini tagasi.Kas siis see tunde ja päevi ajav koer on ikka hea selle juures?? Gepsuga veel,et tead kuhu ette minna aga ilma võib looma jaoks ikka suht kehvasti lõppeda see maraton.Kui muidugi ei ole sellist hagijat kes looma paigale sunnib. :roll:
Isiklikult pole näinud ega kuulnud.


Muide, hagijas peab põtra ja siga paremini kinni kui laika. Kui põder, siga või karu, hakkab liikuma tormab hagijas suure ja äreva kilamisega jargi, põder kartes rünnakut tagant, keerab ringi, selle peale hagijas haugub rahulikult. Peale mitmet põgenemiskatset seisab põder rahulikult paigas, hagijas istub nina ees ja rahulikult haugub. Laika vastupidi haugub seisvat looma ja liikuvat mitte, sellega loom saab aru, et rahu säilitamiseks tuleb liikuda kuni koer maha jääb.


Samas näiteks jämpland peab põdra oma haukumisega paika panema. Olen näinud põtru, kes seisavad laika ees, kõrvad lidis vastu pead, ise kanged nagu purikad ja ei jaga mitte mõhkugi toimuvast. Eks see kõik ole jälle iga koera puhul individuaalne.
jyri

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas jyri »

Vaidleks Tiit Karp`le vastu.Mitte loll laika jookseb põdral mitte taga,kus võib jalahoobi saada,vaid kõrval nii,et esimesel ettejuhtuval võimalusel sattuda põdra ette,takistamaks tema jooksu.Ja siis haukuda.Kusjuures mitte tigedalt ,et loom jälle plagama ei paneks.Hagijate tööst kogemused puuduvad,seega ei kommenteeri ,mida ka sulle soojalt soovitan laikade kohta.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas tony »

jyri kirjutas:Vaidleks Tiit Karp`le vastu.Mitte loll laika jookseb põdral mitte taga,kus võib jalahoobi saada,vaid kõrval nii,et esimesel ettejuhtuval võimalusel sattuda põdra ette,takistamaks tema jooksu.Ja siis haukuda.Kusjuures mitte tigedalt ,et loom jälle plagama ei paneks.Hagijate tööst kogemused puuduvad,seega ei kommenteeri ,mida ka sulle soojalt soovitan laikade kohta.


Nii ta on mõeldud jah. Muidugi väga ohtlik on ka põdra esijalg.
jyri

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas jyri »

tony kirjutas:Nii ta on mõeldud jah. Muidugi väga ohtlik on ka põdra esijalg.

Esijala löökidest olen erinevaid jutte kuulnud,ise näinud pole.Aga kuidas põder tagajalaga virutab,kusjuures samas kuulda,kuidas tuul vuhiseb,olen vaatepilti nautinud kordi päris lähedalt (lasta ei saanud,kuna "vale" loom oli koera ees,seega ainult vaatasin pealt).
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Eks koeri ole ikka nii ja naasuguseid,sama tõugu koer võib ikka hoopis teisiti töötada v hoopis mitte töötada :) Koeramehed mõelge ,kas teil ikka on kõik koerad alati olnud need kõige kõige,et terve tõule see mitme plussiga positiivne välja kirjutada :M Ja miks ei või jääda lihtsalt oma kogemuse kirjeldamise juurde,ikka peab lisama ,et ära sa mind......tule õpetama,mina olen see kõikse targem!? Sooviku ütles väga hästi:"Just sellepärast ma ei julgegi siin iga mehega vaidlema hakata,et iial ei või teada kes su vastas on!"
Sõraliste hagijaga jahi suhtes olen mina ka pooldava suhtumisega.Iseasi on ,kas nüüd seda Eesti hagijat sealt eemal hoida,las ta siis olla käpalisele,kui nii tahetakse,aga on ju palju teisi hagijaid.Mõni mees võib nüüd pröökama hakata,aga võtame ja võrdleme jahinaudingut kasvõi sellesama kitsele hagijaga, v siis kuskilt põllust vindiga laskmisele. Minumeelest pole seal isegi midagi võrrelda,üks on jaht ,teine rohkem tapmine.
See keeld on ,olgu ta siis K Roht,v mõne muu "jumalal",mingi kiiks.Ja kaasakiitjaid jätkub,siinkohal meenutage seda :"..........kas nöör peab endal olema?" :) Tony küll mainis midagi muutustest uue seadusega seoses,aga mina sealt eelnõust küll midagi taolist ei leidnud.Jo ta siis(koerajaht) on pisiasi võrreldes "looma aedade" loomise ja jahirentniku väljavahetamise teemadega.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Ahto Kattai »

jyri kirjutas:
tony kirjutas:Nii ta on mõeldud jah. Muidugi väga ohtlik on ka põdra esijalg.

Esijala löökidest olen erinevaid jutte kuulnud,ise näinud pole.Aga kuidas põder tagajalaga virutab,kusjuures samas kuulda,kuidas tuul vuhiseb,olen vaatepilti nautinud kordi päris lähedalt (lasta ei saanud,kuna "vale" loom oli koera ees,seega ainult vaatasin pealt).

Minu kogemuse järgi just põder rohkem esijalaga lööja on ja oi kui valusasti.Samuti hirv,siin selle kohta isegi videoid.Aga eks ta võib ka kindlasti tagumise jalaga anda,kui keegi kandu ronib.Noor laikakutsikas oli kevadel seasöögi kohale minnes kaasas ja leidis mõne nädalase põdravasika ja kus siis anti koerale esimeste jalgadega! Mina jooksin lehma hirmus kõige ees,siis koer ja vasikas meie järel. :D Oleks ilusa filmi saanud.
Vasta